Aktualności
23.10.2023

UWM odkrywa przed gośćmi tajemnice pałacu w Łężanach

Z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie postanowił udostępnić odwiedzającym kompleks pałacowo-parkowy w Łężanach. W sobotę 21 października urokliwe i kryjące swoje tajemnice miejsce położone niedaleko Reszla odwiedziło kilkadziesiąt osób.

"Mieszkamy niedaleko. Byliśmy tutaj w sierpniu, ale niestety nie udało nam się dostać, bo było duże zainteresowanie zwiedzaniem pałacu. Teraz zarejestrowaliśmy się i jesteśmy. Jestem ciekaw tego miejsca" - mówił nam jeden z gości, który zdecydował się 21 października skorzystać z zaproszenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i zajrzeć do wnętrza pałacu w Łężanach, który został wybudowany w 1911 roku. A gości było blisko stu. Większość z nich to studenci i pracownicy uczelni. "Skusiła nas chęć poznania historii i wnętrz pałacu. Na pewno czuć tu ducha ludzi, którzy żyli w pałacu. Dzięki opowieści pana przewodnika mogliśmy przenieść się w te czasy, w których pałac był w pełni świetności."

"To niepowtarzalne miejsce. Zachowało swój bogaty wystrój wnętrz w stanie oryginalnym. To łakomy kąsek na mapie regionu i jeden z najbardziej okazałych pałacy Warmii i Mazur. Warto tutaj przyjechać"- mówił nam Maciej Hołdyński, pracowniki UWM i pasjonat dziejów Łężan. A jakie tajemnice kryje to niezwykłe miejsce?

Posłuchajcie relacji Piotra Szauera!

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i obchodzony jest na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej - 20 października. Tegoroczna edycja miała na celu podkreślenie piękna i wyjątkowości krajobrazów obecnych w naszym codziennym życiu oraz unikalnych miejsc związanych z architekturą regionów. Takim miejscem na pewno jest kompleks pałacowo-parkowy w Łężanach, ale też... Kortowo! Dlatego studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie postanowiliśmy zapytać o to, jak postrzegają krajobraz kampusu i czy chcieliby w nim coś zmienić. Posłuchajcie!

Ze studentami rozmawiał Kacper Opalla.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: