Aktualności
15.02.2023

Odwiedziliśmy nową siedzibę Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji UWM

Już na początku kolejnego roku akademickiego studenci i pracownicy Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przeniosą się do nowego budynku w Kortowie. Zajrzeliśmy do środka i sprawdziliśmy na jakim etapie są obecnie prace.

 

Inwestycja realizowana jest przez uczelnię od blisko trzech lat. Jej całkowity koszt budowy to  68 milionów złotych. Właśnie kończy się odbiór techniczny. "Czynności odbioru rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. Komisja skrupulatnie odbiera każde z pomieszczeń. Szacuję, że zajmie nam to jeszcze około 2-3 tygodnie. Kończymy szybciej niż zakładaliśmy" - mówi Kanclerz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Bogusław Stec. "Nowy budynek Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji jest znacznych rozmiarów. Składa się z kilku prostopadłościennych brył (od dwóch do czterech kondygnacji). Jego maksymalna wysokość to prawie 18 metrów. Powierznia to ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych. Mamy tu ponad 300 sal dydaktycznych, biurowych i technicznych. Mam nadzieję, że będą dobrze służyć naszym studentom i pracownikom."

Obecnie trwa także wyposażanie budynku. "Wszystkie elementy powinniśmy mieć gotowe w czerwcu. Ale wyposażenie dydaktyczne powinno być już w marcu" - dodaje Kanclerz UWM.

Budowa nowej siedziby WNS oraz WPiA rozpoczęła się w kwietniu 2020 roku. Zakończyła zaś po dwóch latach - szybciej niż przewidywał plan. Od zeszłorocznych wakacji budowlańcy zajmowali się pracami wykończeniowymi i usuwaniem mankamentów, które wskazywał im nadzór budowlany. I właśnie dlatego teraz nie powinno być już ich wiele.

W trakcie prac zużyto ponad 650 ton stali, 7500 m3 betonu, 285 km kabli i przewodów. Wstawiono 494 okien, 314 drzwi, 46 aluminiowych ścian i 6 witryn zewnętrznych, czyli wielkich okien od podłogi do sufitu. W najbardziej intensywnym momencie prac codziennie na terenie budowy przebywało około 60 osób.

Przypomnijmy, że nowy budynek dla dwóch wydziałów UWM zaprojektowało biuro architektoniczne Sosak & Sosak z Olsztyna. Wioletta Ustyjańczuk o podsumowanie prac poprosiła kierowniczkę budowy - Klaudię Breńską z firmy Budimex. Posłuchajcie!

W nowej siedzibie dwóch wydziałów spotkaliśmy się również z Rektorem UWM oraz Dziekan Wydziału Nauk Społecznych. "To niesamowice ważna inwestycja i cieszę się, że udało się ja sfinalizować. Od lat było to planowane, ale ze względów finansowych trudne. Pojawiły się takie możliwości. Otrzymaliśmy również środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co było znaczącym impulsem" - wspomina prof. Jerzy Przyborowski.

Momentu przenosin do nowej siedziby nie mogą doczekać się już pracownicy i studenci obu wydziałów. "Ta inwestycja jest dla nas bardzo istotna z trzech powodów. Po pierwsze jest to budynek przygotowany w stu procentach dla nas - z myślą o potrzebach naszych studentów i pracowników, dostosowany w pełni do potrzeb procesu kształcenia. Ale są jeszcze dwa bardzo ważne powody naszej radości, które lokowałabym w tej przestrzeni tożsamościowej. Społeczność studentów oraz pracowników WNS po raz pierwszy będzie połączona  w pełni z Uniwersytetem poprzez wejście do kampusu w Kortowie. To dla nas niezwykle istotne. Do tej pory dwa filary wydziału - Instytut Nauk Politycznych i Instytut Nauk Pedagogicznych mieściły się w różnych budynkach. Ich pracownicy nigdy nie pracowali w jednym budynku. Więc po raz pierwszy cały wydział spotka się w jednym miejscu. Liczę, że to wpłynie na jeszcze lepszą współpracę" - mówi prof.  Joanna Ostrouch-Kamińska, dziekan WNS.

Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera!

Nową siedzibę Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Społecznych odwiedzili: Wioletta Ustyjańczuk, Dariusz Witkowski i Piotr Szauer. Fotorelacja - Janusz Pająk.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: