Aktualności
11.03.2024

UWM ponownie włączył się w obchody Tygodnia Mózgu

Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie kolejny raz włączył się w obchody Tygodnia Mózgu. W tym roku świętujemy pod hasłem "Take care of your brain! Zadbaj o swój mózg!". Warsztaty, zajęcia laboratoryjne, wykłady czy pokazy to propozycje naukowców z UWM na najbliższe dni.

 

Tydzień Mózgu obchodzony jest w tym roku od 11 do 17 marca. A na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim nawet jeden dzień dłużej, bo ostatni wykład zaplanowano na poniedziałek 18 marca. W tym roku w inicjatywę zaangażowali się pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii, Wydziału Lekarskiego, Wydziału Nauki o Żywności oraz Wydziału Prawa i Administracji a także studenci z Koła Naukowego Neuroanatomów, Koła Naukowego Biologii Medycznej „Exon”, Koła Naukowego Suicydologii, Koła Naukowego Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej oraz Koła Naukowego Gastronomii Sztuki Kulinarnej.

"Udało nam się uzyskać grant z Dana Foundation na organizację w tym roku właśnie Tygodnia Mózgu. Zaplanowaliśmy wiele różnych atrakcji:  warsztatów, pokazów a także wykładów, które mają zwiększyć świadomość o badaniach nad mózgiem a także, jak funkcjonuje mózg, we wszystkich grupach społecznych" - tłumaczy dr Agata Żmijewska z Katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. "Mamy atrakcje dla najmłodszych uczestników (warsztaty z lepienia mózgu, poznawania części mózgowia a także z oceny, jak nasze sny i wyobraźnia wpływają na postrzeganie rzeczywistości) oraz starszych grup wiekowych, które mogą zapoznać się z tym, jak funkcjonuje mózg, jak się go bada, jak przygotowuje się preparaty do analiz a także, w jaki sposób zmiany, które my możemy generować przez spożywanie używek czy nieprawidłową dietę, wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu. Dużym zainteresowaniem cieszą się też warsztaty na których omawiane będzie powiązanie pomiędzy funkcjonowaniem mózgu a tym, co się dzieje w naszych jelitach. W wykładzie dra Andrzeja Gawlińskiego pt. Dlaczego zabijamy? będzie można także poznać neurobiologiczne podstawy zbrodni!"

W jaki sposób można uczestniczyć w zajęciach organizowanych z okazji Tygodnia Mózgu? Posłuchajcie rozmowy z dr Agatą Żmijewską!

 

O swojej propozycji programowej - wykładzie "Wydajny mózg. Jak sobie pomóc w nauce" - opowiedziała nam także dr Aleksandra Kurzyńska, która w poniedziałek 11 marca spotkała się z uczniami. Posłuchajcie!

 

Wydział Biologii i Biotechnologii UWM odwiedził Piotr Szauer. A pełny program obchodów Tygodnia Mózgu na UWM znajdziecie TU.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: