Aktualności
05.02.2024

Krzysztof Śmiszek na UWM: Prawa i wolności obywatelskie nie są dane raz na zawsze!

"Wyzwania współczesnego systemu ochrony praw człowieka" - to temat wykładu otwartego wygłoszonego w poniedziałek 5 lutego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie przez sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - dra Krzysztofa Śmiszka. Adwokat, polityk, nauczyciel akademicki, działacz na rzecz praw człowieka i praw mniejszości przyjechał do Kortowa na zaproszenie studentów z kilku kół naukowych.

 

Poniedziałkowe spotkanie było efektem współpracy Koła Naukowego Ius Homini (które obchodzi w tym roku swoje 20-lecie) z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA, Kołem Naukowym Kryminalistyki, Kołem Naukowym InnovAdmin oraz Kołem Naukowym Zamówień Publicznych.

Dr Krzysztof Śmiszek podzielił się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniami dotyczącymi aktualnych wyzwań, przed którymi stoi współczesny system ochrony praw człowieka. Wykład był doskonałą okazją do zrozumienia, jak zmieniający się świat wpływa na prawa i wolności jednostek oraz jakie działania są podejmowane na rzecz ich ochrony i promocji na poziomie krajowym i międzynarodowym.

"To niezwykle istotne, że studenci zajmują się tą dziedziną prawa, która przecież jest obecna w życiu każdego z nas. Prawa i wolności obywatelskie nie są dane raz na zawsze! Muszą być bronione, bo każda władza ma pokusy ich ograniczania. Zatem ważne jest to, aby prawnicy byli przygotowani do tego, by w sposób profesjonalny i merytoryczny mogli angażować się w debatę o prawach człowieka i mogli tych praw człowieka - naszych praw - bronić" - podkreślał sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. I dodał: "To, że na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim jest tak prężnie działające koło naukowe, które z pokolenia na pokolenie przekazuje zainteresowanie tymi tematami koleżankom i kolegom, świadczy bardzo dobrze o Uniwersytecie i o tym wydziale, który stawia na nowoczesne nauczanie o rzeczach, które interesują młodych ludzi."

 

"Nasze koło obchodzi dwudziestolecie istnienia. A to, że ono tak długo przetrwało to przede wszystkim zasługa ludzi, którzy stali za nim murem. Dzięki nim to koło funkcjonuje. Zacząć należy przezsprzecznie od pana prof. Tadeusza Jasudowicza, który dwadzieścia lat temu razem z panią dr Katarzyną Grzelak-Bach (wówczas studentką prawa) koło założyli. Zainicjowali jego działalności i utworzyli struktury. Zmieniali się prezesi, opiekunowie, prezesi, członkowie. Wielu z nich dzisiaj wykonuje zawody wymiaru sprawiedliwości" - przypomina Mikołaj Mirecki, obecny prezes Studenckiego Koło Naukowego Praw Człowieka Ius Homini.

 

Wykład ministra Krzysztofa Śmiszka to pierwsze, ale nie ostatnie wydarzenie, którym koło naukowe Ius Homini chce uświetnić swój jubileusz. "Mamy plan kolejnego spotkania w czerwcu tego roku. Jeżeli uda się wszystko dopiąć, osoba, która zawita do Olsztyna zachwyci zapewne wielu z nas" - mówił tajemniczo Mikołaj Marecki. Wcześniej - bo już w maju - na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona prawom człowieka.

Relację przygotowali: Sylwia Zadworna i Piotr Szauer

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: