Aktualności
20.01.2022

Już za rok ruszy nowoczeny Ośrodek Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi w Olsztynie

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisał umowę z firmą Synektik SA na budowę i wyposażenie Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. W placówce pojawi się nowoczesny sprzęt umożliwiający bezinwazyjne leczenie chorób nowotworowych.

Umowę z firmą Synektik SA uczelnia podpisała w Kortowie w środę 19 stycznia. "Chciałem wyrazić radość, że możemy się spotkać i po rozstrzygnięciu procedury zamówień publicznych podpisać umowę na budowę i wyposażenie Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi" - mówił Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski. "Kontynuujemy inwestycję w naszą olsztyńską medycynę. Rozwijamy ją i na tym też nie poprzestaniemy."

Firma Synektik SA zobowiązała się do dostawy i montażu sprzętu, a także do jego uruchomienia i przeprowadzenia szkolenia w zakresie korzystania z urządzenia. Zaprojektuje także i wybuduje Ośrodek Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi. Całość prac zostanie wykonana na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Wartość złożonej w przetargu oferty wynosi 17 milionów 560 tysięcy złotych. "Inwestycja zostanie zrealizowana ze środków, które otrzymaliśmy w obligacjach na ten cel dwa lata temu" - przypominał Rektor.

Pełniący obowiązki dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Maciej Kamiński podkreślał, że ta inwestycja to kolejny dowód na to, że uczelnia dba o rozwój medycyny w regionie. "Szpital znajduje się na liście najbardziej nowoczesnych ośrodków medycznych w kraju. Medycyna jest w optyce Uniwersytetu, szpital jest jego częścią."

O nowoczesnym urządzeniu, które za kilkanaście miesięcy pojawi się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym opowiedział nam także Prorektor ds. Collegium Medicum UWM. "Umożliwia ono leczenie bardzo trudnych i ciężkich chorób onkologicznych (pierwotnych i wtórnych nowotworów mózgu, ale również twarzy i twarzoczaski), które dotąd były głównie leczone chirurgicznie - powodując cierpienie i duży dyskomfort pacjentów" - tłumaczy prof. Sergiusz Nawrocki. "To urządzenie umożliwia superprecyzyjne leczenie przerzutów do mózgu, guzów ośrodkowego układu nerwowego, ale również pewnych chorób, gdzie wymagana jest bardzo precyzyjna ingerencja w pewne struktury, które zaburzają nasze codzienne funkcjonowanie. Oczywiście nie każdy może być tą metodą leczony. Ale jest ona bezinwazyjna, bezbolesna metoda. Pacjent przychodzi na zabieg i tego samego dnia wraca do domu."

O realizacji inwestycji na UWM rozmawialiśmy również z Cezarym Kozaneckim z firmy Synektik SA.

Relację przygotował Michał Orłowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: