Aktualności
11.08.2021

Klimatyczni 2021 także na UWM

Dwóch naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - dr inż. Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa oraz prof. Stanisław Czachorowski z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii i Biotechnologii - znalazło się w gronie finalistów plebiscytu "Klimatyczni 2021". Ogłosiła go olsztyńska redakcja Gazety Wyborczej, chcąc docenić osoby lub stowarzyszenia działające na rzecz ochrony środowiska w regionie.

 

Dr inż. Mariusz Antolak to założyciel Fundacji "W krajobrazie", która uczy, jak żyć w zgodzie z naturą. Naukowo związany jest z Katedrą Architektury Krajobrazu Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jak przyjął nominację do finału plebiscytu "Klimatyczni 2021"?

"Miło jest znaleźć się w tak zacnym gronie. Jeżeli ktoś dostrzega takie pozanormatywne działania, które robię na co dzień poza moimi obowiązkami uczelnianymi, jest to na pewno fajne i daje kopa" - mówił w studiu Radia UWM FM.

Fundacja "W krajobrazie" działa oficjalnie od 2018 roku. Zajmuje się edukacją ekologiczną i krajobrazową. "Nasze działania projektowe są związane m.in. ze zmieniającym się światem, ze zmianami klimatycznymi. Uczymy wszystkich tego, jak żyć w zgodzie z naturą, jak nie szkodzić środowisku. Naszym konikiem jest ogrodnictwo i architektura krajobrazu - więc na tym głównie się skupiamy. Organizujemy warsztaty, wykłady, prowadzimy kampanie społeczne. Aktualnie mówimy m.in. o tym, że nasza przyszłość wiąże się z naszym pożywieniem. Fajnie by było, gdybyśmy sami zaczęli produkować żywność. W ramach fundacji uczymy jak robić to we własnym zakresie - na balkonie, w ogrodzie..."

Z drem inż. Mariuszem Antolakiem spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Drugim z finalistów plebiscytu "Klimatyczni 2021" z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest prof. Stanisław Czachorowski z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii i Biotechnologii. To znany popularyzator nauki, koordynujący m.in. Noc Biologów na UWM. Ze swoimi pomysłami i inicjatywami często wychodzi w przestrzeń miejską. O problemach związanych z ekologią i klimatem pisze także na swoim blogu Profesorskie Gadanie.

O swoich działaniach także opowiadał w studiu Radia UWM FM. Posłuchajcie!

Zwycięzcę plebiscytu "Klimatyczni 2021" poznamy podczas tegorocznej edycji Olsztyn Green Festivalu. W finałowej piątce znaleźli się: Fundacja Edukacji Leśnej Drzewice, Fundacja W Krajobrazie, Łukasz Sudujko, prof. Stanisław Czachorowski oraz Stowarzyszenie "Zielony Olsztyn".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: