Aktualności
31.03.2021

Studenci UWM pomogą w szpitalach covidowych na Warmii i Mazurach

26 studentów kierunku lekarskiego z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zgłosiło się do pracy w oddziałach covidowych szpitali w naszym regionie. Odpowiedzieli tym samym na apel Ministra Zdrowia. Rozmawialiśmy z jednym z nich a także z dziekanem Wydziału Lekarskiego UWM.

 

"Na apel Ministra Zdrowia zgłosiło się 22 studentów piątego i szóstego roku nauczania w języku polskim oraz 4 studentów z szóstego roku English Division" - mówi Dziekan Wydziału Lekarskiego UWM w Olsztynie prof. Leszek Gromadziński. "Studenci zgłosili się dobrowolnie i będą teraz oczekiwać na tzw. przydział, w jakich jednostkach szpitalnych będą pracować, aby pomóc w walce z pandemią."

Co będzie należało do obowiązków studentów? "Raczej będzie to pomoc. Mają już doświadczenie i zdobytą wiedzę. Natomiast nie mają jeszcze uprawnień, żeby samodzielnie podejmować decyzję, czy też decydować o leczeniu. Myślę, że chodzi też o pracę biurową - czyli pomoc przy dokumentacji medycznej, opisanie obserwacji, zbieranie wywiadów z pacjentami i przygotowywanie kart wypisowych -  ale także pomoc pielęgniarkom."

Udało nam się także porozmawiać z jednym ze studentów, który zdecydował się na pracę w szpitalu covidowym.

Z prof. Leszkiem Gromadzińskim i Jakubem Ruściem rozmawiał Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: