Aktualności
22.01.2023

Nowości muzyczne 23-29.01.2023

ROMANTYCY LEKKICH OBYCZAJÓW - Owoce Morza [PIOSENKA TYGODNIA]

Pierwszy oficjalny singiel z nadchodzącej płyty olsztyńskiej grupy. Zespół został założony 12 lat temu przez Damiana Lange i Adama Millera. Dotychczas RLO wydali trzy albumy: „Lejdis & Dżentelmenels”, "Kosmos Dla Mas", "Neoromantyzm" oraz składankę "Best Of". Zagrali też ponad 200 koncertów w całym kraju, w tym dwukrotnie na słynnym Przystanku Woodstock. Najnowsza płyta „Wybaczyć Wszystkim Wszystko” zostanie wydana pod szyldem nowo powstałej wytwórni Stąd Records, założonej przez samych muzyków.

Premiera krążka odbędzie się w olsztyńskiej Zajezdni Trolejbusowej w sobotę 28 stycznia. Wyjątkowo, nie podczas koncertu, ale w trakcie wyjątkowej wystawy fotografii. Zespół będzie obecny na miejscu, pozostając do dyspozycji uczestników. Następnie zespół ruszy w trasę koncertową po kraju. Do Olsztyna dotrze 14 kwietnia.

FRANCIS TUAN - Pan Zupka

Znany z naszej anteny z piosenki "Lody naturalne" wrocławski zespół przedstawia kolejny singiel z debiutanckiej płyty. Liderem grupy jest Fryderyk Nguyen, wokalista i gitarzysta o wietnamskich korzeniach. Tekst piosenki stanowi zbiór zasłyszanych przez niego pod własnym adresem wypowiedzi.

"Ta piosenka oczywiście nie ma nikogo pouczać – mówi wrocławski muzyk. – To przede wszystkim reportaż. Na temat wizerunku Wietnamczyków w Polsce, ale też w ogóle – różnych mniejszości. Chyba nic lepiej nie oddaje tego poczucia obcości, które czasem się pojawia, zwłaszcza przy wchodzeniu w nowe środowisko, niż te niby-troskliwe pytania. Zebrane razem robią naprawdę absurdalne wrażenie. A z drugiej strony: ile razy mam jeszcze tłumaczyć, że można ze mną rozmawiać po polsku? Dlatego chciałem to wykrzyczeć" - dodaje Fryderyk.

Piosenka zapowiada nadchodzącą płytę Francisa Tuana o tytule "Samiec omega". Wydawnictwo ukaże się w marcu 2023 roku.

PARAMORE - C’est Comme Ça

Trzeci singiel zapowiadający nadchodzącą płytę amerykańskiej grupy „This is Why”. Tytuł najnowszej piosenki oznacza z francuskiego "Jest jak jest". Szóśty długogrogrający krążek Hayley Williams i jej kolegów ukaże się 10 lutego.

ROSE GRAY - Sun Comes Up

To jedna z najgłośniejszych nowych twarzy brytyjskiej sceny pop. Urodzona i wychowana we wschodnim Londynie wokalistka zwróciła na siebie uwagę za sprawą mixtape'u “dancing, drinking, talking, thinking”. Następnie w 2022 roky wydała EP-kę „Synchronicity” i podpisała kontrakt z dużą wytwórnią. Utwór zwiastuje kolejny mini-album artystki „Higher Than The Sun".

RIVERSIDE - ID.Entity[PŁYTA TYGODNIA]

Pięć lat czekali fani Riverside na nowy długogrający album zespołu Mariusza Dudy.

„Zanim zabraliśmy się za wymyślanie nowej płyty zadałem sobie kilka pytań" - mówi lider grupy - "Trochę osobistych, trochę na temat obecnego świata, ale przede wszystkim na temat zespołu, np. „W czym Riverside jest najlepszy? Odpowiedzi były dwie: „W melodiach i... w koncertach!". „Kiedy Riverside jest... najbardziej sobą?" I chyba znów na usta ciśnie się słowo: „koncerty".

Pomimo pewnych stylistycznych nawiązań do starszych wydawnictw, najnowszy album jest dla Riverside zdecydowanie początkiem nowej muzycznej drogi. Słychać na nim, że zespół całkowicie już odbudował się po stracie tragicznie zmarłego gitarzysty Piotra Grudzińskiego w 2016 roku. "ID.Entity" to pierwszy album nagrany w nowym składzie, z gitarzystą Maciejem Mellerem, będącym od 2020 roku oficjalnym członkiem Riverside. Meller wpasowuje się w stylistyczne ramy zespołu, podkreślając zarówno charakterystyczne „riversajdowe zagrywki", jak i dodając swój własny charakter gry na instrumencie.

Charakterystyczny riversidowy rockowo-metalowy misz-masz, do którego zespół zdążył przyzwyczaić swoich fanów, występuje tu w odświeżonej i niezwykle dynamicznej formule.

„Poprzednie 3 a nawet 4 albumy powstawały głównie w studiu" - mówi Mariusz Duda - „Tym razem chciałem żebyśmy powrócili do sali prób i tam w większości skomponowali materiał. Żeby słychać było tę energię wspólnego grania. Dodatkowo zamarzyłem sobie, żeby większość kompozycji zdominowana była przez symbiotyczne przeplatanie się ze sobą instrumentów, co zawsze było ważną częścią naszego stylu. Myślę, że dzięki temu nagraliśmy naprawdę dobry riversidowy album, z którego biją najbardziej charakterystyczne elementy naszej „tożsamości".

Lista piosenek:

1. Friend or Foe?
2. Landmine Blast
3. Big Tech Brother
4. Post-Truth
5. The Place Where I Belong
6. I'm Done With You
7. Self-Aware

Przyjaciele - stań się jednym z nich: