Aktualności
21.05.2023

Nie tylko Kortowiada, czyli inne koncerty pod koniec maja

Od środy do niedzieli na olsztyńskim Starym Mieście będzie można posłuchać twórczości Boba Dylana i poezji śpiewanej (Galeria Sowa) oraz trash/death metalu w międzynarodowym wykonaniu (pub LAS). W kościele ewangelicko-augsburskim wystąpią Basia Raduszkiewicz i Jarek Kordaczuk. W to samo miejsce na koncert audiowizualnej grupy KakofoNIKT i Chóru Pogłosy zaprasza Miejski Ośrodek Kultury. Z kolei w sali pod amfiteatrem wystąpi jazzowy kwartet T/Aboret.

 

24 maja (środa) - Galeria Sowa, 19:00

KUBA KĘSY GRA DYLANA

Koncert poświęcony twórczości legendarnego Boba Dylana. Wieczór prowadzi Kuba Kęsy - wokalista, gitarzysta, laureat 2 miejsca w programie Idol, utalentowany artysta związany z wrocławską oraz mazurską sceną muzyczną. Będzie to występ solowy, w czasie którego usłyszycie klasyki takie jak „Knockin on heaven’s door” oraz mniej znane, ale równie świetne utwory.

Zaproszenie do wygrania w poniedziałek w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.

25 maja (czwartek) - Kościół ewangelicko-augsburski w Olsztynie, 20:30

KAKOFONIKT/CHÓR POGŁOSY: WYRAJ

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert audiowizualnej grupy KakofoNIKT i Chóru Pogłosy, promujący ich wspólny album "Wyraj".

Niecodzienna synergia dwóch zespołów zaowocowała zaskakującym połączeniem eksperymentalnej, industrialnej i sonorystycznej muzyki, poszerzonej o kompozycje sakralne z elementami polskiej muzyki ludowej - poprzez śpiew biały, polskie bębny obręczowe oraz baraban. Ważną częścią tych kompozycji są teksty, które dotyczą spersonifikowanych roślin przenikających się ze słowiańską mitologią i obrzędowością. Nadrzędną inspiracją przyświecającą projektowi są polskie tradycje hałasu - antymuzyki praktykowanej podczas obrzędów związanych z transformacjami pór roku i cykli wegetacji roślinnej oraz przesileniami słonecznymi, wyznaczającymi święta przejścia kalendarza przedchrześcijańskiego.

Album "Wyraj" odwołuje się do starosłowiańskich wątków mitologicznych, opisujących sakralne działanie enteogenów – psychoaktywnych substancji, które rozumiane są jako źródło konstytutywnego przeżycia religijnego. To myślenie Słowian o świętości jako jedności z naturą, będącej interfejsem jaźni, zostało skonfrontowane z wypracowanymi na gruncie chrześcijańskim zestawem gestów i formuł celebracji świętości (wraz z całym zbiorem infra-cytatów ze średniowiecznej i wczesnobarokowej muzyki mszalnej). Chrześcijaństwo, przez wyzierające z niego szczątki duchowości kultury Słowian, niczym serpent przetrawiło siebie samo.

Przenosimy się zatem na romantycznie zatęchłe bagna, tańczymy i śpiewamy na mokrym ściernisku, w oparach smogu, stymulowani najeżonymi prądem głośnikami i biciem w bębny przy odurzającym jazgocie odpadków kultury nadmiaru.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "Rośliny legalne / rośliny nielegalne".

Bilety do wygrania w poniedziałek i środę w UWM FM Po Południu.

26 maja (piątek) - Sala kameralna pod amfiteatrem, 20:30

T/ABORET: ZIELNIK PEŁEN CZUŁOŚCI

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert jazzowego kwartetu T/Aboret.

"Zielnik pełen czułości" to koncert promujący wydanie debiutanckiej płyty "Cyjanotypia". W muzyce kwartetu pobrzmiewają echa polskiej muzyki ludowej i jazzowych harmonii, a bliskowschodnie rytmy splatają się w niej z klasyczną wrażliwością. Serdecznie zapraszamy do dźwiękowego herbarium, prowadzącego odbiorcę przez świat roślin będących "odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ulice ruchliwego miasta".

Natalia Czekała – fortepian, śpiew;
Karolina Matuszkiewicz – śpiew, skrzypce, suka biłgorajska, fidel płocka, kemancze;
Maciej Szczyciński – kontrabas;
krzysztof Guzewicz – instrumenty perkusyjne

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "Rośliny legalne / rośliny nielegalne".

Bilety do wygrania we wtorek i czwartek w UWM FM Po Południu.

27 maja (sobota) - Carpeneter Inn, 20:00

MUZYKANCI SERCA

Muzykanci Serca to inicjatywa Marka Ruczko tworząca muzykę z po drugiej strony lustra. To muzyczne opowieści o tym, co w nas zapomniane, skryte, ale i wymarzone - wszystko to, co potrzebuje odkrycia, przypomnienia i bycia wypowiedzianym. Prosta twórczość poszukująca tego, co w człowieku zarówno różnobarwne jak i esencjonalne. To dźwięki i słowa z serca płynące. Niektórzy określają ich twórczość po prostu jako liryczny folk - być może też i tak jest, bo po drugiej stronie lustra, jak we śnie, wszystko się może...

Marek Ruczko – śpiew, akordeon, mandolina, piano
Bartek Krywczuk – gitara, śpiew
Szymon Grzędziński – kontrabas
Jacek Ruczko – perkusja, śpiew

Zaproszenia do wygrania we wtorek i czwartek w Uwierz w Muzykę.

27 maja (sobota) - pub LAS, 19:00

MOSHOMANIA TOUR: RUSTED BRAIN (PL), BLOODRIDE (FI), STORMGREY (LT)

Rusted Brain to thrashmetalowa załoga powstała w sierpniu 2009 w Warszawie. Ich pierwszy długograj "High Voltage Thrash" został wydany w 2013 roku przez Slaney Records, zbierając wiele pochlebnych opinii na całym świecie. W ramach tras promujących debiutancki album chłopaki aktywnie koncertowali dzieląc sceny m.in. Z Megadeth, Overkill, Death to All, czy Heathen. Drugi album Rusted Brain zatytułowany „Deceiver” został wydany w formie elektronicznej w 2019 roku.

Bloodride to fińska załoga racząca publikę wściekłymi thrashowymi riffami od 2000 roku. Ich pierwsza EPka zatytułowana "Bloodridden Disease" ujrzała światło dzienne w 2004 roku, z kolei pierwszy długograj "Crowned in Hell" został wydany w 2011. Najnowsze dzieło finów - "Idiocracy" - zostało wydane sumptem Great Dane Records we wrześniu 2021. Muzyka grana przez Bloodride to oldschoolowy thrash metal z nutą death'owych i hardcore'owych wpływów - w sam raz do headbangowania bez opamiętania! Przez lata działalności chłopaki zjeździli całą Europę dzieląc sceny m.in. z Exhumed, Exodus, Nunslaughter, Toxic Holocaust, czy Whiplash; tym razem fińska burza przetoczy się przez Warszawę, Lublin i Olsztyn!
www.bloodride.com

Stormgrey to ekipa oldschoolowych deathmetalowców z Litwy, założona w 2010 roku w Wilnie, a której korzenie sięgają lat 90 i takich kapel jak Necropsy, Dissection, Conscious Riot, Ghostorm, Anomaly, Burying Place i Dahmer. Kam Lee (m.in. Death, Massacre) zgrabnie podsumował ich debiutancki album "Pray. Crawl. Suffer" (2015, Vic Records) jako: "Great fucking band for those of you who like your old school Death Metal!!! Their album is the kind of metal that as soon as it comes in it induces the listener into doing windmill headbanging spins... Just heavy as fuck and mind melting brutal!! Fucking kick ass death metal the way it's meant to be played…" Liczne pochlebne opinie zebrał także ich drugi longplay "DNA Of Chaos", wydany w 2021 roku przez Great Dane Records. Dotychczas chłopaki ze Stormgrey dzielili scenę m.in. Z Voivod, Pentacle, czy Dead End.

Zaproszenia do wygrania w środę i czwartek w Uwierz w Muzykę. 

27 maja (sobota) - Kościół ewangelicko-augsburski w Olsztynie, 18:00

PTAKI POWROTNE / KAMERALNIE

Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Muzyka Janusz Lipiński / Jarek Kordaczuk
Basia Raduszkiewicz - śpiew
Jarek Kordaczuk - instrumenty

Wstęp wolny.

28 maja (niedziela) - Galeria Sowa, 19:00

NA SZÓSTYM PROGU

Zespół wykonuje piosenki autorskie do tekstów Małgorzaty Sendeli oraz zaprzyjaźnionych autorów (m.in. Jerzy Szczudlik, Władysław Katarzyński) i do muzyki Janusza Sendeli.

Skład zespołu:
Małgorzata Sendela - wokal, instrumenty perkusyjne,
Janusz Sendela - gitara, wokal,
Jacek Sępkowski - gitara basowa,
Łukasz Miksik - skrzypce

Zaproszenie do wygrania w poniedziałek w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: