Aktualności
26.04.2021

UWM włącza się w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

W siedzibie Kurii Archidiecezji Warmińskiej podpisano list intencyjny o woli współpracy środowiska kościelnego, samorządowego i naukowego, w zakresie organizacji uroczystości zmierzającej do upamiętnienia postaci Mikołaja Kopernika i godnego uczczenia 550. rocznicy jego urodzin. Wśród  jego sygnatariuszy znalazł się Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski.

 

List intencyjny został podpisany 23 kwietnia w siedzibie Kurii Archidiecezji Warmińskiej. W uroczystości udział wzięli m.in. arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, Marszałek Wójewództwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski.

"Mikołaj Kopernik właśnie na Warmii prowadził swoje główne prace badawcze uwieńczone dziełem De Revolutionibus. Warmia może się poszczycić pamiątkami związanymi z pobytem i działalnością Kopernika, jakich nie mają inne regiony" - mówił ks. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie i koordynator grupy roboczej przygotowującej jubileuszowe wydarzenia. "Wiele różnych podmiotów ma powody do upamiętnienia postaci Mikołaja Kopernika. Wszystkim przyświeca ten sam cel - uczczenie jubileuszu najbardziej znanego na świecie Warmiaka. Dlatego ks. arcybiskup Józef Górzyński zaprosił do współpracy przedstawicieli środowiska kościelnego, samorządowego i naukowego - dla zainicjowania skoordynowanego przygotowania obchodów roku Mikołaja Kopernika."

Szczególne wydarzenia na 2023 rok planuje także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. "Chcielibyśmy, aby obchody tej rocznicy miały wymiar międzynarodowy. Planujemy organizację kongresów, które będą szeroko obejmowały wymiar dziedzictwa naukowego Kopernika, ale także wymiar historyczny, ekonomiczny, medyczny i kościelny (obejmujący czasy jego życia i działalności na Warmii i Mazurach). Chcielibyśmy również być obecni przy organizacji i przebiegu uroczystośći w wymiarze kulturalnym" - zapowiada Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. "Chciałbym też podkreślić, że jest to dla nas ważne ze wględu na rolę jaką Kopernik pełni w naszym uniwersytecie. Collegium Medicum ma w swoim logo postać Mikołaja Kopernika. Inauguracje roku akademickiego odbywają się zawsze na dziedzińcu zamku olsztyńskiego, a więc w miejscu związanym z życiem i działalnością Kopernika."

550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika będziemy obchodzić 19 lutego 2023 roku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: