Aktualności
10.03.2024

Kto zagra w tym tygodniu w Olsztynie?

Galeria Sowa zaprasza na bluesowy duet Kielak i Andrzejewski oraz wieczór irlandzki. W pubie LAS zagra Decadent Fun Club z gościnnym udziałem znanej z grupy Closterkeller Anji Orthodox. Na Scenie Zgrzyt różne oblicza metalu zaprezentują olsztyńskie zespoły Defying (premiera płyty "Wadera") i Gorycz oraz stołeczna Datura. Nie ma już biletów na wydarzenie Miejskiego Ośrodka Kultury, czyli występ olsztynianina Michała Pepola w programie "Kora: Nieskończoność".

13 marca (środa) - Galeria Sowa, 19:00

KIELAK I ANDRZEJEWSKI

Michał Kielak i Jakub Andrzejewski to dwoje przyjaciół, którzy w chwilach wolnych od występów z macierzystymi zespołami
postanowili stworzyć duet i zaprezentować swój repertuar w wersji na gitarę akustyczną, harmonijkę i charakterystyczny głos Kuby. Michał Kielak to doświadczonymuzyk i najbardziej rozchwytywany harmonijkarz w Polsce. Ma za sobą 30 lat koncertowania. Przez te lata występował z wieloma zespołami z kręgu muzyki blues-rockowej, ale też z wieloma artystami muzyki pop. Brał udział w nagraniach około 80 płyt, występował na wielu festiwalach na całym Świecie (m.in. Francji, Niemczech, Białorusi, USA i Chinach). Od kilku lat jest europejskim przedstawicielem chińskiej marki Easttop, firmy produkującej najwyższej klasy harmonijki ustne. Wielokrotnie zdobył tytuł „Harmonijkarz Roku” w ankiecie Blues-Top. Laureat „Fryderyka” w kategorii Płyta Roku-Blues.

Jakub Andrzejewski, młodszy stażem lecz nie mniej uzdolniony muzyk, gitarzysta, wokalista,
kompozytor i autor tekstów. Lider zespołu Pokój Numer 3, z którym wydał dwie płyty. Znany z zespołów Lucky Troubles, Runkee, Butelki Zwrotne. Pomimo młodego wieku ma już za sobą występy z największymi zespołami z polskich scen rockowych, a także występy na wielu festiwalach w Polsce i na Świecie. Brał udział w sesjach nagraniowych wielu artystów. Gościnnie współpracuje z Sebastianem Riedlem, Cree, Śląską Grupą Bluesową.

Wejściówka do wygrania w poniedziałek w Uwierz w Muzykę. 

15 marca (piątek) - Kościół Ewangelicko-Augsburski, 19:00

MICHAŁ PEPOL: KORA NIESKOŃCZONOŚĆ

MOK Olsztyn zaprasza na wyjątkowy koncert z nieznanymi materiałami fonograficznymi Kory Jackowskiej! Występ Michała Pepola "Kora nieskończoność" odbędzie się w piątek 15 marca o godz. 19:00 w kościele ewangelicko-augsburskim na Starym Mieście.

"Kora nieskończoność" to solowy debiut fonograficzny Michała Pepola. Płytę skomponował w latach 2019-2020, korzystając z prywatnych, nieznanych światu, nigdy niewydanych materiałów fonograficznych Kory Jackowskiej, które otrzymał od Kamila Sipowicza. Intrygujący, ale jednocześnie wymagający proces odzyskiwania nagrań z odnalezionych 24-śladowych taśm studyjnych, które często były ledwie czytelne, wymagał niesamowitego pokładu energii. Płytę tworzą aranżacje i remiksy istniejących utworów, ale przede wszystkim zupełnie nowe utwory, łączące w sobie pop, rock, muzykę klasyczną, osobliwe słuchowisko i awangardową alternatywę.

Kamil Sipowicz: Na tyle znam Korę, że z ręką na sercu mogę powiedzieć, że pokochałaby samego Michała i natychmiast zaliczyłaby go do swojego kosmosu.

Mariusz Szczygieł: Ta płyta w zaskakujący dla mnie sposób zbliża do Kory... Michał Pepol nie jest na tej płycie tylko muzykiem i kompozytorem, ale czarownikiem.

Mela Koteluk: Czasami w momencie zasypiania zdarza się to nieuchwytne zjawisko, gdy trudno odróżnić, co jest jawą, a co snem, i taki jest właśnie ten album. We wszechstronnych kompozycjach Michała Pepola Kora brzmi jak wewnętrzny głos i jest to niezwykle charyzmatyczna narracja. Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że wydanie to poruszy wyobraźnię i wywoła realne przeżycia w tych, którzy tęsknią za Korą i wciąż uczą się jej nieskończoności. Wielowymiarowy i zachwycający album!

Adam Suprynowicz: Ta płyta powstała z przywiązania, fascynacji i tęsknoty. Jest fonograficznym współistnieniem dwojga artystów, którzy nigdy się nie spotkali. Michał Pepol wychował się, jak wielu z nas, na piosenkach Kory i Maanamu. Jest muzykiem klasycznie wykształconym, współtworzy renomowany w świecie Royal String Quartet. Poszukując własnego głosu jako solista i kompozytor, gromadził dźwiękowy materiał, który nie miał pierwotnie zastosowania. Brzmienia, nagrania rozmaitych przestrzeni i sytuacji, dźwięki wyobrażone. Szukał bardziej sprecyzowanych znaczeń, które je otworzą. Teksty Kory okazały się kluczem.

Michał Pepol to wiolonczelista, kompozytor, współzałożyciel Royal String Quartet, producent oraz autor muzyki teatralnej. Artysta, którego twórczość nie mieści się w ramach jednego gatunku. Wiecznie głodny nowych doświadczeń, nieoczywistych dźwięków. Fascynat twórczości Kory.

Koncert wyprzedany.

15 marca (piątek) - Galeria Sowa, 19:00

ST. PADDY'S 2024

Z okazji zbliżającego się Dnia Św. Patryka zapraszamy na wspólne świętowanie. Grupa pasjonatów z Olsztyna wykona szereg irlandzkich pieśni. Będą też charakterystyczne dla Zielonej Wyspy jigi i reele.

Zagrają:
Natalia Hasso-Agopsowicz - skrzypce
Trevor Hill - śpiew, bodhran, gitara
Maciej Lubieniecki - bodhran, gitara
Arkadiusz Powolny - dudy, flety
Katarzyna Skrzypczak - śpiew
Wojciech Sobieski - bouzouki, gitara, śpiew

Wejściówka do wygrania w poniedziałek w UWM FM Po Południu. 

 

16 marca (sobota) - Scena Zgrzyt, 19:00

DEFYING, GORYCZ, DATÛRA

DEFYING (progresywny post/black-metal, Olsztyn)

Początki sięgają jeszcze 2008 roku, ale dopiero po kilku latach i zmianach personalnych światło dzienne ujrzał debiutancki longplay „Nexus Artificial” (2014). Wydana dwa lata później EP „The Splinter of Light We Misread” ugruntowała specyficzną eklektyczną koncepcję zespołu na muzykę. Łączenie różnorodnych odmian ciężkiego grania, jak post- czy prog-metalu z blackiem, sludgem czy ambientem stało się atrybutem Defying. W muzyce kwartetu doszukać się można wielu instrumentów rzadziej spotykanych w gatunku, jak instrumenty dęte czy smyczkowe. Promowany album „Wadera” jest inspirowany polskim horrorem „Wilczyca” (1983) i opowiadaniem „Wadera” (1977) Jerzego Gierałtowskiego. To muzyczna opowieść o zemście zza grobu, opowiedziana w duchu mrocznego romantyzmu.

GORYCZ (avantgarde black metal, Olsztyn)

Grupa powstała w 2016 roku, a w jej skład wchodzą muzycy znani między innymi z Non Opus Dei / Third Degree / Aeon. Zespół zadebiutował albumem "Piach" wydanym przez Pagan Records, niosąc wieloznaczną, wisielczą poetykę splecioną z przygnębiającą muzyką. Po czterech latach Gorycz zapowiedziała następcę świetnie przyjętego debiutu. Album zatytułowany "Kamienie" ukazał się w listopadzie i jest logiczną kontynuacją kierunku, który kwartet obrał na "Piachu". Obecnie zespół tworzy muzykę na nową płytę.

DATÛRA (progresywny post-metal/dark-folk, Warszawa)

Datûra to hipnotyczne melodie i opowieści z pogranicza snu i jawy, dzikie rytmy i krzyki rozpaczy otulone kojącymi śpiewami i atmosferycznymi gitarami. Skład powstał w Warszawie w 2020 r., a w grudniu 2022 r. wydał debiutancki mini-album zatytułowany Datûra. Obecnie zespół jest w trakcie wydawania nowego długogrającego albumu. 

Wejściówki do wygrania we wtorek i środę w UWM FM Po Południu oraz w  czwartek w Uwierz w Muzykę i Zakładzie Patologii Dźwięku. 

16 marca (sobota) - Pub LAS, 19:00

DECADENT FUN CLUB + ANJA ORTHODOX

Po kilku latach intensywnego koncertowania w klubach, kawiarniach, piwnicach, skłotach oraz na największych scenach festiwalowych (m.in. Męskie Granie, Pol’and’Rock, Jarocin, OFF Camera, Castle Party, FAMA) Decadent Fun Club wydał w lutym tego roku długo wyczekiwany album "OKO".

Album wyczekiwany przez branżę muzyczną, która dostrzegła potencjał Decadent Fun Club już kilka lat temu, ale przede wszystkim - przez słuchaczy. Środki na realizację albumu w dużym stopniu pochodzą od fanów, którzy wzięli udział w zrzutce, dzięki czemu zespół mógł zadbać o najwyższą jakość przy jednoczesnym zachowaniu całkowitej swobody artystycznej. W odróżnieniu od wczesnych, anglojęzycznych utworów DFC, album "OKO" zawierać będzie 10 piosenek z polskimi tekstami. Za brzmienie odpowiada dwóch producentów: Leszek Biolik i Bartek Szczęsny.

Oprócz Decadent Fun Club wystąpi GOŚĆ SPECJALNY - Anja Orthodox - ze swoim solowym projektem.
Początki projektu solowego Anji sięgają roku 2000, kiedy to zafascynowana syntezatorami i samplerami rozpoczęła pracę nad materiałem w klimacie synth/romantic/experimental. Zagrała nawet kilka kameralnych koncertów, jednak działalność jej macierzystego zespołu Closterkeller była na tyle intensywna, że projekt solo poszedł w odstawkę. Fani od wielu lat dopytywali Anję o kontynuację tego intrygującego wątku, było nawet kilka prób, w większości nieskutecznych - poza jednym, symbolicznym akcentem w postaci utworu "W teatrze cieni", który ukazał się na singlu w 2016 roku. Pozostała część materiału solowego ponownie trafiła do "szuflady". Aż do teraz...

Impulsem okazało się zaproszenie Anji przez zespół Decadent Fun Club do zaśpiewania w utworze “Tam”. Idąc za ciosem, zespół zaproponował Anji udział w trasie koncertowej. Początkowo miała tylko zaśpiewać gościnnie jeden utwór, jednak z czasem wokalista zespołu - Paweł - zdołał nakłonić Anję do tego, by "przy okazji" zagrała też swój koncert. Będzie to nie lada gratka dla wszystkich fanów Anji i z pewnością jedna z nielicznych możliwości usłyszenia jej autorskiego materiału solo, gdyż w dalszej przyszłości na realizację czekają już kolejne plany związane z Closterkeller.

Wejściówki do wygrania w czwartek i w piątek w UWM FM Po Południu. 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: