Aktualności
13.02.2023

Nasze Niebo Kopernika - w Kortowie powstaje obraz na urodziny astronoma

"Nasze Niebo Kopernika" to tytuł obrazu, który od 13 lutego powstaje w Kortowie. W inicjatywę Artystycznej Rezerwy Twórczej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie włączyć może się każdy. Wystarczy zajrzeć w godzinach 9:00-14:00 do budynku "Starej Kotłowni". A wszystko w przededniu 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma.

 

Na obrazie o powierzchni 80/100 centymetrów zaznaczono ołówkiem 832 kwadraty. Każdy chętny może pomalować jeden malutki kwadrat. Znaleźć powinno się w nim wszystko to, co autor uzna za stosowne i zainspirowane niebem Kopernika.

To przedsięwzięcie integracyjne środowiska akademickiego oraz mieszkańców Olsztyna. Organizatorzy chcą uczcić zarówno rok Mikołaja Kopernika, jak i 550. rocznicę urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma. Świętowany będzie również Dzień Nauki Polskiej. Obraz zostanie udostępniony na wystawach organizowanych w różnych miejscach Olsztyna i regionu. "Nasze Niebo Kopernika" będzie także rekwizytem, służącym do opowiadania o nauce i badaniach naukowych.

"Zbiorowo malujemy obraz i będzie to prezent na naszego największego warmińskiego naukowca, który wstrzymał Słońce a ruszył Ziemię" - mówi prof. Stanisław Czachorowski. "Chcemy pokazać, czym jest nauka. Że jest kumulatywna - sumują się efekty pracy wielu pokoleń. Nauka jest też kolekywna - powstaje zbiorowym wysiłkiem wielu naukowców. I w końcu jest też konektywna - krąży w relacjach między ludźmi, jest rozproszona."

Malowanie w poniedziałek 13 lutego rozpoczęli: Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Jerzy Przyborowski oraz dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie prof. Mariusz Piskuła.

"To ciekawe uczucie. Malowanie jednego, początkującego kwadratu wydaje się sporym wyzwaniem w kontekście zakończenia tego dzieła. Bardzo ciekawy pomysł" - mówił prof. Przyborowski.

Rektor UWM opowiedział nam również o tym, w jaki sposób uczelnia włącza się w obchody Roku Kopernika. Posłuchajcie!

Malowanie potrwa do piątku. Wystarczy w godzinach 9:00-14:00 zajrzeć do budynku "Starej Kotłowni". Z wyjatkiem środy (15 lutego) - wtedy obraz przeniesie się do  Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie (ul. Tuwima 10).  

Relację przygotował Wojtek Miśkiewicz.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: