Aktualności
10.05.2024

Humaniści i ich talenty. Za nami XVI Dni Humana na UWM

XVI Dni Humana były m.in. okazją do poznania talentów studentów i wykładowców Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. A ci sprawdzili także swoją wiedzę w quizie, rywalizowali w boju kierunków oraz meczu piłki nożnej. Nie zabrakło oczywiście interesujących warsztatów i wykładów. Posłuchajcie naszej radiowej relacji!

 

Tegoroczne Dni Humana zorganizowano w dniach 8-9 maja. Pierwszym punktem programu był quiz wydziałowy, w którym najlepsze okazały się studentki dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

"Quiz był trudny. Pytania nawiązywały do naszego wydziału, ale były bardzo szczegółowe (np. ile jest wind albo automatów). Można to wiedzieć z życia. Większość pytań była jednak na zgadywanie, np. to o kolor samochodu dziekana" - mówiła zwyciężczyni Maria Głowacka, która w nagrodę otrzymała karnet na tegoroczną Kortowiadę.

"Quiz to powtórka formy z zeszłego roku. Z tym, że wtedy pytania związane były z szeroko rozumianą popkulturą a w tym roku chcieliśmy sprawdzić wiedzę naszych studentów i pracowników na temat wydziału, w którym studiują i pracują" - tłumaczy Arkadiusz Dziubak, przewodniczący Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie.

Po zakończeniu quziu w Auli im. Marii i Georga Dietrichów odbyła się debata oksfordzka. Studenci dyskutowali na temat powinności upamiętnienia historii Kortau.

Hitem okazał się jednak popołudniowy punkt programu - "Mój wykładowca ma Talent"! W Auli Teatralnej im. Bohdana Głuszczaka wykładowcy Wydziału Humanistycznego śpiewali, tańczyli czy recytowali poezję. A jury główną nagrodę przyznało dr Katarzynie Skrzypczak z Instytutu Językoznawstwa. "Chciałam przez stoją postawę zachęcić innych, żeby robili to, co lubią. Muzyka zawsze gdzieś tam mi towarzyszyła i jest takim moim punktem zaczepienia w życiu. I myślę, że to też przesłanie dla studentów, żeby rozwijali swoje pasje" - mówiła naszej reporterce.

 

W środę na Wydziale Humanistycznym odbyły się także warsztaty przygotowane przez studentów i wykładowców. Z autorami kilku z nich rozmawiali nasi reporterzy. Posłuchajcie!

Głównym celem przyświecającym organizatorom Dni Humana jest integracja. "Właśnie o to chodzi, żeby studenci i pracownicy spotkali się w jednym miejscu i w jednym czasie we wspólnej zabawie. Pojawiają się różne warsztaty, debaty, ale też i quizy. Ale chodzi przede wszystkim o to, żebyśmy poczuli, że ten wydział ma pewne wspólne elementy, mimo tak zróżnicowanej ofery kierunków kształcenia" - tłumaczy prof. Mariusz Rutkowski, Dziekan Wydziału Humanistycznego UWM.

W czwartek 9 maja Dni Humana otworzyła debata pod hasłem: "AI - Przestrzenie innowacji".  Zainaugurowała ona cykl spotkań "Human w digitalu". Szczegóły zdradził nam dr Miłosz Babecki z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Tradycją święta Wydziału Humanistycznego są też występy artystyczne studentów. Na placu przed budynkiem przy ul. Kurta Obitza odbył się również Bój Kierunków, w którym w tym roku zwyciężyli przedstawiciele filologii angielskiej.

Ostatnie punkty tegorocznego programu to mecz piłki nożnej: studenci vs kadra oraz wspólne ognisko.

 

Jakie były XVI Dni Humana? "W skali od 1 do 10 oceniam je na... 100!" - odpowiada krótko Ania Pawlak, wiceprzewodnicząca RWSS WH. "Była masa ludzi. To dla nas pozytywna energia, by działać i organizować to wydarzenie jeszcze lepiej. Chcemy docierać do studentów i żeby to było przede wszystkim święto studenckie."

Relację przygotowali: Amelia Zalewska, Zuza Gładysz, Krzysztof Gajewski, Patryk Gąsiorowski i Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: