Aktualności
19.11.2023

Charytatywne granie dla Oli i pozostałe koncerty w Olsztynie

W tym tygodniu w Galerii Sowa koncerty zespołów bluesowych z USA i Polski, wieczór z gitarą akustyczną i występ RW Trio. W pubie LAS zagrają: jazzowy Kosmos i noisowe Why Bother? i Dule Tree. Scena Zgrzyt zaprasza na występ legendy metalu Wolf Spider oraz Dragon, a MOK na wyjątkowy recital Zarazy. W Carpenterze charytatywny wieczór z muzyką Kapiszonów i Braci Soprano.

 

21 listopada (wtorek) - Galeria Sowa, 19:00

JAMIAH ROGERS

Jamiah urodził się 21 kwietnia 1995 roku na południowych przedmieściach Chicago. Jego mama śpiewała, a tata grał na wielu instrumentach, najczęściej wybierając gitarę. W wieku trzech lat Jamiah zaczął grać na perkusji, i to od razu na trzech „frontach”: w szkole, kościele i w zespole ojca (The Tony Rogers Band). Od początku interesowało go łączenie gatunków: bluesa, funku, rocka, reggae, soulu i R&B. Jego idolami szybko stali się: Bob Marley, Jimi Hendrix, Albert King, Freddie King, B.B. King, Howlin’ Wolf i Muddy Waters.

Pomimo iż zaczął od grania na perkusji, w wieku 7 lat rodzice zachęcili go do wzięcia do rąk gitary, a tata zaczął udzielać mu lekcji gry na tym instrumencie. W ten sposób Jamiah, jak jego tata, stał się multiinstrumentalistą. Potrafi grać na perkusji, gitarze, basie, pianinie i organach, ale największą miłością darzy gitarę i perkusję. Swój pierwszy zespół, power trio o nazwie Jamiah on fire & The Red Machine, założył w wieku 15 lat. Grał w nim na gitarze i śpiewał. Wraz z ojcem stanowią tandem kompozytorsko-producencki. Mają na koncie dwa albumy: “Taking the stage”(2012) i “Winners Never Quit”(2015).

Koncertują głównie w rodzinnym stanie i kraju, ale występowali też w Kanadzie (na zacnych festiwalach: the Trois-Rivieres en Blues, Ottawa Bluesfest, Montreal International Jazz Festival, Festival International du Blues de Tremblant, czy Sherbrooke Blues & Roots Festival) oraz w Holandii. W 2018 Jamiah objechał Europę w składzie zespołu wokalistki Anniki Chambers w ramach trasy „the New Blues Generation”. W maju 2020 miał po raz pierwszy pojawić się w Polsce i krajach ościennych… ale do tego nie doszło z powodu pandemii koronawirusa. Trasa ostatecznie odbyła się w maju 2022 roku. W listopadzie 2023 już kolejny raz odwiedzi naszą część Europy.

Jamiah ma na koncie jeden solowy album, „Blues Superman” (2017), oparty na koncepcji super-bohatera mającego uratować bluesa i utrzymać go przy życiu. Jako młody bluesman, Jamiah często słyszy pytanie jak widzi przyszłość bluesa. Jego odpowiedź brzmi: „Blues ma się dobrze; nie ma mowy o umieraniu!”

Skład zespołu:
Jamiah Rogers - guitar, voc.
Tyvon Rice - dr
Isaiah Horne - bass

Zaproszenie do wygrania w poniedziałek w Uwierz w Muzykę.

22 listopada (środa) - Galeria Sowa, 19:00

BLUE CARD

znany i lubiany zespół o wymownej, bluesowej nazwie i pięciu muzycznych twarzach, prezentujący wybuchową mieszankę gorących rytmów i brzmień z pogranicza bluesa, rocka i big bitu. Swobodna ekspresja, żywy i energetyczny puls, rasowe brzmienie gitar elektrycznych i legendarnych organów Hammonda tworzą niezapomniany styl i klimat naszych występów. Zespół słynie z żarliwych interpretacji przebojów ery rocka i big bitu jak też z utworów własnych.

Zaproszenie do wygrania we wtorek w Uwierz w Muzykę. 

23 listopada (czwartek) - Galeria Sowa, 19:00

WIECZÓR Z GITARĄ AKUSTYCZNĄ

Sir Nylon McSteel, Paweł „Kadłub” Stankiewicz & Kornel Jasiński - gitary tych panów można usłyszeć m.in. na płytach Johna Portera, Marka Piekarczyka, Kasi Kowalskiej, Magdy Umer, zespołu Chemia czy Yugoton, w filmach Jerzego Skolimowskiego, kinowych hitach „Bogowie”, „Najlepszy”, serialach „Kruk”, „Chyłka”, spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego, a to tylko niewielki ułamek artystycznej działalności dwóch duetów, które w akustycznej wersji zaprezentują się razem na jednej scenie. Jeden w odsłonie instrumentalnej, drugi z autorską piosenką.

Sir Nylon McSteel
Duet gitarowy, wykonujący autorską muzykę instrumentalną. Zespół powstał w połowie roku 2021. Tworzący go muzycy wywodzą się z dość odległych muzycznych światów. Andrzej Olewiński to przede wszystkim gitarzysta klasyczny, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Maciek Papalski to wychowanek Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy, na co dzień związany ze sceną rockową. Połączenie tych dwóch, na pozór odległych od siebie światów, otworzyło przed członkami zespołu nieograniczone możliwości muzyczne i aranżacyjne. Nieustanne zmiany nastrojów, przenikanie się stylistyk, nietypowe rozwiązania rytmiczne sprawiają, iż kompozycje zespołu nie mieszczą się w jednej konwencji. Charakterystyczną cechą jest również brzmienie duetu, oparte na niecodziennym połączeniu gitary klasycznej i akustycznej.

Paweł „Kadłub” Stankiewicz
Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny, aranżer, wokalista. Pracował z tak różnymi artystami, jak m.in. Paweł Mykietyn, Krzysztof Warlikowski, Marek Piekarczyk, Michał Bajor, Michał Wiśniewiski, Yugopolis, Dorota Osińska czy Aurelia Luśnia. Twórca musicalu dla młodzieży „Kongo”, autor dwóch płyt autorskich: instrumentalnej „Szmeterlingi” oraz „W poszukiwaniu (bez)sensu” na której obok mocno zakorzenionych w blues-rockowym graniu dźwięków gitar różnej maści, mandolin oraz innych instrumentów elektrycznych i akustycznych, ważnym elementem są poruszające teksty, wyrażające niezgodę na kulturę upokarzania i przemocy, ale przede wszystkim poszukujące prawdy o człowieku w jego osobistej relacji z samym sobą.

Kornel Jasiński
Ma na koncie niezliczoną ilość nagrań w każdej stylistyce muzycznej. Był częścią pierwotnych składów artystów takich jak Gaba Kulka czy Mela Koteluk, koncertował w czasie polskiej trasy amerykańskiej piosenkarki Rykardy Parasol, jako część jej zespołu. Obecnie współtworzy sceniczny wizerunek m.in. Johna Portera, Doroty Osińskiej, Marcina Stycznia. Współpracuje również z Jankiem Stokłosą oraz teatrem „Rampa” w Warszawie.

Zaproszenie do wygrania w poniedziałek w Uwierz w Muzykę. 

23 listopada (czwartek) - Pub LAS, 20:00

KOSMOS +JAM SESSION

Kosmos to łódzki kwintet jazzowy założony w 2020 roku przez pianistę Stanisława Szmigiero, saksofonistę Iwo Tylmana oraz trębacza Jana Ostalskiego. Skład zespołu przybrał ostateczny kształt dwa lata później po dołączeniu kontrabasisty Kamila Guźniczaka oraz perkusisty Kacpra Kuty.
W autorskich kompozycjach słychać inspiracje polską muzyką jazzową i yassową, uzupełnione o wpływy elektroniki i hip-hopu. Utwory cechują liryczne melodie, przestrzeń zmieszana z intensywnością brzmienia, ciekawe struktury rytmiczne oraz pierwiastek eksperymentu. Każdy z członków zespołu odznacza się ekscentrycznym charakterem i odmiennymi muzycznie środkami wyrazu - można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest to grupa dziwnych ludzi.

Kosmos oficjalnie zadebiutował singlem ,,JA” w czerwcu 2023 roku. Zespół regularnie koncertuje po całej Polsce, został wyróżniony w konkursie JAZZiNSPIRACJE w ramach 13. Lublin Jazz Festival orazjest uznany za jeden z najbardziej obiecujących jazzowych zespołów w Polsce, wygrywając
konkurs ,,Generacja Jazz” organizowany przez wytwórnię U Know Me Records.

Zaproszenia do wygrania w środę i czwartek w Uwierz w Muzykę. 

24 listopada (piątek) - Pub LAS, 20:00

WHY BOTHER?, DULE TREE + SPIRIT ANIMALS VOL. 6

Why Bother? to projekt założony przez Bartosza "Boro" Borowskiego (Lonker See, B3-33), Macieja Szkudlarka (Lastryko, Logophonic) oraz Łukasza Kumańskiego (Me and That Man, Mulk). Zespół kształtował się w trakcie pandemii, bardzo powolnym tempem, do momentu wybuchu Strajku Kobiet na końcu października 2020. Można powiedzieć że te wydarzenia dały grupie niezbędny impuls do działania. Proces komponowania i nagrywania zajął dwa dni, w efekcie czego powstała muzyka na pograniczu noise rocka, punka i psychodeli. Płyta ukazała się nakładem legendarnej Anteny Krzyku wiosną 2021. Na płycie za wokale we wszystkich nagraniach odpowiadają goście. Obecnie skład zespołu poszerzył się o stałego wokalistę, Rafała Jurewicza, Why Bother? nagrało druga płytę i koncertowało po całęj polsce. Teraz zespół promuję splita z Dule Tree, wydanego 11.09.2023.

Dule Tree
"Osobiście uwielbiam wszelkiego rodzaju muzyczne eksperymenty i nieszablonowe łączenie dźwięków oraz gatunków. Podczas koncertu Dule Tree czułam się jednak jak na jednej ze średnio udanych prób muzyków, którzy w ciemno testują brzmienie kilkunastu instrumentów naraz. Całość wydała mi się bardzo mocno przekombinowana i w żaden sposób spójna (zdaję sobie sprawę, że taki poniekąd był cel, choć miałam wrażenie, że to, co odbywa się na scenie już dawno wyrwało się grupie spod kontroli). Każdy z muzyków grał po swojemu i choć miejscami można było uczepić się jakiegoś fragmentu i dać się oczarować, to w ostatecznym rozrachunku wszystko szybko się rozpraszało, zamieniało z powrotem w trudną do słuchania kakofonię. Zespół postawił na wprowadzenie jak największej ilości różnorodnych dźwięków, jednocześnie nie skupiając się na tym, by choć miejscami nabrało to zabarwienia kontrolowanego chaosu. W efekcie dostaliśmy nieznośną muzyczną mieszankę, która nie powinna była opuścić muzycznego warsztatu jeszcze przez długi czas. Na myśl przychodził mi tylko cytat z sierżanta Hartmana z filmu "Full Metal Jacket": You're so ugly you could be a modern art masterpiece!. Chciałabym mieć nadzieję, że byłam jedyną osobą, która nie zrozumiała, o co panom z Dule Tree do końca chodziło, choć ciężko to stwierdzić, biorąc pod uwagę niemrawe reakcje zdziesiątkowanej publiki." - Jaśmina Miętkiewicz/Soundrive.pl

Spirit Animals dance night
Szósta edycja nocnej imprezy z muzyczną selekcją od Jacy. Przed Wami makro dawka Electro, Synth Popu i tanecznej alternatywy.Przybywajcie.

Zaproszenia do wygrania we wtorek i czwartek w Uwierz w Muzykę. 


24 listopada (piątek) - Browar Warmia-Scena Zgrzyt, 19:00

WOLF SPIDER, DRAGON

WOLF SPIDER to grupa, którą śmiało można określić legendą polskiego metalu. Thrash metalowy zespół został założony w 1985 r. w Poznaniu. Już w początkowych latach swojej działalności zaznaczył się silnie na scenie heavy metalowej, jako pierwszy przenosząc z sukcesem amerykański thrash metal na polską scenę muzyczną. Kapela bardzo szybko zdobyła uznanie fanów i branży muzycznej, przez co pojawiała się jako stały uczestnik na najważniejszych imprezach muzycznych tego czasu m.in. w Jarocinie (laureat’87) i na Metalmanii, Metal Battle i koncertach w Czechosłowacji, czy na Węgrzech.
Zespół rozpoczął działalność w składzie Leszek Szpigiel (Non Iron, Mekong Delta) -śpiew, Maciej Matuszak (Gomor) - gitara, Piotr Mańkowski – gitara, Mariusz Przybylski – bas i Tomasz Goehs (Turbo, Creation of Death, KNŻ)– perkusja. Szeregi Wolf Spider’a przez kilka lat zasilał również Dariusz „Popcorn” Popowicz (Acid Drinkers, Armia).
W okresie 1989-91 zespół wydał cztery płyty, następnie zawiesił działalność po koncercie u boku brytyjskiej formacji Deep Purple w poznańskiej Arenie. Po 20 latach zespół wznowił działalność koncertową i przystąpił do prac nad nowym materiałem, którego efektem była EP „It’s Your Time”. Zespół m.in. pojawił się na ważnych cyklicznych imprezach – „MetalFest”, „Rock in Szczecin”, „Mayday Rock Festiwal”, „Festiwal Solidarności”. W 2014 r. odbył trasę koncertową po Chinach, występując na dwóch ważnych festiwalach – „Long River International Festival” i „Asia Metal Festival” w Shanghaiu. W październiku 2015 r. Wolf Spider wydał nowy, zbierający bardzo pozytywne recenzje LP „V”, którego prezentacja trwała podczas trasy koncertowej „The Sense of.. – the „V” Tour.
W kwietniu bieżącego roku nakładem Metal Mind Productions ukazał się nowy album „VI”, który jest promowany na wspólnej trasie „Metal Tour 2023” z zespołem Dragon.
Aktualnie zespół tworzą: Piotr Mańkowski – gitara, Mariusz Przybylski – bas, Beata Polak – perkusja, Jasiek Popławski – śpiew.

DRAGON to pionierzy ekstremalnego metalu w Polsce. Uczestnicy pierwszych pięciu edycji festiwalu Metalmania. W tym czasie nagrali albumy „Horda Goga” , „Fallen Angel”, „Scream Of Death”, i „Sacrifice” dystrybuowane na całym świecie. Występowali na wielu festiwalach metalowych. Grali trasy koncertowe u boku, m.in. Death, Kreatora i Morbid Angel. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zespół zawiesił działalność.
Dragon reaktywował się w końcu 2016 roku. W latach 2017 i 2018 koncertował, przypominając się fanom metalu w Polsce. W roku 2020 zespół przygotował nowy materiał, który ukazał się na wydanej w 2021 nowej płycie, zatytułowanej „Arcydzieło Zagłady”. Album został znakomicie przyjęty przez krytykę i fanów, i momentalnie wdarł się na wysokie miejsca list sprzedaży. Jesienią 2021 Dragon wystąpił, wspólnie z Faust i Destroyers, na promującej płytę trasie koncertowej.
Rok 2022 to intensywne prace nad nowym albumem. Płyta, zatytułowana „Unde Malum” nagrana został jesienią w MAQ Studio (bębny) i ZedStudio (gitary, wokal). 24 luty 2023 to data premiery ostatniego albumu.

Zaproszenia do wygrania w poniedziałek i środę w UWM FM Po Południu oraz w czwartkowym Zakładzie Patologii Dżwięku. 

24 listopada (piątek) - Carpenter Inn, 20:00

KONCERT CHARYTATYWNY DLA OLI: KAPISZONY & BRACIA SOPRANO

Zapraszamy serdecznie na koncert charytatywny dla Oli(siostry Adama z Kapiszonów i Fajrantu), która walczy z rakiem.

20:00 - KAPISZONY - Punk 'n' Roll
21:00 - BRACIA SOPRANO - energetyczna mieszanka rocka, popu, disco, szant i reggae z elementami kabaretu

Podczas imprezy odbędzie się licytacja "fantów", wszystkie środki z licytacji przeznaczone zostaną na pomoc dla Oli.
Wstęp - cegiełki:
20 zł - cukierek z worka + udział w losowaniu vouchera o wartości
50 zł - do wykorzystania w Pizzerii "Zawsze uśmiechnięta"
30 zł - cukierek z worka + udział w losowaniu vouchera o wartości
100 zł - do wydania za barem w Irish Pub Carpenter
50 zł - płyta olsztyńskiej kapeli "Pod kontrolą" + udział w
losowaniu złotego biletu na wszystkie imprezy, które odbędą się na
Scenie Zgrzyt w Browarze Warmia do końca roku.

Podczas koncertu będziemy mogli dodatkowo wesprzeć Olę wpłacając pieniądze do puszek. Dziękujemy z góry za Wasze wsparcie i dobre serca! Jeśli nie będziecie mogli być osobiście, to możecie wesprzeć Olę ZA POŚREDNICTWEM ZBIÓRKI

25 listopada (sobota) - Sala kameralna pod amfiteatrem, 20:00

ZARAZA

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert punkowo-rokendrolowej legendy olsztyńskiej sceny, zespołu ZARAZA! Gościnnie wystąpi Basia Raduszkiewicz.

Jak sami o sobie piszą:
Początki zespołu sięgają zamierzchłych czasów, kiedy to byliśmy młodzi, ale za to piękni. Kiedy brakuje ci kasy na winiawkę (bo po co jeść?), jedyne co możesz zrobić, nie potrafiąc grać, to stworzyć kapelę. Tak też się stało w roku 1993, kiedy to między pińdziestką a zapojką Bajur i Szyman postanowili założyć zespół.
Reszta jest historią.

Zaproszenia do wygrania we wtrorek, czwartek i piątek w UWM FM Po Południu. 

25 listopada (sobota) - Olsztyńskie Planeterium i Obserwatorium Astronomiczne, 18:00

TALES OF LIFE - MICHAEL ZINIEWICZ

Koncert "Tales of Life" Michael Ziniewicz ma na celu integrację społeczno-muzyczną uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie oraz olsztyńskiej młodzieży rozwijającej swoje pasje muzyczne. Przedstawiona na nim zostanie twórczość muzyczno-liryczna Michała Ziniewicza i popisy solistów instrumentalnych. Jest to podróż muzyczna przez elementy Rytmu, Bluesa, Hip-Hopu, Rapu, Alternatywnego Trapu, Ballad Rockowych, łączenia muzyki klasycznej, rockowej, elektronicznej.

Skład:

- Michał Ziniewicz (kompozytor, autor słów, fortepian, syntezator, gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara klasyczna, wokal).
- Sekcja rytmiczna: Przemysław Ziniewicz (perkusja), Konrad Saganek (gitara elektryczna, akustyczna, klasyczna), Jakub Rakowski (gitara basowa), Szymon Kosowski (gitara basowa, syntezator), Amelia Krajewska (fortepian), Karolina Zabielska (fortepian).
- Soliści: Mateusz Pająk (skrzypce), Kornel Romanowski (saksofon).
- Kwintet smyczkowy: Szymon Stec (dyrygent), Hanna Baranowska (skrzypce), Bartosz Bułakowski (skrzypce), Natalia Cygańska  (skrzypce), Lidia Jastrzębska (skrzypce), Mateusz Pająk (solista, skrzypce), Nina Raukuć (skrzypce), Zofia Rudol (skrzypce), Dominika Skowrońska (wiolonczela), Jakub Butkiewicz (wiolonczela), Róża Świtalska (wiolonczela), Filip Tarasewicz (wiolonczela), Jan Doliwa (kontrabas), Julian Szarat (kontrabas).
- Chór: Kornela Zych (sopran), Julia Maciejko (mezzo sopran), Milena Foks (moderator, alt), Michał Ziniewicz (tenor) Konrad Łagodziński (baryton), Mateusz Kłosowski (bas).

Koncert objęty jest Patronatem Honorowym Prezydenta Olsztyna, patronatami medialnymi: Radia UWM, Telewizji Kopernik, Gazety Olsztyńskiej.

26 listopada (niedziela) - Galeria Sowa, 19:00

RW TRIO

RW Trio to intrygująca mieszanka, to miejsce gdzie spotyka się tradycja afrykańska, muzyka klasyczna i improwizacja czyli to czym jazz mógłby być dzisiaj, ale (chyba?) nie jest.
Niekonwencjonalny zestaw instrumentów oraz odmienność stylów, w jakich na co dzień poruszają się muzycy zespołu, już na wstępie jest obietnicą wyjątkowej wyprawy w nieznane dotychczas brzmienia.
We wrześniu 2022 roku ukazał się ich debiutancki album „Sun”. Całość jest zapisem koncertu nagranego na żywo w studiu Radia Gdańsk. Kompozycje Romana Wróblewskiego, wzbogacone dźwiękami wiolonczeli, na której gra Weronika Kulpa, czerpią z klasycznej tradycji pełnymi garściami.
Trzecim ważnym ogniwem zespołu, jest doświadczony perkusista flamenco Luati Gonzalez. Ten urodzony w Kadyksie wirtuoz perkusji, wnosi do projektu dużą dawkę energii, a jego ognisty temperament, charakterystyczny dla południowo hiszpańskich muzyków, dodaje dużo ciepła i specyficznej barwy.
Na debiutanckiej płycie znajdują się kompozycje czerpiące z tradycyjnych, zachodnioafrykańskich rytmów, takich jak gwinejskie kuku (tytułowy utwór „Sun”), senegalskiego rytmu kotoba lub z tradycji bliskiego wschodu w postaci rytmu saidi, o jaki oparty jest utwór „Kuba".
Po trzech bardzo udanych, częściowo wyprzedanych trasach koncertowych w Polsce i Portugalii, trio zdobyło solidną rzeszę fanów i pracuje nad nowym materiałem na drugą płytę. Część z nowych kompozycji będzie premierowo zaprezentowana w Olsztynie.
Gościem specjalnym na koncercie będzie Stanisław Nowodworski, który przez wiele lat prowadził tradycyjny afrykański i polirytmiczny zespół Cocodjembe oraz organizował kursy bębniarskie dla osób zainteresowanych kulturą afrykańską.

Skład zespołu:
Roman Wróblewski - piano
Weronika Kulpa - wiolonczela
Luati Gonzalez - perkusja
Stanisław Nowodworski - djembe

Zaproszenie do wygrania w środę w Uwierz w Muzykę.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: