Aktualności
18.11.2023

Nowości muzyczne 20.11-26.11.2023

GEN AND THE DEGENERATES - Famous [PIOSENKA TYGODNIA]

Legendarny producent Ross Orton, który przyczynił się do sukcesu m.in. Arctic Monkeys czy Amyl and the Sniffers, tym razem bierze pod swoje skrzydła młody, utalentowany zespół z Liverpoolu. Pięcioosobowa, alternatywno-punkowa grupa Gen And The Degenerates w lutym 2024 r. zadebiutuje krążkiem "Anti-Fun Propaganda".

Tak o najnowszym singlu Famous mówi zespół: "To satyryczne spojrzenie na kulturę gwiazd, materializm i wszystko to, z czego czerpiemy poczucie własnej wartości. Mimo, że wydaje się być piosenką o nieodwzajemnionej miłości... tak to się zaczęło, ale wspólnie z Rossem przerobiliśmy muzykę na bardziej mroczną, a teksty przybrały bardziej sarkastyczny i satyryczny charakter".

W swojej krótkiej karierze supportowali już Skunk Anansie, zaś w 2024 r. ruszą w trasę po Ameryce u boku kultowych, celtyckich punkowców - Flogging Molly.

EYEDRESS & THE MARIAS - Separate Ways

Alternatywny piosenkarz, autor tekstów i producent Eyedress oraz nominowany do Grammy zespół The Marías prezentują „Separate Ways”! To pierwszy z ich zaplanowanych dwóch wspólnych utworów. Hipnotyzujący singiel lo-fi wypełniony jest spowolnioną perkusją i marzycielskimi syntezatorami.

Za projektem Eyedress stoi Idris Vicuña, urodzony na Filipinach, a obecnie mieszkający w Los Angeles artysta, który w ciągu ostatnich lat stał się viralową sensacją. Współpracował z takimi artystami jak King Krule i YungMorpheus, a Kevin Shields z My Bloody Valentine zremiksował jego utwór „House Of Cards”. Przełomowy okazał się dla niego kontrakt z RCA Records, który podpisał na początku tego roku. Od tego czasu jego kariera nabrała tempa - w zeszłym miesiącu dał na przykład wyprzedany koncert w The Novo w Los Angeles, a w utworach „The Dark Prince” i „My Simple Jeep” dołączył do niego Mac DeMarco.

GRUFF RHYS - Silver Lining (Lead Balloons)

Gruff Rhys to jeden z ciekawszych, popowych ekscentryków swojego pokolenia. Walijczyk zdobył popularność w latach 90., będąc frontmanem grupy Super Furry Animals. Jego 25. studyjny album - biorąc pod uwagę dokonania solowe i zespołowe - ukaże się 26 stycznia 2024 roku. Płyta Sadness Sets Me Free została nagrana w mieszczącym się w XIX-wiecznym domu studiu na obrzeżach Paryża. Zajęło to zaledwie trzy dni. Wsparli go muzycy tacy jak Kliph Scurlock, były perkusista The Flaming Lips, czy Kate Stables - wokalistka This Is The Kit.

„Chodzi o to, aby stawić czoła rzeczywistości i nie próbować wyolbrzymiać czegoś, co nie jest wszystkim” – powiedział o najnowszej piosence Rhys.

COOL KIDS OF DEATH - Żart

To nie żart! Łódzka kapela wydaje nowy utwór po 12 latach przerwy. Już 8 grudnia 2023 roku premierę będzie miała 7"EP, z dwoma nowymi utworami Cool Kids of Death. Jednym z nich i jednocześnie pierwszym singlem zespołu po powrocie do grania jest utwór „Żart”. Druga piosenka to słynne „Butelki z benzyną i kamienie”, wykonane tym razem wspólnie z WaluśKraksaKryzys.

Reaktywowany zespół Cool Kids of Death pierwszy raz pojawił się na scenie w oryginalnym składzie na festiwalu Open’er w 2019 roku, gdzie zagrał swoją debiutancką płytę. Kolejne koncerty odbyły się w 2022 r. w ramach cyklu Męskie Granie. Piotr Szczepański, reżyser filmu dokumentującego początki działalności grupy pt. „Generacja CKOD” (2004) oraz „C. K. O. D. 2 – Plan Ewakuacji" (2014), w którym podjęta została próba opowiedzenia o miejscu, w którym muzycy znaleźli się po dziesięciu latach działalności, teraz postanowił nakręcić część trzecią. Premiera dokumentu obrazującego powrót grupy i związane z tym reakcje fanów przewidziana jest na rok 2024.

KORTEZ - Naucz mnie tańczyć [PŁYTA TYGODNIA]

Trzeci studyjny album Korteza „Naucz mnie tańczyć” to 8 piosenek o rzeczach najważniejszych i ostatecznych.

Po wydaniu dwóch bestsellerowych płyt i niezliczonej ilości wyprzedanych koncertów Kortez powraca z nowym materiałem. „Naucz mnie tańczyć” to jego najbardziej kompletne i dojrzałe dzieło stawiające pytania, na które nie ma ani prostych, ani dobrych odpowiedzi.

„Naucz mnie tańczyć”, trochę jak u Hitchcocka, rozpoczyna się od trzęsienia ziemi, a potem z każdym utworem napięcie rośnie. Jego kulminacją jest w pełni autorski, a zarazem niezwykle poruszający utwór „Znikam” o ładunku emocjonalnym debiutanckiego „Zostań”. I kiedy wydaje się, że w sposób naturalny doszliśmy do końca pojawia się utwór tytułowy. Smutne disco dla wrażliwców opierających się na dyskotekach o ściany. Światełko w tunelu, choć nie wiemy, czy to wschodzące słońce, czy nadjeżdżający z dużą prędkością pociąg… Pięć lat z życia Korteza skrócone do trzech krótkich słów.

Przez ten czas Kortez rozwinął się jako producent, kompozytor i autor. Mimo, że wciąż najchętniej zakłada na siebie bluzę z kapturem i adidasy, to z orkiestrowymi aranżacjami mu do twarzy, jak nigdy wcześniej. Z szacunkiem podchodzi do klasyki. Ejtisowe „Mayday” z tekstem Darii ze Śląska jest powrotem do czasów, kiedy polska piosenka grzeszyła elegancją, a ubrany w garnitur Andrzej Zaucha śpiewał „Jak na lotni”.

Piosenki, które trafiły na płytę powstawały na przestrzeni kilku lat, ale dopiero wiosną 2023 roku prace nad wydawnictwem nabrały tempa. Nagrany z gościnnym udziałem sopranistki Magdaleny Zięby-Lewandowskiej („Stąd do wieczności”) album to w warstwie lirycznej opowieść o mierzeniu się z samotnością i własną śmiertelnością. Kortez po raz kolejny postawił na sprawdzonych autorów tekstów (Agata Trafalska, Roman Szczepanek), a w sesji nagraniowej towarzyszyli mu doświadczeni muzycy, m.in. Aleksander Makowski, Wojtek Traczyk czy Tomasz Ziętek.

Lista utworów:
1. Stąd do wieczności
2. Nie było to pisane nam
3. Gdy nie ma już mnie
4. Mayday
5. A co jeśli...
6. Ziemia niczyja
7. Znikam
8. Naucz mnie tańczyć

Przyjaciele - stań się jednym z nich: