Aktualności
08.09.2023

Wygraj bilet na 41. Rawa Blues Festival!

Już 7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41. edycja największego bluesowego festiwalu na świecie organizowanego in-door. W tym roku na legendarnej scenie wystąpią m.in. Altered Five Blues Band, Philip Sayce, Troy Redfern, Albert Cummings, Restless, Boogie Boys, Shakin' Dudi. Dla naszych słuchaczy mamy zaproszenia!

Rawa Blues Festival to najstarszy nieprzerwanie odbywający się festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się "in-door" (pod dachem). Laureat prestiżowej nagrody „Keeping The Blues Alive 2012” w kategorii Festiwal Międzynarodowy, przyznanej przez amerykańską The Blues Foundation. W czasie swojej 40-letniej historii gościł czołówkę bluesowych artystów z kraju i świata. Na scenie Rawy Blues występowali między innymi: Junior Wells, Koko Taylor, Keb' Mo, Robert Cray, James Blood Ulmer, Vernon Reid, Otis Taylor czy Blind Boys of Alabama.


fot. Matylda Sęk, CC 3.0, Wikimedia

O historii i programie zbliżającej się edycji opowiadał nam Irek Dudek - twórca, organizator, dyrektor Rawa Blues Festivalu. Rozmawiał z nim Karol Kotański. Posłuchajcie!

W tegorocznym line-upie każdy znajdzie coś dla siebie. Największą gwiazdą 41. edycji RBF będzie Altered Five Blues Band. Kwintet z Milwaukee świętował niedawno 20-lecie istnienia, a ich ostatnia płyta "Holler If You Hear Me" osiągnęła trzecie miejsce na amerykańskiej liście Billboard Top Blues Albums Chart. Fanów tradycyjnego bluesa ucieszy z pewnością Albert Cummings. Po gitarę sięgnął zainspirowany koncertem Steviego Ray Vaughana, zaś potem wielokrotnie występował z osieroconymi muzykami grupy Double Trouble. Grywał też u boku innych legend bluesa - B.B. Kinga, Johnny'ego Wintera i Buddy'ego Guya.

Wielbicieli gitarowych popisów z pewnością przyciągną Philip Sayce oraz Troy Redfern. Ten pierwszy ugruntował swoją pozycję jako jeden z ciekawszych współczesnych gitarzystów elektrycznych, który udowadnia, że pogłoski o śmierci rock'n'rolla są przesadzone. Z kolei ten drugi opanował do perfekcji technikę bottleneck i gra slide'm w swoich ognistych, energicznych kawałkach. Dzielił scenę z Robertem Plantem i Dr. Feelgoodem.

W tym roku organizatorzy przygotowali specjalny taneczny set, który rozrusza publikę przed gwiazdami wieczoru. Tuż po sobie wystąpią: brytyjscy weterani rockabilly Restless oraz polskie grupy: Boogie Boys i Shakin' Dudi. Lider tej ostatniej - Irek Dudek - mówił na naszej antenie: "Mam nadzieję, że ludzie się nieźle pobawią. Spodek jest tak skonstruowany, że mamy bardzo dużo miejsca na płycie. I tam będzie możliwość pohasania. Ja nie chcę mówić jak się tańczyło rock'n'rolla. Niech każdy odbiera muzykę nogami jak chce".

A to jeszcze nie wszystko! Szczegołowy program znajdziecie na stronie organizatora.

 

UWAGA, konkurs! Dla naszych słuchaczy mamy zaproszenia na 41. Rawa Blues Festival. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Który bluesowy koncert w swoim życiu wspominasz najlepiej i dlaczego? Na Wasze odpowiedzi czekamy do końca września. Wysyłajcie je na adres mailowy: konkurs@uwmfm.pl

Z wybranymi laureatami skontaktujemy się drogą mailową. Szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

Bilety do wygrania także w każdej wrześniowej audycji U PROGU BLUESA. Słuchajcie w czwartki po 19:00 na 95,9 fm!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: