Aktualności
19.05.2023

Czwartki z Humanistyką wrócą w październiku

Czego uczą nas seriale? Co się kryje w głowie tłumacza? I... skąd się bierze wolność?  To tylko niektóre pytania postawione przez wykładowców Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którzy spotkali się 18 maja z uczniami szkół średnich naszego regionu. A wszystko za sprawą ostatniej w tym roku akademickim odsłony cyklu Czwartki z Humanistyką.

 

Cykl Czwartki z Humanistyką w roku akademickim 2022/2023 składał się z ośmiu spotkań. Uczniowie ze szkół średnich województwa warmińsko-mazurskiego gościli na Wydziale Humanistycznym UWM raz w miesiącu - od października do maja. Na ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą zaproszenie przyjęli licealiści z Olsztyna i Lidzbarka Warmińskiego.

"Przygotowaliśmy blok niezwykle interesujących wykładów dotyczących w dużej mierze filologii obcych - tego, w jaki sposób możemy uczyć się języków oglądając seriale, adaptacje powieści. Mowa była też o tym, jak wygląda praca tłumacza. Był też wykład logopedyczny dotyczący tego, w jaki sposób można naprawiać mowę poprzez działanie prądotwórczymi elektrodami" - relacjonuje prof. Joanna Chłosta-Zielonka, Prodziekan ds. promocji Wydziału Humanistycznego. "Poznaliśmy także prawdę - taką dość oczywistą, ale dzisiaj trochę zachwianą - skąd się bierze wolność."

Prof. Joannę Chłostę-Zielonkę poprosiliśmy także o podsumowanie całego cyklu czwartkowych spotkań na Wydziale Humanistycznym. Posłuchajcie!

 

Rozmawialiśmy również z autorami majowych prelekcji - dr Iwoną Grzesiak oraz mgrem Dawidem Wierzbickim.

 

Czwartki z Humanistyką wrócą w październiku - w nieco odmienionej formie. "Chcemy nieco skrócić część wykładową na rzecz warsztatów. Będzie ich troszeczkę mniej. I chcielibyśmy też, żeby te warsztaty prowadzili studenci wyższych roczników, co się sprawdziło podczas ostatnich Dni Humana" - mówi prof. Chłosta-Zielonka.

Relację przygotował Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: