Aktualności
06.06.2024

Światowy Dzień Ochrony Środowiska na UWM

Zbiórka elektrośmieci, wspólne sadzenie kwiatów, gry edukacyjne i terenowe - to tylko niektóre atrakcje przygotowanie z okazji obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W wydarzeniu zorganizowanym 6 czerwca na plaży w Kortowie udział wzięli uczniowie olsztyńskich i podolsztyńskich szkół oraz przedszkoli. A to wszystko po to, by nauczyć się jak działać, by nie szkodzić środowisku i jak postępować na co dzień, aby dbać o planetę.

Obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska to kolejna z tegorocznych inicjatyw Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM w Olsztynie zwracająca uwagę młodych ludzi na to, jak ważne jest dbanie o przyrodę.

"Dostrzegamy ogromne deficyty w edukacji klimatycznej, środowiskowej. Dzieciaki najlepiej chłoną tę wiedzę i biorą to ze sobą. Dlatego mamy taką ideę - zapraszania ich do Uniwersytetu i ujawniania rzeczy, z którymi one później wchodzą w te dalsze życie. Mogą na co dzień stosować wskazówki związane np. z tym, jak sortować śmieci i jak się dobrze odżywiać a czego absolutnie nie robić" - podkreśla dyrektor CWO, Marta Wangin. I dodaje: "Mamy też taki cel - otwarcia Uniwersytetu na młodzież i dzieciaki, żeby to było przyjazne dla nich miejce. Może kiedyś przyjdą tu jako studenci i studentki. A w Kortowie mamy totalne warunki do takich warsztatów. Nie ma piękniejszego kampusu w Polsce, jak nie w Europie."

W wydarzenie zaangażowali się przedstawiciele firm i organizacji współpracujących z uczelnią, ale też naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii, Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Geoinżynierii UWM w Olsztynie.

"Młodzi ludzie interesują się zdrowym odżywianiem i różnymi modami dietetycznymi. Przyjechałyśmy tu z koleżankami, po to, żeby uczyć dzieci ile faktycznie powinniśmy jeść warzyw i owoców, jak odpowiednio przechowywać produkty w lodówce i jak szanować żywność. Wplatamy w to trochę wiedzy z zakresu psychodietetyki. Mówimy, jak nie zajadać emocji i jakie są lepsze rozwiązania na to, żeby odreagować stresy i złe emocje" - mówiła nam Joanna Michalak, dietetyczka z Banku Żywności w Olsztynie.

Relację przygotował Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: