Aktualności
28.03.2024

Wybory rektora UWM - wpłynął jeden protest

Przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej dr hab. Marcin Dąbrowski poinformował podczas konferencji prasowej, że wpłynął protest po wyborach Rektora UWM na kadencję 2024-2028. Jak dowiedzieliśmy się z mediów, jego autorem jest Andrzej Adamowicz - pełnomocnik ubiegającej się o to stanowisko prof. dr hab. n. med. Joanny Wojtkiewicz, ale też przewodniczący NZZP UWM "PRAWDA" i jeden z członków Uczelnianego Kolegium Elektorów. Protest na początku kwietnia rozpatrzy Senat uczelni.

 

Przypomnijmy, że 21 marca w Auli Marii i Georga Dietrichów w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyły się wybory Rektora UWM na kadencję 2024-2028. W zebraniu Uczelnianego Kolegium Elektorów udział wzięło 91 osób. Zdecydowana większość - bo aż 87 osób - poparła kandydaturę dra hab. Jerzego Przyborowskiego, prof. UWM. Kontrkandydatka prof. dr hab. n. med. Joanna Wojtkiewicz otrzymała tylko jeden głos. Trzy osoby wstrzymały się od głosu.

"W terminie trzech dni roboczych członkowie Uczelnianego Kolegium Elektorów (czyli wyborcy) mieli prawo składać protesty wyborcze. Wpłynął jeden protest" - poinformował 27 marca podczas spotkania z mediami przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej dr hab. Marcin Dąbrowski. "UKW odniesie się do tego protestu - wstępnie go przeanalizuje i podejmie decyzję, czy należy  ten protest uwzględnić. Uczelniana Komisja Wyborcza może uwzględnić protest w dwóch sytuacjach - jeżeli zarzuty postawione w trakcie czynności wyborczych miały wpływ na wynik wyborów i mogły oddziaływać na ostateczny efekt. Przy czym nieważność wyborów będzie stwierdzał Senat, który jest ostatecznym organem rozstrzygającym protest wyborczy wniesiony przeciwko czynnościom Uczelnianej Komisji Wyborczej. Decyzja Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w tej materii będzie ostateczna i nie będzie służył od niej środek odwoławczy."

Senat UWM rozpatrzy protest wyborczy podczas nadzwyczajnego posiedzenia, które musi zostać zwołane w terminie 21 dni od daty wyborów Rektora UWM na kadencję 2024-2028.

Treść protestu złożonego przez Andrzeja Adamowicza została opublikowana na stronie internetowej miesięcznika "Debata" (nie wpłynął on do naszej redakcji). Członek Uczelnianego Kolegium Elektorów (a także pełnomocnik ubiegającej się o stanowisko Rektora UWM prof. dr hab. n. med. Joanny Wojtkiewicz oraz przewodniczący NZZP UWM "PRAWDA") wnosi m.in. o "unieważnienie wyborów na rektora UWM na kadencję 2024-2028 i przeprowadzenia ponownych wyborów zgodnie z procedurami."

Przyjaciele - stań się jednym z nich: