Aktualności
22.09.2023

Zakończyły się 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zakończyły się 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. W tegorocznej edycji wydarzenia mogło uczestniczyć nawet 20 tysięcy osób. To głównie uczniowie z Olsztyna i innych miast naszego województwa. A do Kortowa przyjechali, by przysłuchiwać się inspirującym wykładom, wziąć udział w zajęciach w laboratoriach, zobaczyć spektakle i wystawy przygotowane specjalnie na tę okazję.

 

Tegoroczny program festiwalu został podzielony na pięć paneli tematycznych: Tajemnice Świata, Zdrowe Życie, Świat Technologii, Sztuka w Nas oraz Świadome Społeczeństwo. O wydarzeniach pierwszego dnia opowiadaliśmy już na naszej antenie (artykuł znajdziecie TU). W czwartek 21 września ogranizatorzy zaprosili uczniów m.in. na spektakl "Słońce Kopernika" przygotowany przez aktorów Teatru Kamienica.

"Rok Kopernika sprawił, że chcieliśmy napisać tę sztukę i ją zrealizować. Zrobliliśmy też książkę. Ale pewnie nie powstałoby to, gdyby nie zainteresowania naszej koleżanki  Joli Mrotek, która się intesuje astronomią. Ona mnie zainspirowała. Napisałem sceniariusz i dałem go Emilianowi Kamińskiemu. On przeczytał go i powiedział: robimy!" - wspomina autor sztuki i jeden z aktorów Jarosław Gmitrzuk. "Przedstawienie to po prostu biografia Kopernika napisana wierszem - pozbawiona wszelkich nieścisłości. Zanim przystąpiliśmy do pisania, robiliśmy przez pół roku research. Pomagali nam profesorowie z UMK czy pan Jacek Szubiakowski (dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego)."

Specjalne zajęcia dla gości kortowskiego festiwalu nauki i sztuki poprowadziła w czwartek dr nauk medycznych Agata Kurzyk - biotechnolożka, poświęcająca się biologii komórek macierzystych i nowotworowych oraz rozwijająca nowe biomateriały dla medycyny regeneracyjnej i inżynierii biomedycznej. "Zaprezentowałam wykład związany z tym, co dzieje się na styku nauki i sztuki - jak inspirują się nawzajem" - mówiła naszemu reporterowi.

Przed Kortosferą, czyli Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie najmłodsi ponownie mogli obejrzeć spektakl... chemiczny.  "Pokazywałam proste, ale spektakularne reakcje chemiczne. Zobaczyliśmy, że zmieniają się kolory, jeżeli dolejemy coś do czegoś.  Wytwarzałam też chmury, dymy, płomień i to było coś fajnego dla dzieci" - podkreślała laborantka z "Kortosfery" Ewelina Krzykowska.

W budynku Biblioteki Uniwersyteckiej specjalny odcinek swojego programu nagrywali natomiast Piotr Kosek i prof. Leszek Błaszkiewicz. Z twórcą kanału Astrofaza rozmawiał Piotr Kisiel. Posłuchajcie!

Podczas festiwalu warto było odwiedzić także kortowskie Ogrody Dydaktyczno-Doświadczalne. Powstał tam kosmiczny "Ogród Kopernikański". O zajęciach przygotowanych przez pracowników Katedry Architektury Krajobrazu opowiedziała nam prof. Agnieszka Jaszczak.

Podczas Dni Nauki i Sztuki tradycyjnie można było zajrzeć także do laboratoriów niemal wszystkich wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W czwartek i piątek odwiedziliśmy m.in. Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Wydział Nauk Technicznych oraz Wydział Humanistyczny.

W piątek 22 września w Centrum Konferencyjnym UWM odbyło się spotkanie z prof. Katarzyną Sanak-Kosmowską z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Specjalistka od marketingu i zachowań konsumenckich opowiadała w Kortowie o tym,  jak manipulują nami reklamodawcy i  co wiedzą o nas sklepy internetowe.

Kamil Muzyka - badacz stanu techniki, prawnik, edukator naukowy oraz pasjonat przyszłości - przygotował dwie prelekcje: "Astrogórnictwo i produkcja kosmiczna" oraz "Transhumanizm i prawo robotów".

W tegorocznej odsłonie wydarzenia mogło uczestniczyć nawet 20 tysięcy młodych osób. Co podobało im się najbardziej? Posłuchajcie!

Organizatorem Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki jest działające na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. O podsumowanie tegorocznej edycji poprosiliśmy dyrektora "Kortosfery" - Mateusza Pikulińskiego.

Radio UWM FM było patronem medialnym wydarzenia.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: