Aktualności
06.07.2023

Depresja wśród studentów - wystawa w Kortowie

"Depresja wśród studentów" - to tytuł wystawy, którą do końca sierpnia oglądać można na parterze kortowskiego Centrum Ekspozycyjnego "Stara Kotłownia". Składa się na nią dziewięć portretów i dziewięć opowieści studentek i studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którzy podzielili się swoją historią. Jedną z tych osób jest autor - Miłosz Pawlak.

 

Autorem i pomysłodawcą wystawy jest Miłosz Pawlak. Jak podkreśla - początkowo chciał opowiedzieć historię swoją oraz swoich koleżanek i kolegów studiujących weterynarię. "Wszystko zaczęło się trzy lata temu, kiedy nasz kolega popełnił samobójstwo. Wtedy ja zacząłem mocniej o tym myśleć. Wraz z samorządem zorganizowaliśmy kilka inicjatyw otwartych dla studentów i chcieliśmy nasze koleżanki i kolegów motywować do tego, żeby nie trzymali swoich problemów w swoich własnych głowach. Stworzyliśmy taką grupę wsparcia" - wspomina. Wówczas przeprowadzono także ankietę wśród studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie. W badaniu wzięło udział około 600 osób. Wyniki były bardzo niepokojące. "Te osoby swoją kondycję psychiczną oceniły poniżej średniej" - podkreśla Miłosz.

Wystawa, którą od 30 czerwca można oglądać w Kortowie, jest zwieńczeniem takich właśnie działań. A co dokładnie przedstawia? "To portrety osób, które mają problem ze zdowiem psychicznym. Część z nich rzeczywiście chorowało bądź choruje na depresję. Jednak tytuł wystawy może być zwodniczy, ponieważ nie wszyscy mają zdiagnozowaną depresję. Ale oprócz tych portretów, można też przeczytać ich historię" - mówi autor prac. "Depresja jest cichą chorobą. Bardzo dużo czasu mija zazwyczaj zanim komuś o niej opowiemy i zdamy sobie sprawę z tego, że rzeczywiście mamy jakiś problem. I to chciałem pokazać tą wystawą. To dziewięć portertów osób, które na pewno są bardzo odważne - otworzyły się i zdecydowały się pokazać swoją twarz i podzielic swoimi doświadczeniami."

Z Miłoszem Pawlakiem spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Wystawę "Depresja wśród studentów" oglądać można przez cały lipiec i sierpień na parterze kortowskiej "Starej Kotłowni" (budynek przy ul. Prawocheńskiego 9).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: