Aktualności
17.01.2024

Studenci WNT chcą pomóc seniorom. Tworzą inteligentny pojemnik na leki

Studenckie Koło Naukowe Elektroniki "Elektron" pracuje nad rozwiązaniem, które ma ułatwić życie osobom z demencją starczą. To inteligentny pojemnik na leki, który ma m.in. sprawić, by seniorzy nie zażywali ich za dużo. Szczegóły zdradził nam mgr inż. Paweł Chwietczuk. Posłuchajcie!

 

Demencja starcza zabija umysł za życia człowieka. Jej objawy to m.in. problemy z orientacją w  czasie i  przestrzeni, utrata zdolności uczenia się, rozpoznawania rzeczy i osób, zdolności do właściwej oceny sytuacji i podejmowania decyzji, trudności w mówieniu, w  liczeniu itp. Współczesna medycyna nie potrafi jeszcze odwracać zmian zachodzących w mózgu u osób cierpiących na tę jednostkę chorobową. Leczenie demencji polega więc na farmakologicznym łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia chorego. Niestety chorzy często zapominają, czy brali leki, przez co zdarza się, że zażywają ich za dużo.

Mgr inż. Paweł Chwietczuk z Katedry Elektrotechniki, Energetyki, Elektroniki i Automatyki na Wydziale Nauk Technicznych UWM w Olsztynie zajmuje się naukowo systemami sterowania różnymi urządzeniami lub liniami produkcyjnymi. Jest też opiekunem studenckiego Koła Naukowego Elektroniki "Elektron". Współpracujący z nim studenci - Artur Parol, Damian Chachulski i Łukasz Dziubiński - pracują obecnie nad stworzeniem intelligentnego pojemnika na leki. Pomysł podsunęli im członkowie innego koła nakowego - SKN Farmakologii i Toksykologii z Wydziału Lekarskiego UWM.

"Ma on być przeznaczony głównie dla osób w podeszłym wieku, osób z demencją, które suplementują różnego rodzaju składniki odżywcze. Mamy przygotowane cztery modele tych pojemników. Na dwa z nich uzyskaliśmy już zastrzeżenia patentowe. Natomiast dwa kolejne są jeszcze w trakcie przetważania w Warszawie" - tłumaczy mgr Chwietczuk. "Mamy modele, które są przeznaczone dla osób, które same sobie przygotowują leki (ewentualnie suplementy) na cały dzień. Natomiast głównym założeniem projektu jest to, aby pojemnik był przeznaczony dla osób z demencją. Główna kwestia jest taka, aby nie przedawkowali leków. Ma nimi zarządzać aplikacja na smartfona. Da ona możliwość programowania pojemnika, ale też nadzorowania osoby starszej."

Jak dokładnie będzie to działać? Posłuchajcie rozmowy Patryka Gąsiorowskiego z mgrem inż. Pawłem Chwietczukiem.

Jak szacuje mgr inż. Paweł Chwietczuk, w drugiej połowie 2024 roku koło powinno już dysponować prototypem pojemnika. Studenci chcą sami zrobić nie tylko wydruk, ale napisać także odpowiedni program dla pudełka.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: