Aktualności
11.09.2023

21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Przed nami 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Wydarzenie zaplanowano w tym roku w dniach 20-22 września a organizuje je Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego "Kortosfera". To będą trzy dni pełne fascynujących wykładów, inspirujących wystaw i ciekawych pokazów.

 

Tegoroczny  program Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki został podzielony na pięć paneli tematycznych: TAJEMNICE ŚWIATA, ZDROWE ŻYCIE, ŚWIAT TECHNOLOGII, SZTUKA W NAS oraz ŚWIADOME SPOŁECZEŃSTWO. W dniach 20-22 września zrealizowane zostaną warsztaty, wystawy, pokazy, wykłady, animacje dla dzieci, konkursy oraz wystawy mobilne przygotowane i poprowadzone przez pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz partnerów wydarzenia. Tematem przewodnim festiwalu jest astronomia, a to za sprawą postaci Mikołaja Kopernika - patrona 2023 roku.

"Będzie wiele wydarzeń, które są związane z działalnością Mikołaja Kopernika. Przedstawimy jego historię w sposób bardziej zrozumiały dla najmłodszych odbiorców" - zapewnia Mateusz Pikuliński, dyrektor Kortosfery. "Przez trzy dni w Bibliotece Uniwersyteckiej będzie nam towarzyszyć wystawa planet - interaktywna ekspozycja w formie warsztatowej. W Centrum Konferencyjnym będzie można też obejrzeć spektakl Słońce Kopernika, który pozwoli nam pokazać życie Kopernika - także w Olsztynie. Wiele też czeka nas na poszczególnych wydziałach UWM. Każdy znajdzie w tej ofercie coś dla siebie!"

Z Mateuszem Pikulińskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Organizatorzy zapraszają także do udziału w konkursie wiedzy o astronomie - „Olsztyński Polihistor 2023”, którego finał będzie stanowił podsumowanie całego Festiwalu. Zwieńczeniem ODNiS będzie występ artystyczno-muzyczny lokalnych inicjatyw młodzieżowych.

Różnorodne formy przekazu mają na celu nie tylko popularyzację i upowszechnianie nauki, ale także rozbudzenie ciekawości oraz integrację społeczności lokalnej ze środowiskiem akademickim. "Zależy nam na budowaniu kapitału edukacyjnego i społecznego poprzez bezpośrednie zaangażowanie w różne formy aktywności uczestników, ze szczególnym nastawieniem na dzieci i młodzież szkolną, co w przyszłości przełoży się na wybór przez nie naukowej ścieżki edukacyjnej. Organizację Festiwalu zaplanowaliśmy w sposób mający zapobiegać wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu oraz dostosowany do osób ze specjalnymi potrzebami. Popularyzujemy naukę zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród osób starszych. Wiemy jak ważne jest uczestnictwo seniorów w życiu społecznym oraz wspieranie wszelkich form ich aktywności" - zapewniają pracownicy "Kortosfery".

Zapisy na zajęcia wystartowały! Zajrzyjcie na stronę: dninauki.uwm.edu.pl. Znamy już także gości specjalnych tegorocznej edycji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. To dr n. med. inż Agata Kurzyk, Natalia Leciejewska, Kamil Muzyka, dr hab. Katarzyna Sanak-Kosmowska, prof. UEK oraz Piotr Kosek i dr hab. Leszek Błaszkiewicz znani z kanału Astrofaza.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: