Aktualności
26.05.2023

Władza w rękach studentów! Trwa 62. Kortowiada

Parada Wydziałów ulicami miasta oficjalnie otworzyła w czwartek 25 maja 62. Kortowiadę. Studenci przemaszerowali ze starówki Aleją Warszawską do Kortowa. Tu bawili się m.in. podczas Boju Wydziałów, Wielkiego Kortowskiego Karaoke, Festiwalu Gier Planszowych i na pierwszych koncertach. Na głównej scenie wystąpili: Zalia, bryska, Enej, Mrozu, Białas i Molesta Ewenement.

Po pierwszych środowych wydarzeniach tegorocznych juwenaliów (relację z nich znajdziecie na naszej stronie) w czwartek przyszedł czas na oficjalne otwarcie 62. Kortowiady. Studenci zebrali się o 9:30 na starówce. Tam Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przekazał im symboliczne klucze do bram miasta.

"Bawcie się, korzystajcie z tego czasu. Niech uśmiechy towarzyszą Wam każdego dnia Kortowiady. I zawsze pamiętajcie o tym, że Olsztyn jest piękny!" - mówił Prezydent. A Aleksandra Siwiecka - przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM - obiecała, że studenci zadbają o miasto przez kolejne trzy dni.

Studenci przemaszerowali Paradą Wydziałów (którą w tym roku otwierał Wydział Medycyny Weterynaryjnej) kolejno ulicami: Prostą, Mochnackiego, Śliwy, Warszawską, Oczapowskiego i Dybowskiego. Oczywiście przebrani w bardzo oryginalny sposób. Rozmawiali z nimi nasi reporterzy: Amelia Zalewska i Szymon Tołpa.

Gdy Parada dotarła do Kortowa, dołączył do niej Rektor UWM, prof. Jerzy Przyborowski. Później na placu za Biblioteką Uniwersytecką przekazał studentom władzę w miasteczku akademickim.

"Święto studentów to piękna tradycja. Niech studenci bawią się bezpiecznie, z umiarem, tak, żeby po juwenaliach mogli spokojnie wrócić do swoich zajęć. Widzę radosnych młodych, uśmiechniętych ludzi, którzy na kilka dni uciekną od codzienności, która czasami dla nich bywa trudna. Dzisiaj się bawią!" - mówił prof. Przyborowski. A rozmawiał z nim Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie!

"Staramy się, żeby studenci mieli zapewnione różne atrakcje na terenie Kortowa. Dopisała fantastyczna pogoda. Bardzo dużo osób pojawiło się na Paradzie. Więc można powiedzieć, że była udana" - mówiła naszemu reporterowi Aleksandra Siwiecka.

Czwartek był najbardziej intensywnym dniem tegorocznej Kortowiady. Studenci bawili się m.in. podczas Wielkiego Kortowskiego Karaoke. I z dużym zainteresowaniem przyjęlil nową propozycje w programie juwenaliów.

Na placu przy Wydziale Nauk Technicznych odbył się także Bój Wydziałów. Najlepszy okazał się... Wydział Nauk Technicznych. Drugie miejsce zajął Wydział Rolnictwa i Leśnictwa a trzecie - Wydział Medycyny Weterynaryjnej.

"Nie spodziewaliśmy się takiego obrotu spraw. Ale jakimś cudem wygraliśmy. To duże zaskoczenie, ale też wielka radość!" - mówił dr inż. Konrad Nowak, dziekan WNT.

"Poziom tegorocznego Boju Wydziałów był... kosmiczny - czyli wpisujący się  w myśl przewodnią juwenaliów. Można było to zauważyć podczas konkurencji sportowych, ale przede wszystkim w ubiorach studentów, studentek i pracowników wydziałów. Przyznaliśmy trzy pierwsze miejsce, ale w naszej ocenie wszyscy są zwycięzcami! Uśmiech, zabawa - o to przecież chodzi podczas Kortowiady" - podsumoiwał jeden z jurorów, Prorektor ds. studenckich UWM prof. Sławomir Przybyliński.

25 maja odbył się także Festiwal Gier Planszowych i Turniej Flanek Sportowych. A wieczorem studenci mogli też odwiedzić Kino Plenerowe lub namiot Silent Party. Posłuchajcie relacji Ani Makarewicz i Szymona Tołpy.

O 19:00 warto było wybrać się na parking za Biblioteką Uniwersytecką na pierwszą odsłonę Kina Plenerowego. W czwartek można było tam obejrzeć Shreka i Straszny Film. Posłuchajcie relacji Alicji Orent.

Dodajmy, że na piątek zaplanowano pokazy filmów: Lara Croft: Tomb Raider - Kolebka Życia i Dziennik Bridget Jones. A w sobotę będzie można obejrzeć: Teda oraz Kilera.

Tradycyjnie już podczas Kortowiady swoją akcję Tramwaj Zwany Pożądaniem zorganizowali studenci działający w olsztyńskim oddziale IFMSA-Poland. W miasteczku akademickim edukowali na temat HIV i AIDS. Aneta Pawelczyk-Piłat rozmawiała z uczestnikami wydarzenia.

Za nami też pierwsze juwenaliowe koncerty. Na plaży nad Jeziorem Kortowskim w czwartek wystąpili: Zalia, Bryska, Enej, Mrozu, Białas i Molesta Ewenement.

Zalia odwiedziła nasze radiowe studio. Z wokalistką rozmowiał Szymon Tołpa.

Kolejny dzień Kortowiady przed nami! Na piątek zaplanowano m.in.: Zawody KortoStrong, Speed Dating i oczywiście kolejne koncerty. Na Scenie Głównej wystąpią: Michał Szczygieł, Błażej Król, Ralph Kaminski, White 2115, oraz Oki. Słuchajcie Radia UWM FM. Kolejne relacje na 95,9 fm - w audycji Studio Kortowiada od 17:00 do 20:00.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: