Aktualności
08.03.2024

Prof. Bernadetta Darska z nagrodą za najlepszą książkę akademicką!

Publikacja prof. Bernadetty Darskiej "Czas reportażu. O tym, co działo się wokół gatunku po 2010 roku" została uznana najlepszą książką akademicką w konkursie o Nagrodę Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badaczka z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odebrała nagrodę 8 marca na Poznańskich Targach Książki.

"Czas reportażu. O tym, co działo się wokół gatunku po 2010 roku" to publikacja, która ukazała się w czerwcu 2023 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "To jest właściwie czwarta moja książka o reportażu. Ta wcześniejsza - „Młodzi i fakty. Notatki o reportażach roczników osiemdziesiątych” - dotyczyła (jak wskazuje tytuł) roczników osiemdziesiątych, czyli najmłodszego pokolenia reporterów. Można ją potraktować jako zapowiedź książki „Czas reportażu”, bo to, nad czym zastanawiałam się pisząc tamtą książkę, przyczyniło się do tego, żeby spojrzeć szerzej i spróbować stworzyć swoistą mapę zjawisk, które składają się na koniunkturę na reportaż. Na to, iż mamy do czynienia z czasem reportażu, bardzo mocno pracują również sami reporterzy, tworząc wokół siebie zinstytucjonalizowany świat – dość wsobny i samowystarczalny. Ma to swoje zalety, ale także wady. Jednocześnie w tej ostatniej dekadzie wydarzyło się wiele ważnych rzeczy – mogliśmy dostrzec, jak nowe media zdominowały świat reportażu, jak wpłynęły na promocję gatunku, jak nastąpiły przesunięcia, jeśli chodzi o miejsca prowadzenia dyskusji i sporów oraz jak nowe media umożliwiły kształtowanie tego, co reporterzy chcą powiedzieć o sobie i o swoich książkach" - mówiła na naszej antenie autorka.

POSŁUCHAJCIE ROZMOWY MARTY WIŚNIEWSKIEJ

Kilka godzin po wręczeniu nagrody, skontaktowaliśmy się z prof. Bernadettą Darską. Autorka związana z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie opowiedziała nam o swoich wrażeniach.

"Nagrody zawsze cieszą! Są uznaniem za pracę, którą wykonałam. Ale bardzo cieszy mnie też ta nagroda z tego powodu, że Czas reportażu jest opowieścią o tym, co się dzieje w reportażu właściwie tu i teraz - w ostatnich kilkunastu latach, ale też w tej bardzo aktualnej teraźniejszości. To, że doceniono właśnie tę książkę, jest dla mnie również takim wyraźnym sygnałem, że docenia się i uznaje za ważne rozmowy na temat tego, co się dzieje w mediach i literaturze właśnie na naszych oczach. Przyglądamy się temu, co się zmienia, co czasami jest nie do końca zdefiniowane, co nasz może zaskakiwać, czego nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć. To mi się wydaje też ważne i cieszę się, że jurorzy i pani rektor uznali, że ta refleksja jest na tyle ważna, żeby ją w ten sposób docenić" - mówiła prof. Darska. I dodała: "Cieszę się bardzo, że to jest nasz wspólny sukces - czyli mój i Wydawnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Bo właśnie w naszym wydawnictwie książka się ukazała. Zresztą byłyśmy na scenie razem z panią Aurelią Grejner - redaktorką naczelną. Wspólnie się cieszyłyśmy. I nie ukrywam, że bardzo się cieszę z tej współpracy! Mogłabym powiedzieć, ze jest to wymarzona współpraca. Wielki profesjonalizm, wielka życzliwość - same superlatywy!"

Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: