Aktualności
19.01.2023

Polska poezja XX i XXI wieku - ósma edycja konkursu recytatorskiego na UWM

Katedra Literatury Polskiej UWM w Olsztynie zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego do udziału w ósmej edycji konkursu recytatorskiego "Polska poezja XX i XXI wieku". Zgłoszenia przyjmowane będą do 10 lutego. Szczegóły zdradziła nam prof. Joanna Chłosta-Zielonka.

 

Konkurs odbędzie się 17 lutego w Auli Teatralnej Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie. Tradycyjnie uczniowie mogą wybrać jedną z dwóch kategorii: poezja śpiewana lub recytacja wiersza. Początek przesłuchań o 11:00. W przerwie wystąpi grupa teatralna Faux Pas z I LO w Olsztynie.

Występy oceniać będą profesjonaliści. "Często są to olsztyńscy pieśniarze, aktorzy Teatru im. Stefana Jarcza czy też Olsztyńskiego Teatru Lalek, ale też pracownicy UWM" - tłumaczy prof. Joanna Chłosta-Zielonka. A na co zwracają uwagę jurorzy? "Zależy nam na tym, żeby to była poezja na czasie. Jeśli chodzi o recytację - mamy szeroki wachlarz możliwości. Kilka epok literackich mieści się w tym haśle: Polska poezja XX i XXI wieku. Stawiamy na różnorodność w wyborze."

Z prof. Joanną Chłostą-Zielonką spotkała się Amelia Zalewska. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Konkurs jest organizowany przy udziale Pałacu Młodzieży Polskiej. Regulamin znajdziecie na stronie Katedry Literatury Polskiej UWM w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: