Aktualności
07.03.2023

Na UWM świętowaliśmy Europejski Dzień Logopedy

Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie 6 marca świętowano Europejski Dzień Logopedy. Poznaliśmy laureatów VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najtrudniejszą Lingwołamkę i Skrętacz Języka. Posłuchajcie, co jeszcze w tym roku przygotowali studenci i pracownicy z Katedry Języka Polskiego i Logopedii. 

Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest we wszystkich krajach UE właśnie 6 marca. Celem świętowania jest rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej - stworzenie warunków do szybkiej i rzetelnej konsultacji, informacji i diagnozy osobom, a zwłaszcza dzieciom z zaburzeniami mowy.

"Logopeda nie jest ani lekarzem ani stricte nauczycielem. To jest zawód z pogranicza językoznawstwa, psychologii, pedagogiki i medycyny. Powinien funkcjonować w przedszkolach, szkołach i nawet w żłobkach - w postaci profilaktyki i wczesnej interwencji logopedycznej" - mówi dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz, koordynatorka kierunku logopedia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. "Logopeda zajmuje się osobami z rozmaitymi zaburzeniami mowy. Rozwija się również logopedia senioralna."

Co w tym roku z okazji Europejskiego Dnia Logopedy przygotowali studenci i pracownicy  z Katedry Języka Polskiego i Logopedii? "Były warsztaty logopedyczne dla przedszkolaków. W gabinecie logopedycznym prowadziliśmy bezpłatne diagnozy. Rozstrzygnęliśmy też Ogólnopolski Konkurs na Najtrudniejszy Skrętacz Języka Polskiego. A studenci pierwszego roku zaprezentowali się w przedstawieniu pt. Kim Jest Ryś. Traktowało ono o problemach dzieci ze spektrum autyzmu. A scenariusz przygotowała jedna ze studentek - pani Wiktoria Brzóska."

Wyniki VII Ogólnopolskiego Konkursu na Najtrudniejszy Skrętacz Języka Polskiego:

Kategoria: studenci
I miejsce - Katarzyna Nadolska
II miejsce - Marta Szelenbaum
III miejsce - Zuzanna Piotrowska, Konrad Szymanek
Wyróżnienie: Maria Sapiela

Kategoria: uczniowe szkół podstawowych i średnich
I miejsce - Amelia Malinowska

Wyniki VII Ogólnopolskiego Konkursu na Najtrudniejszą Lingwołamkę Języka Polskiego:

Kategoria: studenci
I miejsce - Wiktoria Malinowska
II miejsce - Anna Pitura
III miejsce - Patrycja Sienkiewicz
Wyróżnienia: Justyna Lica, Tola Truszkowska, Michalina Kozłowska, Gabriela Marczak, Dagmara Szydłowska

Kategoria: uczniowe szkół podstawowych i średnich
I miejsce - Mateusz Rubak
II miejsce - Julia Zapadka
III miejsce - Kamil Skalik

Poza regulaminowymi przyznano nagrody specjalne za wieloletni twórczy udział i/lub pomoc organizacyjną. Otrzymały je: Katarzyna Nadolska, Wiktoria Malinowska, Zuzanna Piotrowska, Marta Szelebaum.

Nasz reporter rozmawiał także ze studentkami, które zaangażowały się w tegoroczne wydarzenie - m.in. prowadząc diagnozy logopedyczne i warsztaty dla przedszkolaków. Posłuchajcie!

Na zakończenie tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Logopedy na Wydziale Humanistycznym UWM wykład otwarty - "Czego uczymy się o języku i o sobie samych, badając gesty?" - wygłosiła dr hab. Ewa Jarmołowicz-Nowikow z Zakładu Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Relację przygotował Szymon Tołpa.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: