Aktualności
14.03.2023

Nie ma Kortowiady bez Eneja

Tego ogłoszenia mogliśmy się akurat spodziewać. Wielu fanów Kortowiady nie wyobraża sobie juwenaliów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie bez występu grupy Enej. Organizatorzy potwierdzili właśnie, że twórcy hymnu imprezy wystąpią w maju na plaży w Kortowie.

Przed rokiem grupa Enej świętowała swoje 20-lecie. Zespół został założony w 2002 roku przez braci Piotra Sołoduchę i Pawła Sołoduchę oraz ich przyjaciela - Łukasza Kojrysa. Nazwę zaczerpnęli od imienia głównego bohatera „Eneidy”, Eneja - wesołego kozaka podróżującego po świecie. Obecnie grają w szerokim ośmioosobowym składzie: Piotr „Lolek” Sołoducha (śpiew, akordeon), Mirosław „Mynio” Ortyński (gitara basowa, śpiew), Paweł „Bolek” Sołoducha (instrumenty perkusyjne), Jakub „Czaplay” Czaplejewicz (puzon), Łukasz „Długi” Przyborowski (trąbka), Damian „Pinki” Pińkowski (saksofon, klarnet), Kornel Kondrak (perkusja) i Piotr „Pancur” Pankowski (gitara elektryczna, akustyczna). Nagrali dotąd siedem płyt. W dorobku mają też album koncertowy zarejestowany podczas Przystanku Woodstock.

Formacja jest mocno związana z mniejszością ukraińską w Polsce oraz z... Kortowiadą. To twórcy hymnu juwenaliów Uniwersaytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Każdy kto był kiedykolwiek na ich koncercie podczas Kortowiady, wie, że wykonanie hymnu Kortowiady wiąże się z ogromną energią i emocjami - zarówno na scenie, jak i wśród publiczności" - podkreśla rzeczniczka imprezy Natalia Nowak.

Z Natalią Nowak rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Zgodnie z zapowiedziami  organizatorów na Scenie Głównej kosmicznej 62. Kortowiady wystąpi łącznie 15 artystów. Znamy już 13 z nich. To: bryska, Enej, Gibbs, Igo, Julia Rocka, Król, Kult, Michał Szczygieł, Mrozu, Oki, Pezet, Ralph Kaminski i Sarius. Kolejne ogłoszenie już 21 marca! A juwenalia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaplanowano w dniach 24-27 maja. Główne koncerty odbywać będą się na plaży nad Jeziorem Kortowskim.

Karnety na wydarzenie dostępne są na stronie: bilety.kortowiada.pl.

Nasza reporterka Iza Woronowicz sprawdzała w Kortowie, jak tegoroczny program oceniają studenci UWM. Zapytała też, kogo jeszcze chcieliby usłyszeć na głównej scenie Kortowiady.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: