Aktualności
29.10.2023

Koncertowe otwarcie listopada w Olsztynie i okolicy

Scena Zgrzyt na początek listopada proponuje aż trzy koncerty. Od piątku do niedzieli zagrają na niej m.in.: Podwórkowi Chuligani, Varmia, Zmarłym, Defying oraz Tomek Steńczyk. Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na wieczór z poezją śpiewaną. W auli im. Anny Wasilewskiej wystąpią: Jasiu Muzykant, Cztery Pory Miłowania oraz Wolna Grupa Bukowina. Koncertowych atrakcji nie zabraknie też w pubie LAS oraz w klubie Futro. Na Muzyczne Zaduszki zaprasza zespół SUWARMA. A w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Gietrzwałdzie odbędzie się VI Memoriał Leonarda Cohena.

31 października (wtorek) - Futro, 22:00

HALLOWEEN - KOSZMARNY BAL

Witamy wszystkie zjawy, duchy i mary, straszydła, widziadła oraz upiory! Futro we współpracy z aktorami Olsztyńskiego Teatru Lalek prezentuje Koszmarny Bal!

W rolach głównych wystąpią lokalne dusze:
Dark:
Hypothesis live!
Bodacious live! (Faza Zero)
Piasecki (Piaskownica)
Clicktime (Futro / Night Rabbit)
Bar:
Edwin Medyński (Nocne Manewry)
Coffin (Futro / Night Rabbit)

Na ten wieczór przewidziano liczne fantasmagorie, miraże i mrzonki.

3 listopada (piątek) - Fundacja Borussia, 19:00

MUZYCZNE ZADUSZKI - SUWARMA

Spędźmy wspólny czas zaduszkowy, kiedy myślimy o naszych najbliższych, których już przy nas nie ma. Podczas wspólnej muzycznej podróży odkryjemy nie tylko historie naszych warmińskich przodków. Wspólnie będziemy kontemplować nad losem bohaterów i zwykłych ludzi, Polaków, Warmiaków, Żydów, Ukraińców… To magiczne wydarzenie odbędzie się w jednym z najpiękniejszych dawnych domów przedpogrzebowych w Olsztynie – Bet Tahara (Fundacja Borussia, ul. Zyndrama z Maszkowic 2). To będzie wieczór pełen wspomnień, tańca, muzyki oraz literatury. Wydarzenie poprowadzi zespół SUWARMA, którego członkami są: Mary Rumi, Małgorzata Makowska oraz Marcin Rumiński. W tym trudnym, a często samotnym dla innych czasie – spędźmy ten wieczór wspólnie!

Wejściówka do wygrania w czwartek w audycji Uwierz w Muzykę.

3 listopada (piątek) - aula im. Anny Wasilewskiej, 19:00

JASIU MUZYKANT, CZTERY PORY MIŁOWANIA, WOLNA GRUPA BUKOWINA

JASIU MUZYKANT to songwriter z pogranicza indie folku i poezji śpiewanej, laureat festiwali poetyckich, folkowych a kiedyś także metalowych. W skrócie rzecz się kręci wokół tego uczucia wywołującego ból w piersi - kiedy tęsknimy, kochamy, rozpiera nas radoś czy dławi smutek…

CZTERY PORY MIŁOWANIA to zespół zawiązany w 2014 roku, wywodzący się z miejscowości Choczewo w województwie pomorskim. Działalność zespołu opiera się głównie na autorskiej muzyce członków zespołu pisanej do wierszy m.in. Piotra Konczaka, Aleksandry Bacińskiej, Piotra Brymasa, Bogdana Loebla i Krzysztofa Kasperczyka. Cztery Pory Miłowania w czerwcu 2017 roku wydały debiutancką płytę pt. „Litania do…”, na której znalazło się 14 autorskich kompozycji z muzyką Michała Miotke i Patryka Wendrowskiego. Celem zespołu jest dzielenie się słowem ważnym, dotykającym codzienności, spraw ostatecznych i spraw, co do których nabieramy sztucznego dystansu, a dotyczą one wszystkich bez wyjątku. W kręgu zainteresowań artystycznych zespołu leży przede wszystkim człowiek i jego sprawy. W 2020 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. „W zamyśleniu”, zawierająca 18 utworów. W marcu 2022 roku ukazała się trzecia płyta zespołu pt. „W rytmie serca”, a w 2023 czwarta - "Śpiewa radość".

Stały skład zespołu tworzą:
Michał Miotke – śpiew, gitara akustyczna
Patryk Wendrowski – śpiew, gitara basowa
Malwina Groenwald – śpiew, instrumenty klawiszowe

WOLNA GRUPA BUKOWINA – polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej powstała na początku lat 70. XX wieku. Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska – Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon. Piosenką Wojtka „Ponidzie” wyśpiewali jedną z głównych nagród. Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon – twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.

Wolna Grupa Bukowina stale od ponad 50 lat z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Stała się obecnie na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem trwałym i znaczącym.

Obecny skład Wolnej Grupy Bukowina to:
Grażyna Kulawik – śpiew,
Wojciech Jarociński – śpiew, gitara,
Wacław Juszczyszyn – śpiew, gitara
Krzysztof Żesławski – gitara basowa

Wejściówki do wygrania w środę w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków oraz w czwartek w UWM FM Po Południu.

3 listopada (piątek) - Scena Zgrzyt, 19:00

PODWÓRKOWI CHULIGANI + 7MA FALA

Scena Zgrzyt zaprasza na koncert wesołej ekipy z Płocka, świętującej swoje 25 lecie. Przed Podwórkowymi Chuliganami jako support zagra zespół 7MA FALA, który w tej formie występuje od września 2021 roku.

Wejściówki do wygrania w poniedziałek, wtorek i środę w audycji UWM FM Po Południu.

3 listopada (piątek) - pub LAS, 21:00

EMOCEAN DRIVE + PSYCHO PIGEON

W pubie LAS zagoszczą dwie nowości muzyczne:
- emocean drive (podziemny chill punk)
Dużo energii, pozytywny vibe, hitowe refreny, ale z daleka od mainstreamu. Animowany skład ma na koncie debiutancki album "All the Pretty Songs" dostępny na wszystkich serwisach streamingowych, a w Olsztynie promować będzie dwa najnowsze single: All Your Tears i FWB.
- Psycho Pigeon (electronic rock)
Muzyczna nowość, która powstała z połączenia trzech różnych światów:
Elektronika: pulsujący rytm EDM, mroczna estetyka Rave oraz nostalgiczne brzmienia Synthwave i Post-punk to składniki muzycznego miksu tego duetu, który nieustannie przekracza granice gatunków.
Cyberpunk: ich piosenki to opowieści o życiu mieszkańców wielkich metropolii, ich marzeniach, problemach i buntach.
Rock&Roll: Wszystko to przeplata się z klasycznymi rockowymi i metalowymi wzorcami, brzmiącymi w tej oprawie unikatowo i świeżo.

4 listopada (sobota) - Scena Zgrzyt, 19:00

NIENASWIDZENIE: VARMIA + ZMARŁYM + YFEL1710 + DEFYING

4 listopada dźwięki albumu "nie nas widzę" zmaterializują się w Olsztynie. Razem z zespołem Varmia wystąpi grupa Zmarłym (cold wave/black) oraz dwa olsztyńskie składy: Yfel 1710 (black metal) i Defying (doom/black).

19:00 Yfel1710
20:00 Defying
21:00 Zmarłym
22:00 Varmia

Varmia to pagan-black metalowy zespół z Olsztyna. Zrodzony z fascynacji Prusami, dziedzictwem Warmii oraz polskim metalem. Założony w 2016 roku i prowadzony przez Lasotę. Obecnie współtworzą go Alle (bas), Gralla (wokal wspierający, instrumenty etniczne) oraz Svarrge (perkusja). Debiutancki album "Z mar twych" został nagrany latem 2016 na „setkę” w stodole nad jednym z warmińskich jezior. Rok później w ten podobny sposób zarejestrowana została płyta "W ciele nie" z tą różnicą, że partie wokalne dograno w lesie. Brzmienie Varmii wyróżnia przede wszystkim jego naturalność. Wynika ona po pierwsze z metody nagrywania całego grającego zespołu, a nie dogrywania do siebie poszczególnych instrumentów jeden po drugim.
Drugim czynnikiem jest połączenie brzmienia metalu z instrumentami etnicznymi (tagelharpa, kozi róg, tuba drewniana, instrumenty perkusyjne) oraz 3-głosem wokalnym z ludowymi zaśpiewami. W 2020 roku ukazała się płyta "bal Lada" wydana nakładem amerykańskiej wytwórni M-Theory Audio. W 2023 roku ukazało się EP "Prolog" zapowiadając tym samym album "nie nas widzę", który miał premierę w czerwcu. Ta czteroczęściowa płyta stanowi podsumowanie dotychczasowej twórczości zespołu i jest najbardziej rozbudowanym muzycznie wydawnictwem Varmii.

Zmarłym...grają zmarłym od 2018 roku. W 2020 własnym sumptem wydali EP "Ziemie Jałowe" a już rok później nakładem Godz ov War Productions ukazał się ich debiutancki album "Druga Fala". Niektórzy mówią, że Zmarłym w swojej twórczości łączy gatunki takie jak black metal, cold wave, post punk, hard rock, czy egipskie disco.

Yfel 1710 to piewcy drugiej fali black metalu, oddani duchom przeszłości, ale kroczący własną ścieżką. Mają na swoim koncie
krążek „Willa Wisielców”, wydany przez Malignant Voices, split "Kali Yuga Boys" (Under The Sign Of Garazel), oraz najnowszy albumu „Zlatują się Ćmy”, który ukazał się w listopadzie 2022 pod banderą Pagan Records. W składzie muzycy m.in. Non Opus Dei, Thempest, Narrenwind.

Defying powstał w 2008 roku. Po dwóch latach i kilku zmianach personalnych zespół przygotował trzy materiały demo i zaczął
pracować nad debiutanckim albumem. Efektem tej pracy był "Nexus Artificial", który ukazał się w 2014 roku. Po dwóch latach Defying wydał EP "The Splinter of Light We Misread", która zawierała wiele mrocznego i brudnego postmetalowego grania, w tym cover „New Dawn Fades” kultowych brytyjskich post-punkowców Joy Division. Na minialbumie znalazły się zarówno elementy charakterystyczne dla post- oraz progmetalu, jak i sludge’u czy blackmetalowego brudu. Nie zabrakło również elementów ambientowych. Pod koniec 2016 roku zespół opuścił Rafał Warniełło. Jego miejsce na gitarze solowej zajął Szymon Stadniczenko. Muzycy w tym składzie rozpoczęli pracę nad drugim albumem.

Wejściówki do wygrania w poniedziałek w audycji Uwierz w Muzykę oraz w czwartek w Zakładzie Patologii Dźwięku.

4 listopada (sobota) - pub LAS, 20:00

LAZY STOMP

Lazy Stomp zespół grający muzykę funk/rock. Grupa pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego. W olsztyńskim pubie LAS wystąpi w sobotę 4 listopada w wersji Instrumental Edition.

4 listopada (sobota) - Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Gietrzwałdzie, 18:00

VI MEMORIAŁ LEONARDA COHENA

Leonard Cohen zmarł 7 listopada 2016 roku. Trzynaście dni później, 20 listopada, w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie odbył się I Memoriał Leonarda Cohena. Od tamtej pory co roku – z roczną przerwą – na gietrzwałdzkiej scenie występują artyści prezentujący twórczość legendarnego kanadyjskiego barda w polskich tłumaczeniach. Nie inaczej będzie i teraz. Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Gietrzwałdzie (tak się teraz nazywa były GOK) zaprasza w sobotę 4 listopada na VI Memoriał Leonarda Cohena.

W Gietrzwałdzie wystąpią:
- WOJTEK GĘSICKI – mieszka w Ciechanowie. Bard, kompozytor, autor tekstów, wykonawca, konferansjer, od 1991 roku członek Związku Autorów i Kompozytorów Polskich ZAKR. Uwielbia Warmię i Mazury, jeziora i lasy, kwieciste łąki. Nie znosi się opalać, kocha pływać i grillować, lubi spacerować do rana nad morzem, np. Bałtykiem. Największy bard w Polsce jest ulubieńcem gietrzwałdzkiej publiczności –wielokrotnie występował w CKB.
W Gietrzwałdzie zagra i zaśpiewa piosenki Leonarda Cohena w przekładzie Macieja Zembatego i Pawła Jarząbka.
- TREVOR HILL – mieszkający od lat w Olsztynie Brytyjczyk śpiewa, odkąd pamięta. Chociaż znany jest najbardziej ze szkockich i irlandzkich ballad oraz gry na bodhranie, od czasu do czasu zajmuje się country i innymi stylami muzycznymi. Przez kilka lat grał w olsztyńskim zespole country-grunge Binge. Po raz pierwszy zetknął się z muzyką Leonarda Cohena w 1996 r., kiedy został poproszony o zaśpiewanie na imprezie w Skopje. Na koncercie w Gietrzwałdzie zaśpiewa Cohena oczywiście po angielsku.
- APOLINARY POlek – zamieszkały na Warmii autor i wykonawca folkowych w brzmieniu i lirycznych w treści ballad, a także tłumacz tekstów Leonarda Cohena, Boba Dylana i innych folkowych klasyków. Gra i śpiewa na rozmaitych scenach poetyckich, studenckich, turystycznych – jednym słowem folkowych – od ponad 20 lat. Zanim osiadł, sporo wędrował i z tej wędrówki powstawały jego piosenki. Włóczył się po równinach, szukał bratnich dusz w beskidzkich i bieszczadzkich wioskach i miasteczkach, jeździł autostopem pomiędzy domami znajomych i przyjaciół.
Na jego występ złożą się pieśni Cohena w jego własnym przekładzie.
- TEATR PIOSENKI – stworzony przez Romana Kołakowskiego projekt artystyczny realizujący poetycko-muzyczne koncerty, spektakle i widowiska: autorskie, a także poświęcone rozmaitym poetom i pieśniarzom, również Leonardowi Cohenowi. Współtworzą go wybitni polscy aktorzy, wokaliści i muzycy specjalnie zapraszani do współtworzenia konkretnych projektów – od wielkich widowisk plenerowych, poprzez muzyczne spektakle teatralne, aż po recitale poetyckie przedstawienia dla dzieci i wydarzenia specjalne. Znani są nie tylko z wielu scen, ale i z radia oraz telewizji. W Gietrzwałdzie Teatr zagości w trio: Agata Klimczak-Kołakowska, Bartłomiej Abramowicz i Grzegorz Bukowski. Zaśpiewają pieśni Leonarda Cohena w przekładzie założyciela – Romana Kołakowskiego.

Podwójne zaproszenie do wygrania w środę w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.

5 listopada (niedziela) - Scena Zgrzyt, 20:00

STEŃCZYK / GRECHUTA

"Steńczyk/Grechuta", to projekt, w którym usłyszycie Państwo imponująco odświeżone i na nowo zaaranżowane piosenki z repertuaru wyjątkowego mistrza, Marka Grechuty. Tomasz Steńczyk, zdobywca głównych nagród najważniejszych festiwali piosenki artystycznej, razem z wybitnymi muzykami jazzowymi, tworzą nową, pełną wdzięku, urzekającą muzyczną ucztę, stworzoną z tych niezapomnianych utworów. W tym składzie koncertowali juz na wielu znaczących scenach m.in.: Teatr Roma w Warszawie, Teatr Krasickiego w Krakowie , Piwnica pod Baranami, Teatr Atelier w Sopocie, CK ICE Krakow, Studio Polskiego Radia im. A. Osieckiej i wiele innych.

Podwójne zaproszenia do wygrania w środę w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków oraz w piątek w audycji UWM FM Po Południu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: