Aktualności
26.04.2023

Prof. Marek Roslan: W Olsztynie musi funkcjonować szpital uniwersytecki z prawdziwego zdarzenia

Prof. Marek Roslan - dotychczasowy kierownik Katedry Urologii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - od kilku tygodni pełni obowiązki dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.  Dlaczego zdecydował się podjąć tego zadania? Posłuchajcie!

 

Prof. Marek Roslan specjalizuje się w leczeniu nowotworów uroonkologicznych. Z powodzeniem wprowadza metody, które są zarazem nowoczesne i pionierskie. Jest jednym z najlepszych fachowców w tym zakresie w naszym kraju i członkiem wielu prestiżowych towarzystw naukowych (Polskie Towarzystwo Urologiczne, Endourological Society, European Association of Urology, Societe Internationale d'Urologie, Polskie Towarzystwo Lekarskie). Publikuje w czasopismach polskich i zagranicznych. Niedawno za swoją pracę został wyróżniony laurem "Najlepszym z Najlepszych" przyznawanym przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (w kategorii: innowacje i rozwój).

Dlaczego podjął się roli p.o. dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie? "Czasem są takie sytuacje, że trzeba podjąć decyzję w chwilę. I jeśli już się ją podejmie na tak, trzeba to kontynuować. Ale są dwa główne powody. Pierwszy jest taki, że wydawało mi się, że to ułatwi przeniesienie i utworzenie Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim. A drugi powód jest taki, że pewnie są natury ludzkie, które nie boją się, a może nawet lubią wyzwania. I być może jestem taką naturą" - mówi prof. Roslan.

Wspomniana Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej już funkcjonuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Jej utworzenie pozytywnie zaopiniował też Senat UWM. A jakie będą najważniejsze wyzwania, z którymi zmierzyć musi się na nowym stanowisku prof. Marek Roslan? "Najważniejsze będzie przygotowanie takich płaszczyzn działania, które będzie mógł w sposób naturalny kontynuować mój następca lub moja następczyni. Jestem pełniącym obowiązki na czas niezbędny do przygotowania zmiany na trwałe. W Olsztynie musi funkcjonować szpital uniwersytecki z prawdziwego zdarzenia. To znaczy - duży! Na świecie takie szpitale są wiodącymi w danym okręgu. I taka też jest nasza wola. Wszystko wskazuje na to, że tak będzie!"

Z prof. Markiem Roslanem spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: