Aktualności
28.05.2020

Polskie Nagrody Inteligentnego Rozwoju trafią na UWM

Dr Paweł Konieczka z Katedry Drobiarstwa na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt oraz prof.  Danuta Kruk z Katedry Fizyki Relatywistycznej na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostali laureatami Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii „Naukowiec przyszłości". O swoich badaniach opowiedzieli na antenie Radia UWM FM.

Dr Paweł Konieczka jest kierownikiem projektu naukowego badającego zastosowanie kannabidiolu - ekstraktu z marihuany - w leczeniu chorób przełyku kurczaków i młodych indyków. Jego zespół otrzymał grant z Narodowego Centrum Nauki wart 1,78 miliona złotych. Realizuje go we współpracy z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

"To dla mnie wielkie wyróżnienie. Tym bardziej, że jest to kolejna nagroda za badania, które prowadzę. To spełnienie mojej idei w tych badaniach, ponieważ chciałbym z nimi wychodzić do ludzi" - mówił naukowiec. "Prowadzę badania, w których próbujemy wykorzystywać ekstrakty z marihuany (z konopii włóknistych) w celu poprawy funkcjonowania jelit. Próbujemy pomóc producentom żywności, żeby zwierzęta mogły lepiej znosić ten czas i produkować dla nas bezpieczną żywność. Są to bardzo innowacyjne produkty, które zawierają bardzo mało związków psychoatywnych (np. THC), natomiast bardzo dużo kannabidiolu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie integralności jelit."

Z drem Pawłem Konieczką spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju przyznaje Centrum Inteligentnego Rozwoju – śląska spółka zajmująca się promocją polskiej nauki. Wręcza je organizacjom i ludziom, którzy wyznaczają trendy inteligentnego i zrównoważonego rozwoju, inicjując zmiany rynkowe. Nagradzane projekty mają szansę zrewolucjonizować gospodarkę.

Tegoroczną laureatką została także prof.  Danuta Kruk z Katedry Fizyki Relatywistycznej na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Doceniono jej projekt badawczy „W poszukiwani biomarkerów żywności z wykorzystaniem relaksometrii Magnetycznego Rezonansu Jądrowego”, który realizuje już od  października 2016 roku. Finansuje go Narodowe Centrum Nauki (grant w wysokości 630 tysięcy złotych). 

Z prof. Danutą Kruk rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

W tym roku do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju nominowanych zostało aż 18 osób z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Kompletne wyniki naszego plebiscytu podamy w listopadzie. Natomiast laureatów spośród osób nominowanych wybieramy raz w miesiącu. Na tę chwilę z UWM jest dwoje laureatów, ale pozostałe nominowane osoby mają szansę jeszcze nimi zostać. Następne posiedzenie kapituły odbędzie się w drugiej połowie czerwca" – wyjaśnia Damian Baran, dyrektor generalny Forum Inteligentnego Rozwoju.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: