Aktualności
22.02.2023

Dbajmy o język ojczysty!

21 lutego na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie świętowano Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Oprócz pracowników naukowych  Katedry Języka Polskiego i Logopedii oraz Katedry Literatury Polskiej, w wydarzeniu udział brali studenci i uczniowie szkół średnich z regionu.

Wtorkowa uroczystość rozpoczęła się od wręczenia wyróżnień za najlepsze prace dyplomowe obronione w roku akademickim 2021/2022 oraz podziękowań za zaangażowanie w działania promocyjne. "Nasze wydziałowe obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zawsze są momentem, w którym - można powiedzieć - zaczynamy filozofować na temat języka. Pan dziekan (prof. Mariusz Rutkowski) otwierając to wydarzenie, przypomniał, że język polski jest drugim najtrudniejszym językiem na świecie (zaraz po chińskim). Możemy więc czuć się dumni, że go używamy, ale z drugiej strony musimy zwracać uwagę na poprawność językową, ortograficzną, ale także na to, w jaki sposób się komunikujemy. Żebyśmy byli rozumiani tak, jak chcemy być rozumiani" - mówiła prof. Joanna Chłosta-Zielonka, prodziekan ds. rozwoju i promocji Wydziału Humanistycznego oraz literaturoznawczyni z Katedry Literatury Polskiej.

Uczestnicy obchodów Dnia Języka Ojczystego na UWM mieli także okazję do wspólnego napisania dyktanda. Najmniej błędów popełniła Karolina Polak - zdobywczyni pierwszej nagrody. Drugie miejsce przypadło Urszuli Kowalczyk a trzecie - Julii Majek. Autorka tekstu - prof. Mariola Wołk - przyznała, że nie był on szczególnie trudny. "Moim zdaniem pierwszy raz był łatwy! Problem z dyktandem polega na tym, że musi mieć formę, która będzie zawierała wyrazy trudne w zapisie. I oczywiście musiałam się tym kierować. Ale pierwszy raz pomyślałam inaczej niż zawsze. Przyjęłam sobie takie założenie, że polska ortografia jest tak trudna, że nie trzeba specjalnych wysiłków, by stworzyć tekst wymagający pod względem ortograficznym. Ten tekst zawierał kilkanaście (czy może nawet więcej) pułapek ortograficznych" - mówiła autorka dyktanda. A bohterką jej tekstu była mechatroniczka-polonistka.

We wtorek na Wydziale Humanistycznym poznaliśmy laureatów dwunastej edycji konkursu poetyckiego "O Trzcinę Kortowa". Główną nagrodę w kategorii szkół średnich zdobył Bartosz Danisiewicz z II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie. "To już druga edycja w której biorę udział. Poprzednio zdobyłem wyróżnienie. A teraz - kiedy cały zestaw został doceniony - jest to na pewno bardzo pozytywne doświadczenie."

Laureaci w kategorii uczniów szkół średnich:
I miejsce - Bartosz Danisiewicz (II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie)
II miejsce - Maria Pawlikowska (III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie)
III miejsce - Julia Sikorska (Zespół Szkół Nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie).

Ponadto jury postanowiono przyznać trzy równorzędne wyróżnienia:
- Kindze Barszczewskiej za wiersz „Nie lubię ludzi… takich ludzi” (XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie)
- Paulinie Piotrowskiej za wiersz „Skąd” (III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie)
- Zuzannie Szyszkowskiej za wiersz „Do M.” (XIII Liceum Ogólnokształcące Katolickie im. Świętej Rodziny w Olsztynie).

Wśród studentów jury konkursu najwyższą nagrodę przynało w tym roku Natalii Modzelewskiej - studentce piątego roku filologii polskiej. "Pisanie to takie hobby, które towarzyszy mi. Na pewno nie jest to sposób na życie, bo z poezji chleba nie ma (chyba, że sobie ten chleb napiszę). Więc raczej nie wiążę z tym przyszłości" - mówiła naszej reporterce. Laureatka przyznała też, że inspiruje ją m.in. poezja Bolesława Leśmiana. "Bardzo lubię pisać  o gwiazdach, o kosmosie. Czasami czytam sobie o astrofizyce i zasięgam różnych terminów. Piszę również o swoim wnętrzu i tym, co dzieje się w środku mnie, co leży mi na wątrobie."

Laureaci w kategorii studenckiej:
I miejsce - Natalia Modzelewska (Wydział Humanistyczny)
II miejsce - Rozalia Bąk (Wydział Humanistyczny)
III miejsce - Natalia Serafin (Wydział Humanistyczny)

Ponadto postanowiono przyznać pięć równorzędnych wyróżnień:
- Sylwii Dąbkowskiej za wiersz „Dokąd?” (Wydział Humanistyczny)
- Julii Gadomskiej za wiersz „***” [„Życzę ci córeczko…”] (Wydział Humanistyczny)
- Urszuli Majewskiej za wiersz „Per aspera ad mortem” (Wydział Humanistyczny)
- Łukaszowi Masalskiemu za wiersz „Odwaga” (Wydział Nauk Społecznych)
- Łucji Wysockiej za wiersz „C2H5OH” (Wydział Humanistyczny).

O podsumowanie dwunastej edycji konkursu poetyckiego "O Trzcinę Kortowa" poprosiliśmy także prof. Zbigniewa Chojnowskiego - pomysłodawcę i jednego z jurorów.

We wtorek na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie o pracy nad książką "Wojciech Młynarski. Światowe życie" opowiadał także Michał Ostrowski - absolwent filologii polskiej na UWM. Podczas spotkania, które poprowadziła prof. Iwona Maciejewska, przytoczył także najważniejsze i najbardziej interesujące fakty z życia autora takich przebojów jak "Róbmy swoje" czy "W Polskę idziemy". Kortowskie święto języka polskiego zwieńczył natomiast wykład dra Sebastiana Przybyszewskiego z Katedry Języka Polskiego i Logopedii - "O Reszty nie trzeba, tu mi kaktus wyrośnie i wyrażeniach uwikłanych sytuacyjnie".

Relację przygotowali: Marta Wiśniewska i Piotr Szauer.


Przyjaciele - stań się jednym z nich: