Aktualności
11.11.2023

Spięty, Armia, Proletaryat i Mariusz Duda w Olsztynie

Muzycznym wydarzeniem kolejnego listopadowego tygodnia w Olsztynie będzie koncert promujący nowy album Spiętego. Na Scenie Zgrzyt zagrają: Armia, Ampacity, Dola i PostNatura. Odbędzie się tam także spotkanie z Mariuszem Dudą (liderem Riverside). W pubie LAS zaśpiewa Sara Kordowska. W Kuźni Społecznej wystąpi Proletaryat a w Galerii Sowa - Kraków Street Band.

16 listopada (czwartek) - Kochanka Klubokawiarnia, 20:00

ANIA BRODA I PRZYJACIELE - BUDUJĘ RYMY Z PROSTYCH SŁÓW

Zapraszamy na wyjątkowy koncert piosenek do tekstów warmińskiej poetki Marii Zientary-Malewskiej. W programie piękna muzyka skomponowaną przez Anię Brodę w wyjątkowych aranżacjach Łukasza Złakowskiego. Ten duet muzyczny jest odpowiedzialny za sukces płyty Ani Brody „A ja nie chcę spać”. Kolejna kooperacja Ani i Łukasza daje nam pewność, że usłyszą Państwo niezapomniane dźwięki.

Autorka muzyki tak pisze o projekcie: "Muzyka w którą ubrałam teksty Zientary-Malewskiej to maksymalny ładunek emocjonalny i najpiękniejsze kantylenowe melodie. W rezultacie powstały piosenki obok których nie można przejść obojętnie. Działają na serce, umysł i ciało. Bardzo mi zależało, żeby wydobyć z niepamięci wrażliwość warmińskiej poetki, udźwiękowić tutejszy krajobraz. Jest to swego rodzaju ukłon lub hołd złożony miejscu gdzie się urodziłam i mieszkam. Odbijają się w tej muzyce echa moich ścieżek z muzyką tradycyjną czy folkową i fascynacji magią poezji, która sprawia, że ten sam krzew, drzewo czy jezioro nabiera transcendentalnego charakteru. Ambient miesza się z melodią taneczną. Wyjątkowość tego muzycznego projektu to również Ludzie i ich Instrumenty."

Wszyscy muzycy grający w koncercie są związani z Warmią w znaczeniu domu i swojego miejsca na ziemi. Instrumentarium łączy instrumenty dawne i folkowe takie jak cymbały z elektronicznym pianem, elektrycznymi skrzypcami, basem i zestawem perkusyjnym. Jest w tym koncercie miejsce na formę i improwizację. Poezja ożywiona w ten sposób, w nieoczywistej, zaskakującej odsłonie mocno oddziaływuje na słuchacza. Badania nad oddziaływaniem tej muzyki na odbiorcę przeprowadzono na dzieciach muzyków podczas wielu prób w Rusi pod Olsztynem.

Zagra zespół w składzie:
-Ania Broda: śpiew, cymbały, muzyka
- Łukasz Złakowski: piano, aranżacje
- Ania Śleszyńska-Górny: skrzypce elektryczne
- Dominika Złakowska- Cieślak: skrzypce elektryczne
- Piotr Górny: gitara basowa
- Adam Cieślak : perkusja

Wstęp wolny!

17 listopada (piątek) - pub LAS, 19:00

SARA KORDOWSKA + CZYNNIKI PIERWSZE

Sara Kordowska śpiewa o amstafach, cytrynowych tartach i o tym że jej mózg pracuje na innych BPM’ach. Wtóruje jej trąbka, syntezatory i gitarowy delay. Zespół wydał płytę Matki Wynalazku na początku października. Płyta prawdopodobnie odpowie wam na pytania czy magma i magnolia tańczą razem w parze, które owoce najłatwiej pomylić i czego eter jest już zamknięty. Koncert prawdopodobnie was utuli, zdziwi i oswoi z dodatkowym, niepublikowanym dotąd materiałem.

Skład:
Jędrzej Szmelter- perkusja
Miłosz Wojciechowski- bas
Dominik Roch Lesiewicz- klawisze
Jerzy Koczur-gitara/trąba/synth
Sara Kordowska- wokal

Sara Kordowska to zwyciężczyni Będzie Głośno Czwórki Polskiego Radia 2019. Pisze utwory dla podopiecznych wytwórni, gości u raperów w refrenach, prowadzi warsztaty songwritingowe, które stawiają na warstwę tekstową. Robi reportaże dźwiękowe z trójmiejskimi muzykami i zaprasza ich do audycji Migdały w Radiu MORS.

CZYNNIKI PIERWSZE
Dlaczego Czynniki Pierwsze? Wszystko co robimy tworzymy od zera, a dźwięki i słowa to najmniejsze składowe naszego życia. Bujamy się między gatunkami prawie tak luźno jak ludzie na naszych koncertach - podstawą jest hip-hop ale inspiruje nas RnB, funk i elektronika. Podobno trudno porównać nas do kogokolwiek innego. Żyjemy tak jak tworzymy, czyli różnorodnie ale muzyka spaja nas w jedną całość.

Wejściówki do wygrania w poniedziałek i środę w audycji Uwierz w Muzykę.

17 listopada (piątek) - Kuźnia Społeczna, 20:00

PROLETARYAT

Po blisko ośmiu latach od premiery płyty „Oko za oko” legendarny polski zespół powraca z nowym materiałem. Album „Ząb za ząb” zagościł na sklepowych półkach 17 marca. W ostatnim czasie kapela podzieliła się z fanami dwoma świeżymi singlami z nowego krążka. „Nie damy się” i „Szajba” z powodzeniem podbijają serwisy streamingowe.

Proletaryat to zespół-monolit, który przez 35 lat działalności wydał 11 albumów studyjnych i zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą. Metalowy skład z Pabianic już w latach 80. szturmem podbijał serca słuchaczy. Dziś udowadnia, że zarówno na scenie, jak i w studiu wciąż jeszcze ma wiele do powiedzenia.

Najnowszy album w niczym nie odstaje od starych wydawnictw, które Proletaryat ma na swoim koncie. Co więcej, jest mocniejszy od poprzedniego zarówno muzycznie, jak i tekstowo. Usłyszymy tu rasowy crossover z pulą bezkompromisowych tekstów, w których wciąż kipi wrzątek buntowniczej krwi.

Proletaryat AD 2023: Tomasz „Oley” Olejnik (śpiew), Dariusz „Kacper” Kacprzak (bas), Robert „Mały” Hajduk (perkusja), Wiktor Daraszkiewicz (gitara).

17 listopada (piątek) - Scena Zgrzyt, 19:00

AMPACITY + DOLA + POSTNATURA

PIRANHA MUSIC ZAPRASZA NA KONCERT. Jesienią AMPACITY i DOLA ruszą na jeszcze jeden wspólny weekend, by odwiedzić kilka miast, w których nie udało się zagrać podczas wiosennej trasy! Zespoły zagrają w Łodzi, Olsztynie oraz w Gdańsk.

AMPACITY (space rock, krautrock, stoner / Trójmiasto)
Ampacity to zespół założony w 2012 roku w Gdyni przez Piotra Paciorkowskiego, Wojciecha Lackiego, Jana Galbasa, Sebastiana Sawicza i Marka Kosteckiego, w swojej twórczości eksplorujący rejony rocka psychodelicznego, muzyki progresywnej i alternatywnej oraz space rocka. Wydana w 2013 roku debiutancka płyta “Encounter One” odbiła się szerokim echem wśród fanów alternatywnej muzyki gitarowej, co zaowocowało zaproszeniem na OFF Festival oraz liczne koncerty krajowe i europejskie. W przeciągu 4 lat działalności zespół wydał kolejne dwa wydawnictwa ("Superluminal" w 2015 oraz "The Sum of All Flaws" z 2016 roku), po czym zawiesił działalność. W styczniu bieżącego roku Ampacity ogłosiło powrót na scenę w czteroosobowym składzie i zapowiedziało nowy album, który ukaże się 31 marca nakładem wydawnictwa Piranha Music.

DOLA (drone metal, sludge, post-metal, black, experimental / Toruń, Poznań)
Powstały w 2018 roku zespół składa się z trzech muzyków z różnych części Polski. Psychodeliczny doom metal, gitara akustyczna, blast beat i przesterowany bas topią się w tyglu przepełnionym prymitywnym obłędem, apatycznym smutkiem, nostalgią dziecka i strachem godnym naszych czasów. Trio szturmem wzięło polską scenę w 2020 roku wydając niespodziewanie debiutancki album zatytułowany po prostu “Dola“, który przez wielu został nazwany jednym z ciekawszych debiutów roku. Noise Magazine w dniu premiery pisał tak: “(…) debiutancki materiał Dola to jedno z ciekawszych nowych zjawisk, jakie przejdą wam koło uszu w 2020 roku. To psychotyczna mieszanka drone/doom metalu, postrocka, popromiennej mutacji black metalu i muzyki projektów, które założył Stephen O’Malley i nawet on o nich zapomniał. (…)“. Tylko rok przyszło nam czekać na następcę tego dzieła, bo już w 2021 zespół wydał drugi, równie dobrze przyjęty album “Czasy“. Oba albumy zostały wydane własnym sumptem przez zespół, a następnie wznowione pod koniec 2022 roku przez Piranha Music.

POSTNATURA (atmospheric post-metal / Olsztyn)

W ich muzyce usłyszycie wpływy post-rockowe, metalowe, psychodeliczne i orientalne. Połączenie zainteresowań muzycznych oraz filmowych zaowocowało pomysłem oprawiania muzyki wizualizacjami. Rozwój tej formy doprowadził do realizacji projektów w których kwartet grał autorskie kompozycje do scen z polskich filmów biało-czarnych oraz filmu niemego. Aktualnie olsztyński skład zapuszcza się w rejony surrealistyczne, na koncertach zabiorą Was w audiowizualną podróż.

Podwójne zaproszenia do wygrania we wtorek  i w czwartek w audycji Uwierz w Muzykę.

18 listopada (sobota) - Scena Zgrzyt, 18:00

MARIUSZ DUDA - AFR AI D: Spotkanie Promocyjne

Mariusz Duda to polski muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista, lider rockowego zespołu Riverside (z którym od dwudziestu lat z sukcesami aktywnie koncertuje po całym świecie) twórca projektu Lunatic Soul oraz autor płyt wydawanym pod imieniem i nazwiskiem.

Jego muzyczne zainteresowania obejmują rock, metal, pop, folk, muzykę orientalną, muzykę elektroniczną i muzykę ambient. W ciągu dwóch dekad współprodukował ponad dwadzieścia albumów, które zostały wydane przez zagraniczne wytwórnie (niemieckie InsideOut Music oraz brytyjskie Snapper Music) oraz polski Mystic Production.

17 listopada wychodzi jego kolejny album solowy zatytułowany „AFR AI D”. Album zainspirowany jest tematem lęku przed sztuczną inteligencją. W związku z premierą zapraszamy na spotkanie z muzykiem, które poprowadzi dziennikarz Kamil Wicik. Porozmawiamy o właśnie co zakończonej trasie Riverside, wszystkich muzycznych projektach Mariusza oraz naturalnie o najnowszym albumie „AFR AI D”.

Podczas spotkań album będzie można nabyć, podpisać, okrasić selfie z artystą. Wstęp wolny!

18 listopada (sobota) - Aula im. Anny Wasilewskiej, 20:00

CEiIK KONCERTOWO: SPIĘTY

Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej trzeci solowy album Huberta ”Spiętego” Dobaczewskiego, gitarzysty, wokalisty i autora tekstów znanego z wieloletnich występów z zespołem Lao Che. Po płytach "Antyszanty" i "Black Mental" Spięty po raz kolejny wyznaczył sobie nowy muzyczny i tekstowy kierunek, który może zaskoczyć swoją intymnością niejednego słuchacza. Artysta koncertuje z zespołem w skład którego wchodzą uznani muzycy sceny niezależnej.

Spięty - wokal, gitara
Bartek Kapsa - perkusja, sampler
Mikołaj Zieliński - bas, klawisze
Patryk Kraśniewski - klawisze

Zaproszenia czekają od poniedziałku do czwartku w audycji UWM FM Po Południu i podczas piątkowej Uwuemki-listy przebojów.

19 listopada (niedziela) - Scena Zgrzyt, 19:00

ARMIA

Legendarny zespół Armia zaprasza na ogólnopolską trasę poświęconą albumowi... "Legenda" uznanemu przez magazyn "Teraz Rock" płytą 30-lecia w Polsce.

Grupa powstała w 1984 roku na skutek zetknięcia trzech osobowości niezależnej, polskiej sceny muzycznej: Tomasza Budzyńskiego (Siekiera), Roberta Brylewskiego (Brygada Kryzys, Izrael) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego. Wydali kilkanaście płyt. A krążki „Legenda” (1991) oraz „Triodante” (1994) zaliczane są do klasyki polskiej muzyki rockowej. W ciągu trzydziestokilkuletniej kariery zespołu w jego składzie grało wielu wybitnych i zasłużonych dla rockowej sceny muzyków.

Obecnie zespół tworzą:
- Tomasz Budzyński - głos,
- Amadeusz Kaźmierczak - perkusja,
- Dariusz Budkiewicz - gitara basowa,
- Jakub Bartoszewski - waltornia, instrumenty klawiszowe
- Stanisław Budzyński - gitara.

Ostatnim wydawnictwem zespołu jest wydana w październiku 2015 roku płyta „Toń”. Ma ona charakter wizyjno-apokaliptyczny, a muzycznie jest kontynuacją artystycznych poszukiwań grupy.

Wejściówki do wygrania w poniedziałek, wtorek i czwartek w audycji Uwierz w Muzykę oraz w piątek w UWM FM Po Południu.

19 listopada (niedziela) - Galeria Sowa, 19:00

KRAKÓW STREET BAND

Dobrze znany olsztyńskiej publiczności Kraków Street Band wraca do Galerii Sowa z nowymi piosenkami oraz starym entuzjazmem! W niedzielę 19 listopada czeka na Was koncert w klimatach blues, jazz, gospel, soul, bluegrass and...much more!

Wejściówka do wygrania w czwartek w audycji U Progu Bluesa.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: