Aktualności
07.06.2024

Dariusz Wieczorek na UWM: Chcemy rozmawiać o polskiej nauce

7 czerwca w Kortowie gościł Minister Nauki. Dariusz Wieczorek spotkał się z Rektorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzym Przyborowskim, Wojewodą Radosławem Królem, członkinią zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Marią Bąkowską oraz rektorami innych uczelni wyższych z regionu.

 

Była to tzw. gospodarska wizyta ministra, który od momentu przejęcia resortu odwiedza kolejne województwa. "Założenie jest takie, że odwiedzamy wszystkie regiony w Polsce. I spotykam się z rektorami wszystkich uczelni państwowych i prywatnych w danym regionie. Chcemy rozmawiać o polskiej nauce. Są to bardzo dobre rozmowy. Chcemy poznać, jakie są aktualne problemy" - podkreślał podczas spotkania z dziennikarzami Dariusz Wieczorek.

A jednym z najistotniejszych zagadnień jest nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. "Mamy dosyć ambitny plan, żeby w tym roku tę nowelizację przyjąć. I uspokajam wszystkich - będzie to ewolucja a nie rewolucja. Środowisko akademickie kolejnych rewolucji by pewnie nie przeżyło. Dlatego wraca dialog, rozmowa i dyskusja, jak te problemy rozwiązać. Cel strategiczny jest taki, że stawiamy na jakość w polskiej nauce - na jakość kształcenia a nie na ilość uczelni."

Rząd chce także inwestować w poprawę infrastruktury polskich uczelni. Jednym z priorytetów jest budowa i poprawa warunków w akademikach. "Wychodzimy z takiego założenia, że dzisiaj studenci muszą mieć możliwość studiowania na dobrych uczelniach, ale również w dobrych warunkach. A akademik to jest to miejsce, w którym toczy się prawdziwe życie studenckie. Jeżeli tych akademików nie będziemy remontować i nie będziemy budować, to będzie duży problem z chęcią studiowania na różnych uczelniach. Dlatego nawamiamy uczelnie, żeby w swoich planach inwestycyjnych uwzględniały tę kwestię."

Uczestnicy piątkowego spotkania na UWM dyskutowali także o możliwościach wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz z Unii Europejskiej na rzecz polskiej nauki. "Wiadomo, że te możliwości rozwojowe są uzależnione nie tylko od chęci, ale również od pieniędzy. Bardzo podoba mi się pomysł, aby w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wydzielić stałą pulę funduszy (i wynegocjować z Komisją Europejską), które byłyby przeznaczone na wspracie szkolnictwa wyższego i badań w regionie. My korzystamy z każdej takiej możliwości - również uczestnicząc już w strategii rozwoju województwa. A nasze projekty, które realizujemy, doskonale wpisują się w cztery inteligentne regionalne specjalizacje" - mówił prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.

Dariusz Wieczorek podkreślał także, że ministerstwo chce jeszcze bardziej wspierać koła naukowe i umożliwić uczelniom przyznawanie stypendiów nie tylko za osiągnięcia naukowe, ale też działalność społeczną i inną aktywność studentów. "To jest budowanie kadry polskiej nauki na przyszłość. Więc również w ustawie będziemy te kwestie uwzględniali. Podobnie, jak kwestię studiów doktoranckich."

Minister miał okazję zobaczyć Kortowo - najpiękniejszy kampus akademicki w Polsce. W Auli im. Marii i Georga Dietrichów na Wydziale Humanistycznym spotkał się także ze studentami. Jak podkreślał - podczas każdej takiej wizyty na uczelniach chce wsłuchiwać się w ich głos.

"Takie spotkania służą temu, aby poznać problemy studentów. Nie sądziłem, że studia mogą być tak stresujące. To najpiękniejszy okres w życiu, a teraz coś się złego stało. Studenci potrzebują pomocy i musimy na ten temat rozmawiać z rektorami. Chcemy też wyrównywać szanse, jeżeli chodzi o studiowanie" - mówił Dariusz Wieczorek.

 

Relację przygotował Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: