Aktualności
12.05.2024

Galeria Sowa, pub LAS i Carpenter Inn Irish Pub zapraszają na koncerty

Galeria Sowa zaprasza na trzy recitale. Wystąpią: Krzysztof Daukszewicz, Kamil ABT Quintet i Irena Salwowska. W Carpenter Inn Irish Pubie zagrają: Sexycutts, Tranzyt i The Howling Eye. W pubie LAS będzie można usłyszeć muzykę tria Dynasonic. Swój koncert zagra tam również nowozelandzki ekstremalny zespół metalowy Diocletian.

 

14 maja (wtorek) - pub LAS, 20:00

DIOCLETIAN

Diocletian to nowozelandzki ekstremalny zespół metalowy z Auckland, założony w 2004 roku. Jego skład tworzyli wówczas Brendan Southwell (znany również jako Atrociter i B.S. - gitara, wokal), L. Muir (gitara, wokal, bas), C. Sinclair (perkusja) i J. Baldwin (gitary). Wydany w 2015 roku album Gesundrian znalazł się na 15. miejscu listy "Najlepszych albumów metalowych 2014 roku" serwisu Pitchfork.
 
Brendan Southwell reaktywował zespół w 2016 roku w zupełnie nowym składzie. W 2018 roku członkami Diocletian są B.S. na gitarze prowadzącej, E.M. na perkusji i R.W. (Rigel Walshe z Dawn of Azazel) na basie. Impurath z amerykańskiego Black Witchery przejmuje obowiązki wokalisty, gdy jest dostępny jako C.T.
 

17 maja (piątek) - pub LAS, 20:00

DYNASONIC feat. ŁUKASZ RYCHLICKI

Dubwave - tak można określić muzykę tria Dynasonic, w której puchnący od basów dub romansuje z nowoczesną elektroniką i field recordingiem. Hipnotyzująca repetytywność w naturalny sposób podpowiada skojarzenia z falami, przy czym eksperymentalna elektronika każe pamiętać, że jeśli już fale, to raczej wzburzone. Taką formułę zespół rozwijał już na albumach #1 (2019) i #2 (2020), uzupełnionych swoistymi suplementami. #1 została zremiksowana przez Jacka Sienkiewicza i 1988, a na #2bootleg (2020) ukazały się alternatywne, rozbudowane wersje utworów.

W kwietniu 2023 roku miała premierę trzecia płyta zespołu „Dynasonic”, po raz kolejny wyprodukowana przez amerykańskiego mistrza konsolety znanego jako The Norman Conquest, ale po raz pierwszy nagrana bez udziału gości. Z jednej strony unosi się nad nią duch surowego berlińskiego dub techno (nie przypadkiem mastering robił Stefan Betke - jego działalność jako Pole z pewnością miała jakiś wpływ na Dynasonic), a z drugiej strony słychać tu, charakterystyczną dla zespołu gęstą i zadymioną atmosferę zachodnich rubieży Polski, Szczecina i Gorzowa.

To płyta o największym jak dotąd ciężarze gatunkowym w historii Dynasonic. Nie jest to dub, który spokojnie kołysze, ale taki, który niebezpiecznie bulgocze, grozi katastrofą. Pod powierzchnią rozchodzą się fale tektoniczne, gdzieś gromadzą się i walczą ze sobą ogromne siły, a nad nimi narasta napięcie i niepokój.

Na najnowszym wydawnictwie Dynasonic „D-Sides” możemy usłyszeć, jak zespół twórczo rozwija pomysły, które nie zmieściły się na poprzednich płytach. Efektem spontanicznej pracy jest spécialité de la maison z kuchni Dynasonic, choć tym razem w nieco gęstszym i bardziej zawiesistym sosie. Wystarczy jeden kęs, a od razu przechadzamy się zamglonymi ulicami zachodniej Polski. Człowiek mimowolnie ogląda się za siebie, latarnie świecą odrobinę za słabo, a z piwnicy starego pruskiego budynku roznosi się dudniący bas i motoryczne bębny. Jesteśmy na miejscu.

Dynasonic tworzą:
Mateusz Rychlicki – perkusja, elektronika (Kristen)
Adam Sołtysik – bas
Mateusz Rosiński – elektronika
Łukasz Rychlicki – gitara (gościnnie)

Wejściówki do wygrania w środę i czwartek w audycji Uwierz w Muzykę.

17 maja (piątek) - Galeria Sowa, 19:00

KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ

Moc humoru - jak to w Polsce bywało i bywa. "Hrabia powraca" i w piątek 17 maja wystąpi w olsztyńskiej Galerii Sowa. To będzie wieczór wypełniony piosenkami Krzysztofa Daukszewicza, jak zwykle przeplatanymi barwnymi i przezabawnymi opowieściami.

Wejściówka do wygrania w środę w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.

18 maja (sobota), Carpenter Inn Irish Pub, 19:30

THUNDERS HORN -  THE HOWLING EYE, TRANZYT, SEXYCUTTS

Thunders Horn to trasa promująca pierwszą płytę zespołu Sexycutts zatytułowaną Sprites. Na koncertach zobaczycie warszawskie trio w towarzystwie zaprzyjaźnionych zespołów z różnych zakątków Polski. Będzie głośno, będzie sexy i będzie GIT.

The Howling Eye to bujające bębny, tłusty bas, masywne riffy i gitarowe melodie nie z tej ziemi, tworzące unikatową odmianę psychodelicznego rocka. Ich brzmienie stanowi wybuchową mieszankę storytellingu All Them Witches, stylistycznej wszechstronności King Gizzard & The Lizard Wizard i energetycznego grania The Mars Volta. Zespół eksperymentuje z psychodelicznym rockiem, wzbogacając go o wpływy stoner doom metalu, post rocka i jazzu.
„Gdański The Howling Eye interesująco łączy elementy amerykańskiego pustynnego rocka z ekstrawagancją trójmiejskiej alternatywy […] Równie dobrze odnajdziemy tu ducha Kyuss co Apteki.” ~ Robert Filipowski, Teraz Rock
W zeszłym roku, nakładem Interstellar Smoke Records, ukazał się najnowszy album grupy. ‘List Do Borykan’ to kosmiczna rock opera, opowieść o rozłące i tęsknocie, braterskiej miłości, odnajdywaniu i wyrażaniu siebie. Po sukcesie promującej go trasy Space Dwellers Tour, obejmującej 16 koncertów w 3 europejskich krajach, The Howling Eye powraca na scenę. Zespół zaprezentuje nowy, jeszcze nie grany na żywo materiał. W tym ambitnym przedsięwzięciu pomoże Kuba Ratajczak – nowy gitarzysta grupy.

Tranzyt - rock’n’roll prosto z brudnego garażu. Muza z naciskiem na dobrą zabawę i tęgie walnięcie.

Skład:
Mateusz Remiszewski
Tomek Podubiński
Michał Zawadzki
Piotr Binkul

Sexycutts to psychoromantyczne trio które zanurza brzmienia lat 60 w kwasowym melanżu współczesnego brudu i energii, od czasu do czasu wiosłując na zimnofalowe wody. Emocjonalne i melodyczne wokale, gitarowe sztormy, organowe plamy oblane transowym pulsem.

Anton- gitara i słoneczne burze
Yello- organy, syreni śpiew
Jabol- puls i szum fal

Wejściówki do wygrania w poniedziałek i wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.

18 maja (sobota) - Galeria Sowa, 18:00

KAMIL ABT QUINTET

Płyta "Wariatka" jest efektem spotkań scenicznych jej twórców. Inspiracją dla muzyków były wiersze poetki Teresy Podemskiej - Abt o uczuciach i ciągłej potrzebie kochania. Czego bardziej może pragnąć zagubiony w codzienności i trosce człowiek? Czego bardziej niż aprobaty potrzebuje zakochany i artysta!

Życie, zwłaszcza życie na emigracji, zakorzenione jest nie tyle w miejscu czy kulturze, ile w potrzebie spełnienia się i miłości. Miłość (co dobrze wiemy) - podobnie jak muzyka i wiersz - nie zna granic, stereotypów i podziałów. Czekamy na nią, wołamy, przeklinamy i wybaczamy. Marzymy, zapominamy się, odchodzimy i wracamy, bo przecież miłość jest jak wędrówka, raz czuła i zabawna, jak najcudniejszy śpiew, raz podła i burzliwa, jak przygoda, zły sen lub nieznany los. Zarówno tekstowo jak i muzycznie, prezentowane na płycie piosenki cechuje impulsywność żywo odzwierciedlająca natury i wrażliwość twórców. Słowa pędzą i stają, łaszą się i krzyczą, muzyka czasami przekornie je zamyka lub porzuca, wybrzmiewając własną siłą i barwą, a czasem, romantycznie je komplementując, daje upust nastrojowości i melodyjności, toteż prezentowane piosenki są podobne miłości: jak burza. ogień i iskrzący śnieg. jak ty. ja. i wieczne słońce. Bez nich nie żyje nikt!

Wszystkie piosenki - pierwotnie wykonywane na żywo na imprezach artystycznych i recitalach poetycko-muzycznych - są owocem gotowości i otwartości ich twórców na wspólną zabawę, a dzięki aranżacji Kamila Abta i muzycznej wyobraźni wykonawców, otrzymały nową, nieskrępowaną kanonami interpretację instrumentalno-wokalną. Płyta "Wariatka" to swego rodzaju 'pomost międzykontynentalny', który przerzucił Kamil Abt (gitarzysta, mieszkający i w Australii i w Polsce), a na którym znaleźli się Teresa Podemska - Abt (autorka tekstów piosenek), Ewa Paradowska i Jerzy Syrek (kompozytorzy) z Australii oraz Krzysztof Galas (kompozytor), Andrzej Michalak (gitara basowa), Piotr Szwec (saksofon), Katarzyna Mirowska (wokal), Przemek Michalak (perkusja) z Polski. Połączyła ich chęć artystycznej interakcji, subtelny dynamizm i temperamentność charakterów i niedosyt romantycznych tęsknot i snów, co niewątpliwie otwiera serce i zmysły odbiorcy i przekłada się na finezyjną transcendencję gatunków i miłosne reminiscencje.

Wejściówka do wygrania we wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.

19 maja (niedziela) - Galeria Sowa, 18:00

IRENA SALWOWSKA Z ZESPOŁEM

Irena Salwowska – autorka tekstów i muzyki. Laureatka wielu festiwali i konkursów piosenki poetyckiej oraz autorskiej. Zdobywczyni nagrody GRAND PRIX im. Jonasza Kofty Międzynarodowego Festiwalu Bardów, w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, oraz diamentowego Kamertonu ZAKR.

Artystka wykonuje utwory autorskie w których zawiera opowieści o ludziach, wydarzeniach.... O tym co w życiu najważniejsze. Niebanalne, życiowe teksty ubrane w barwne melodie, tworzą ciepłe, trafiające do serca i duszy piosenki. Repertuar Ireny wzrusza, bawi i skłania do refleksji a przyjazny kontakt artystki z publicznością sprawia, że koncerty te na długo zapadają w pamięci. Artystka w swojej twórczości czerpie z różnych stylów muzycznych: bossa novy, folku, country, jazzu i bluesa.

Irenę na scenie wspierają wrocławscy muzycy:
Zbyszek Pomian (gitara, śpiew, perkusjonalia)
Sławek Kubas (skrzypce, gitara, śpiew),
Zbyszek Kamionka (gitara basowa).
Ryszard Żarowski(gitary, ukulele, śpiew)

Wejściówka do wygrania w środę w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: