Aktualności
09.05.2024

Znamy program 50. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję"

Koncerty Piotra Bukartyka, Renaty Przemyk, olsztyńskiej grupy Czerwony Tulipan oraz jubileuszowa gala oparta na kompozycjach do wierszy wielkich polskich poetów - to główne punkty programu 50. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję". O nagrodę im. Agnieszki Osieckiej powalczą także młodzi wokaliści i autorzy.

 

Program tegorocznej edycji festiwalu został ogłoszony 8 maja podczas konferencji prasowej w Auli im. Anny Wasilewskiej. Oprócz organizatorów z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, wzięli w niej udział m.in. członkowie powołanego właśnie Komitetu Honorowego Jubileuszowych Spotkań Zamkowych: Stefan Brzozowski, Urszula Jolanta Szydzińska,  Krzysztof Stachowski, Jan Wołek i Jerzy Satanowski.

"Odpowiadamy na Państwa potrzeby. Chcemy się w nie wsłuchiwać. Ta edycja będzie jeszcze bardziej kameralna niż kiedykolwiek, bo wiadomo, że obostrzenia  dziedzińca zamkowego decydują o ilości osób, które wejdą na koncerty. Nie jest to amfiteatr" - przyznaje Wioletta Jaskólska, dyrektorka Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. "Chcemy, aby  ta edycja była oparta na wspomnieniach, na rozmowie o Spotkaniach i na takim sentymencie. To jest taki klucz do sukcesu. Składamy ukłon w stronę wszystkich osób, które decydowały o kształcie tej imprezy."

 

Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie potrwają od 18 do 23 czerwca. Rozpocznie je koncert "40 lat z hakiem Piotra Bukartyka". Oprócz doskonale znanego autora śpiewającego na scenie pojawią się też jego goście: Krystyna Tkacz, Artur Barciś i Zbigniew Zamachowski. 

Kolejny dzień to warsztaty dla uczestników tegorocznego konkursu. Na scenie zobaczymy ich w czwartek 20 czerwca... na dziedzińcu Muzeum Warmii i Mazur, gdzie festiwal wraca po kilku latach przerwy. Apelowali o to sympatycy imprezy i sami artyści. W piątek 21 czerwca usłyszymy laureatów - tegorocznych oraz zeszłorocznych (zespół Alstromerie) oraz Renatę Przemyk, która ze swoim akustycznym kwartetem zaprezentuje program "Babę zesłał Bóg".

Sobota (22 czerwca) to już uroczysta gala. W koncercie wyreżyserowanym przez Jerzego Satanowskiego (który wraca na Spotkania Zamkowe po kilkuletniej przerwie) wystąpią m.in.:  Dorota Osińska, Joanna Lewandowska, Magda Piotrowska, trio "Trzy Dni Później", Wojciech Brzeziński, Marcin Januszkiewicz, Mirosław Czyżykiewicz i Mikołaj Mikołajczak. Gospodarzem wieczoru będzie Jan Wołek a oprawę muzyczną zapewni zespół pod kierownictwem Fabiana Włodarka.

"Chciałem nawiązać do tego, że śpiewamy bardzo dobre teksty. A te najlepsze to... wiersze. Chcemy pokazać te najlepsze połączenia poezji i muzyki" - mówi Jerzy Satanowski.

Jubieluszowe Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe zamknie koncert grupy Czerwony Tulipan zatytułowany "Nasz Miszmasz". Usłyszymy w nim dobrze znane przeboje olsztyńskiego zespołu, jak i premierowe piosenki. "To czysta prowokacja artystyczno-życiowo-intelektualno-estetyczna. Każdy niech sobie bierze z tych naszych piosenek to, co chce" - mówi tajemniczo Stefan Brzozowski, lider formacji, która w przyszłym roku świętować będzie swoje 40-lecie!

 

Piotr Szauer rozmawiał także z Urszulą Jolantą Szydzińską i Krzysztofem Stachowskim, którzy przez kilkadziesiąt lat tworzyli festiwal. A teraz wracają na Spotkania Zamkowe w nowej roli. Posłuchajcie!

PROGRAM 50. OGÓLNOPOLSKICH SPOTKAŃ ZAMKOWYCH "ŚPIEWAJMY POEZJĘ"

Dzień I  - wtorek 18.06.2024, 19:00

- AULA IM. ANNY WASILEWSKIEJ W OLSZTYNIE  (ul. Kościńskiego 11)  -  koncert „40 lat z hakiem Piotra Bukartyka”,

Tym wspaniałym koncertem rozpoczniemy celebrowanie 50.  Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych. Piotr Bukartyk był ich dwukrotnym laureatem, a także jurorem. W świecie polskiej piosenki to postać absolutnie wyjątkowa. Znakomity autor i kompozytor swoich piosenek od lat wymyka się prostym klasyfikacjom, z upodobaniem mieszając muzyczne style. Przyrządzony w ten sposób koktajl przyprawia monologami - pikantnymi, ale nie przekraczającymi granic dobrego smaku. Gościnnie wystąpią z nim tego dnia znani i lubiani: Krystyna Tkacz, Zbigniew Zamachowski, Artur Barciś. 

 Piotr Bukartyk

Dzień II – środa 19.06.2024 

- AULA IM. ANNY WASILEWSKIEJ W OLSZTYNIE (ul. Kościńskiego 11) - warsztaty doskonalenia umiejętności, przygotowane specjalnie dla uczestników, wyłonionych przez jury eliminacyjne. Poprowadzą je specjaliści różnych dziedzin:

- Basia Raduszkiewicz (pieśniarka, neurologopedka)  

- Piotr Banaszek (producent muzyczny, aranżer, multiinstrumentalista)  

- Joanna Fertacz (aktorka Teatru im. Stefana Jaracza) 

Dzień III – czwartek 20.06.2024

-  STARE MIASTO, TARG RYBNY, DZIEDZINIEC ZAMKU W OLSZTYNIE:

- Przez cały dzień na Starym Mieście w Olsztynie trwać będzie Międzynarodowe Święto Muzyki, z występami muzycznymi w różnych staromiejskich zakątkach. Prawdziwa uczta dla melomanów!

- g. 18:00 – scena staromiejska  - śpiewamy wszyscy wspólnie z Czerwonym Tulipanem „Olsztyn Kocham”,

- g. 19:00 Targ Rybny - ciekawa, otwarta dyskusja „Porozmawiajmy o poezji śpiewanej, czyli SPOTKANIA - KIEDYŚ, DZIŚ I JUTRO”, z udziałem członków Komitetu Honorowego, jurorów, widowni. Spotkanie zakończy muzycznym akcentem Łukasz Jędrys.

- g. 21:00 – dziedziniec zamkowy - KONCERT KONKURSOWY  z publicznością - nieodpłatnie;

(wspomnienia pobudzi wystawa wybranych zdjęć i plakatów sprzed lat –  pod bramą wejściową na dziedziniec zamku)

Dzień IV – piątek 21.06.2024

 - DZIEDZINIEC ZAMKU W OLSZTYNIE;

- g. 21:00 – WIECZÓR KONCERTOWY:

Koncert „Alstromerie” - Laureata 2023,

Koncert Laureatów 2024,  

Renata Przemyk Kwartet Akustik z programem „Babę zesłał Bóg”

PRZEMYK wydarzenie koncert

Dzień V – sobota 22.06.2024 

- DZIEDZINIEC ZAMKU W OLSZTYNIE;

- g. 21:00 - GALA JUBILEUSZOWA - KONCERT „Śpiewajmy wiersze”, do którego udziału zaprosiliśmy PRZYJACIÓŁ Spotkań, czyli gwiazdy i laureatów poprzednich edycji. To będzie po trosze koncert wspomnień, a po trosze podróż sentymentalna w czasie. Reżyserią Koncertu Galowego zajął się niezawodny Jerzy Satanowski. Sięgniemy do klasyki polskiej poezji: Jan Kochanowski, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Wisława Szymborska, Cyprian Kamil Norwid, Juliusz Słowacki… Nie zabraknie też autorów współczesnych w wykonaniu m.in.: Doroty Osińskiej, Joanny Lewandowskiej, Magdy Piotrowskiej, trio "Trzy Dni Później", Jana Wołka, Wojciecha Brzezińskiego, Marcina Januszkiewicza, Mirosława Czyżykiewicza, Mikołaja Mikołajczaka. Oprawę muzyczną zapewni zespół sześciu muzyków z pełnym instrumentarium, pod kierownictwem Fabiana Włodarka.

Wszystkie koncerty na dziedzińcu zamkowym poprowadzi niezawodna Ewa Cichocka.

 SOBOTA

Dzień VI  – niedziela 23.06.2024

-  GALERIA SOWA w Olsztynie, ul. Zamkowa 2

- g. 19:00 - KONCERT „Nasz Miszmasz” Czerwonego Tulipana - Jubileusz Spotkań Zamkowych to doskonała okazja do rozpoczęcia świętowania Jubileuszu 40-lecia słynnego olsztyńskiego zespołu (znane utworzy oraz nowy repertuar)

 CZERWONY TULIPAN FOTA

Do 19 maja przyjmowane są zgłoszenia do konkursu 50. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję". Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie: www.spiewajmypoezje.pl. Radio UWM FM jest patronem medialnym wydarzenia.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: