Aktualności
12.04.2024

Przedstawiamy stypendystów Ministra Nauki z UWM

Minister Nauki pod koniec marca przyznał stypendia wybitnym młodym naukowcom - za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. W gronie 386 nagrodzonych osób znalazło się pięcioro przedstawicieli Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Kacper Kostrzewa, Laura Trelewicz, Jan Kapała, Karolina Kowalska oraz Julia Lewandowska.

 

Stypendium ministra otrzymują studenci, którzy mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami w jednym z trzech obszarów: nauka, działania artystyczne, sport. Student swoją działalność musi udokumentować, a wniosek popiera rektor jego uczelni. I to właśnie rektorzy do 25 października 2023 roku musieli złożyć wnioski do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie były one następnie opiniowane przez zespół doradczy ministra. Jak informuje MNiSW, zespół ten stosował zasadę, że w danej dyscyplinie naukowej rekomenduje się przyznanie nie więcej niż 18 stypendiów.

Wśród wyróżnionych znalazło się w tym roku pięcioro przedstawicieli Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Kacper Kostrzewa (prawo), Laura Trelewicz (pedagogika), Jan Kapała (kierunek lekarski), Karolina Kowalska (biotechnologia) oraz Julia Lewandowska (kierunek lekarski). Z dwójką z nich spotkał się w tym tygodniu nasz reporter.

Z Laurą Trelewicz i Kacprem Kostrzewą rozmawiał Szymon Świniarski. Posłuchajcie!

 

Do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpłynęło łącznie 1068 wniosków ze wszystkich uczelni. Komisja nagrodziła 386 studentek i studentów. Laureaci otrzymają jednorazowo 17 tys. zł. Więcej informacji znaleźć można TU.

Podczas inauguracji roku akademickiego Laura Trelewicz odebrała nagrodę dla najlepszej absolwentki studiów licencjackich.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: