Aktualności
15.09.2021

Współczesne metody identyfikacji osób zaginionych

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest współorganizatorem międzynarodowej konferencji "Współczesne metody identyfikacji osób zaginionych" realizowanej w formie online w dniach 15-16 września. O tej problematyce na antenie Radia UWM FM rozmawialiśmy z prof. Ireneuszem Sołtyszewskim.

Konferencja podzielona jest na trzy sesje. Ich tematy to kolejno:  Kryminalistyczno-prawne aspekty poszukiwań osób zaginionych, Metody identyfikacji NN osób  NN zwłok i szczątków ludzkich oraz Perspektywy rozwoju metod poszukiwań i identyfikacji zaginionych. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie reprezentują: prof. Ireneusz Sołtyszewski, prof. Denis Sołodow oraz dr hab. Magdalena Zubańska (wszyscy z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki).

"Polska jest krajem, w którym problem zaginięć jest już problemem społecznym" - mówił na antenie Radia UWM FM prof. Ireneusz Sołtyszewski. "Co roku ginie około 20 tysięcy osób. Oczywiście większość z nich się odnajduje. Powody tych zaginięć są bardzo różne. Giną młodzi i starzy, dzieci, osoby chore i które w wyniku konfliktów rodziinych chcą opuścić dom. Jednocześnie pojawia się problem ujawniania niezidentyfikowanych zwłok, które prawdopodobnie w dużej części pochodzą własnie od tych osób zaginionych. Ale nie ma żadnych wskazań, które by pozwoliły na ustalenie tożsamości."

Z prof. Ireneuszem Sołtyszewskim rozmawiała Aneta Pawelczyk-Piłat. Posłuchajcie!

Program konferencji znajdziecie na stronie Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie. Jej organizatorami są: Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Uniwersytet Warszawski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: