Aktualności
21.04.2023

Teatr Kloszart zaprasza na Bitwę Spektakli!

Studencki Teatr Kloszart zaprasza w najbliższy weekend na Bitwę Spektakli. W auli Teatralnej im. prof. Bohdana Głuszczaka na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie młodzi aktorzy zaprezentują szalone zestawienie dramatu i parodii, rywalizujących ze sobą o uwagę widza.

Dwa nowe tytuły w repertuarze Teatru Kloszart to: "Balladyna" i "Biurwa". "Postanowiliśmy zrobić coś nietypowego - Bitwę Spektakli. Jedna osoba reżyseruje dramat a druga pisze do niego parodię. W jeden weekend chcemy zderzyć ze sobą coś co było i coś co jest bardzo współczesną parodią tego" - mówi Karolina Obrębska. "Balladyna to dramat, który sam w sobie jest w pewnym sensie parodią. A Bartek Pękala fajnie odbił to na parodię w stylu korporacyjnym".

Premierowo oba spektakle będzie można obejrzeć 22 i 23 kwietnia o 19:00 w auli Teatralnej im. prof. Bohdana Głuszczaka na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Z Karoliną Obrębską rozmawiała Ania Makarewicz. Posłuchajcie!

INFORMACJE O SPEKTAKLACH

Balladyna to dramat romantyczny. Traktuje on o losach młodej i ambitnej chłopki, która zasiada na tronie w legendarnej koronie Popielów, okupionej zbyt wysoką ceną. Niech Was nie zwiedzie lekkie rozpoczęcie tej opowieści! Z każdą decyzją podejmowaną przez bohaterów sytuacja na scenie się komplikuje. Kolejne dusze odsyłane są w zaświaty. Nie wszystkie jednak znikają od razu. Wyrzuty sumienia brutalnie dręczą, wyzwalają agresję, która popycha do kolejnych krwawych czynów.
Czy korona silnych, potężnych Popielów dopasuje się do czoła drobnej i pozornie delikatnej kobiety? Brzemię władzy zdobytej żelazem może przytłaczać nawet najsilniejsze osobowości.

Autor:
Juliusz Słowacki

Muzyka:
Andrzej Śleszyński

Redakcja/Reżyseria:
Jolanta Kaczyńska

Wsparcie organizacyjne:
Diana Rosłoń

Obsada:
Tomasz Celler
Izabela Ginda
Magdalena Gudaczewska
Ewelina Jasińska
Justyna Lica
Karolina Obrębska
Wiktoria Pelczarska
Bartosz Pękala
Adam Wąsowski
W tym debiuty:
Paweł Chojnacki
Natalia Czarnowska
Jakub Gadomski
Adam Gollent
Damian Kazberuk
Ignacy Kosterski-Spalski
Hanna Małaczek
Julita Pawlukowska
Aleksandra Pilarczyk
Kamil Rumiejowski
Agata Stefanowicz
Wiktor Sucharzewski
Kostiumografka:
Agata Jankowska

Techniczny:
Piotr Dołowy

Sufler:
Patrycja Marzec

***

Spektakl jest biletowany.
Wstęp: 20 zł,
Studenci/Pracownicy UWM: 10 zł.
Miejsce: Aula Teatralna im. Profesora Bohdana Głuszczaka w Centrum Nauk Humanistycznych w Olsztynie (ul. Kurta Obitza 1)

Czas trwania: około 120 minut.

Biurwa to autorska parodia dramatu "Balladyna". Traktuje o losach młodej i ambitnej karierowiczki, która dostaje stanowisko liderskie, w legendarnym wyścigu szczurów, pełnym intryg i kombinatorstwa. Mimo lżejszej formy, na dnie kryją się ludzkie dramaty. Z każdą decyzją podejmowaną przez bohaterów sytuacja na scenie się komplikuje. Kolejne intrygi wydają się być naturalną częścią ładu korporacyjnego i zwiększają absurd, który można odnaleźć w prawdziwym życiu. Wszyscy współpracownicy zdają się akceptować fakt, że wiele rzeczy dzieje się wbrew logice i z pewną dozą podziwu i zrozumienia patrzą ślepo na tych co nauczyli się przetrwać i osiągnąć sukces w korpo.

Czy KPI mogą się śnić po nocach? Czy donoszenie to najlepsza ścieżka kariery? Jakie konsekwencje poniosą bohaterowie w zależności od stanowiska? Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na własne oczy.
*przed wejściem rozdamy słowniczki korpomowy

Scenariusz/reżyseria:
Bartosz Pękala

Muzyka:
Andrzej Witold Śleszyński

Obsada:
Stażystka - Diana Rosłoń
Piwniczak - Dominik Gabara
Wdowa - Ewelina Jasińska
Bela Mari - Karolina Obrębska
Skierowniczka - Wiktoria Pelczarska
Korpos - Magdalena Gudaczewska
Ho-Ho - Izabela Ginda
W tym debiuty:
Korpos - Agata Stefanowicz
Filip - Damian Kazberuk
Korpos - Eliza Bugajska
Korpos - Aleksandra Pilarczyk
Aldona - Aleksandra Rucińska
Korpos - Patrycja Sienkiewicz
Krzysior - Wiktor Sucharzewski
Mordo - Konrad Szyc
Fontana - Matylda Śmiecińska
Stażystka - Julita Pawlukowska

Technik:
Piotr Dołowy

***

Spektakl jest biletowany.
Wstęp: 20 zł,
Studenci/Pracownicy UWM: 10 zł.

Miejsce: Aula Teatralna im. Profesora Bohdana Głuszczaka w Centrum Nauk Humanistycznych w Olsztynie (ul. Kurta Obitza 1)
Czas trwania: około 120 minut.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: