Aktualności
02.12.2019

Sukces studentów Collegium Medicum UWM

Studenci kierunku lekarskiego z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zajęli pierwsze miejsce w III Mistrzostwach Polski w Szyciu Chirurgicznym 2019. Zawody odbyły się w dniach 29-30 listopada w Zielonej Górze. Rywalizowało w nich 20 drużyn z całej Polski.

W zawodach z szycia chirurgicznego brały udział czteroosobowe zespoły reprezentujące uczelnie medyczne, koła i stowarzyszenia studenckie z całego kraju. Sprawdzano m.in. w szycie skóry, tkanki podskórnej oraz zespalanie przewodu pokarmowego. Zmagania podzielone zostały na dwie części. W czasie pierwszej – teoretycznej przeprowadzone zostały wykłady, które przygotowywały uczestników do rywalizacji pod względem merytorycznym. Część druga – praktyczna – polegała na sprawdzeniu zdobytych umiejętności.

"Rywalizacja składała się z pięciu zadań. To zespolenie jelitowe, szew techniką śródskórną, szew materacowy pionowy oraz plastyka Limberga. Dodatkowo - była rana specjalna, która według mnie jest najtrudniejszym zadaniem, bo nie wiadomo z czym się spotkamy" - podsumował jeden z studentów ze zwycięskiej drużyny Collegium Medicum UWM Szymon Maciejewski.

Drugie miejsce w mistrzostwach zajęła  drużyna Studenckiego Koła „Graf” Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a na trzecim stopniu podium stanęli studenci z tej samej uczelni – reprezentanci Koła Studenckiego Neurochirurgii.

Nasz reporter o sukces studetnów UWM zapytał także ich opiekuna naukowego prof. Andrzeja Kukwę.

Celem mistrzostw było podniesienie wiedzy na temat technik szycia chirurgicznego oraz integracja środowisk studenckich z całego kraju. 30 listopada w Zielonej Górze odbyło się take Ogólnopolskie Forum Kół Naukowych.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: