Aktualności
09.06.2024

Gorący koncertowy tydzień w Olsztynie

Na Scenie Zgrzyt w sobotę zagrają: How We Met, Rusted Teeth oraz Devaner. Galeria Sowa zaprasza na koncert grupy The Painkillers. Wystąpią tam także: Trzeci Oddech Kaczuchy i Hardy Blues Band. W Hali Urania zaplanowano spektakl multimedialny Beksiński.Live z udziałem Fisza, Błażeja Króla, Katarzyny Nosowskiej i Piotra Roguckiego.

 

11 czerwca (wtorek) - Pub LAS, 20:30

SHEIK ANORAK (FR/SE), WEIRD UGLY FISH (LT)

Sheik Anorak

Frank Garcia's solo project. Frank is a french musician, born in Lyon and relocated in Göteborg, Sweden since 2016. The music of his solo project changed a lot through the years, following Frank's mood and phases, from free jazz to indie rock, kraut to no wave.

The past few years showed a new direction with Sheik Anorak leaving the guitar and loops behind, going more electronics. The result today is a heavy repetitive music built on polyrhythms, drones and a personal way of playing drums. Sometimes compared to Goat (japan), Nissenenmondai (japan) or even Steve Reich (us), Frank proceeds with his own take on repetitive electronic/acoustic music.

Weird Ugly Fish

energetic drum passages covered by synthesizer tones and atmospheric drones. Aistė Kalvelytė (drums) and Julius Čepukėnas (electronics) perform music that goes beyond genre boundaries. In their creative work one can sense influences from various music styles. As journalist Ken Waxman perfectly summarized this in ‘JazzWord’ publication about ‘Vilnius Mama Jazz 2023’ festival showcase: "ascending to what could only be termed logical chaos, the duo undulated its concoction of Krautrock, IDM and improv into a boiling stew of distinctive free music." The compositions of Weird Ugly Fish are long dynamic musical journeys that contrast improvisational elements with rigid constructions.

The first public performance by the Weird Ugly Fish happened in summer of 2021. Since then the duo has been actively performing in Lithuania and abroad (Most notably Vilnius Mama Jazz festival, Devil Stone fest, LtVienna festival). In 2022 the band became the winners of ‘NOVUS music incubator’ contest. In 2023, the group released their debut album 'Legs Are For Swimming' that showcases their unique touch and energy.

Zaproszenia czekają w poniedziałek w audycji Uwierz w Muzykę.

13 czerwca (czwartek) - Hala Urania

BEKSIŃSKI.LIVE

Owacje na stojąco i wprawiona w zachwyt publiczność, która niejednokrotnie pozostaje w zadumie jeszcze przez wiele godzin po wydarzeniu – multimedialny spektakl BEKSIŃSKI.LIVE 2024 nie przestaje intrygować. Już 13 czerwca projekt odwiedzi kolejne miasto na trasie – Olsztyn (Hala Urania). W ramach wydarzenia przy akompaniamencie autorskiej muzyki stworzonej przez Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka Wishlake’a, zaprezentowane zostanie wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie twórcom muzyki towarzyszyć będą wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

rojekt BEKSIŃSKI.LIVE to muzyczno-wizualny spektakl, w którego centrum stoi współczesny człowiek konfrontujący się m.in. z własnym przeznaczeniem, śmiercią, lękami, rozterkami i kreacją. Zainspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego, Wasilewski postanowił dokonać trudnej sztuki przełożenia obrazów Mistrza na dźwięki, tworząc monumentalne kompozycje, głównie w oparciu o muzykę elektroniczną. W kolejnym etapie dodane zostały do nich słowa autorstwa Wishlake’a, co nadało utworom dodatkowej głębi i znaczenia. W ten sposób powstało unikalne widowisko, wykorzystujące różne środki wyrazu, brzmienia i gatunki muzyczne i prowadzące widzów przez interpretacje ludzkiego losu w świetle malarstwa Zdzisława Beksińskiego.

Wasilewskiemu i Wishlake’owi na scenie towarzyszyć będą doskonali wokaliści, którzy wykonają utwory w aranżacjach przygotowanych specjalnie na potrzeby wydarzenia. W Olsztynie wystąpią: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Fisz oraz Rogucki. 

Niezwykle ważne w projekcie BEKSIŃSKI.LIVE będą oczywiście dzieła Mistrza. Zdzisław Beksiński zawsze przesuwał granice swojego medium, dlatego twórcy wydarzenia, z pomocą sztucznej inteligencji (AI) postanowili kontynuować tę misję, sięgając po nowe środki wyrazu. Na ekranach obrazy Beksińskiego zostaną przepuszczone przez filtr AI i wprawione w ruch. Sztuczna inteligencja, ucząc się z obrazów Mistrza, generuje zaskakujące formy, które zdumiewają swoją autentycznością i płynnością przemian. Narzędzie to pozostaje jednak pod ścisłą kontrolą człowieka i jego wizji twórczej, tak by nie zatracić estetyki charakterystycznej dla sztuki Zdzisława Beksińskiego. 

Bilety na wydarzenie dostępne są na eBilet.pl.

Bilety do wygrania od poniedziałku do środy w UWM FM Po Południu.

14 czerwca (piątek) - Galeria Sowa, 19:00

THE PAINKILLERS

Wieczór pełen muzycznego szaleństwa, który z pewnością zostanie w pamięci na długo. To będzie koncert, podczas którego energia zespołu The Painkillers w połączeniu z atmosferą Galerii Sowa stworzy wyjątkowe doznania. Nie przegapcie szansy bycia częścią tego niezwykłego wydarzenia! Przygotujcie się na wieczór, który zdominuje wasze zmysły i porwie serca. Bądźcie gotowi na 100% rockowego szaleństwa!

Wejściówka do wygrania w środę w audycji Uwierz w Muzykę.

15 czerwca (sobota) - Galeria Sowa, 18:30

TRZECI ODDECH KACZUCHY

Szczególny wieczór z autorem Andrzejem Janeczko i Maja Piwońską czyli z Trzecim Oddechem Kaczuchy, zespołem prowieniencji studenckiej. 40 lat temu zawojowali studencki festiwal w Krakowie i Festiwal w Opolu (I nagroda w Konkursie Interpretacji). Zdobyli Grand Prix i 1. miejsce. Jaruzelski i stan wojenny przerwał ich byt publiczny na scenach Polski. Ich „Kombajnista”, „Pytania syna poety” czy „Wódz” zniknęły z radiowej anteny. Bojkot TV dopełnił reszty. Dopiero w latach 90-tych wrócili do telewizji. Z każdym rokiem z prześmiewczego kabaretu piosenki przeistaczali się w duet śpiewający literackie piosenki „Nie umieraj nam inteligencjo” czy „Życie jest”. Ale nerw satyryczny pozostał.

W recitalu zaśpiewają też pieśni zmuszające do uśmiechu. Maja Piwońska i Andrzej Janeczko przywiozą również z sobą swoją nową płytę „Życie jest” i książkę „Trzeci Oddech Kaczuchy, o życiu i scenie”. Od 23 lat mieszkają na wsi pod Łodzią we wsi Ługi, gdzie Andrzej (autor tekstów i muzyk piosenek zespołu) już 12 rok jest sołtysem. Jest grafikiem po ASP w Łodzi. 15 lat trzymali koniki polskie i mają zawsze dużo psów i kotów.

W czerwcu 2018 roku, Ogólnopolska Komisja Historyczna Ruchu Studenckiego przyznała Andrzejowi Janeczce Nagrodę Honorową im. Andrzeja Potoka za działalność w klubach i teatrach studenckich Olsztyna oraz radiach studenckich i kabaretach, za nieprzerwaną działalność kabaretu Trzeci Oddech Kaczuchy założonego w 1981 roku, opisaną w książce „Trzeci Oddech Kaczuchy. O życiu i scenie”, za przypominanie i utrwalanie wartości kultury studenckiej[5].Dwa lata temu z okazji 40 –lecia pracy na scenie, otrzymali medale „Zasłużeni kulturze Gloria Artis” a w 2022 roku na Międzynarodowym Festiwalu OPPA ich piosenka „Panie Młynarski” wygrała Koncert Premier.

Wejściówka do wygrania w środę w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.

15 czerwca (sobota) - Scena Zgrzyt, 20:00

HOW WE MET, RUSTED TEETH, DEVANER

Już 15 czerwca na Scenie Zgrzyt zagrają zespoły How We Met, Rusted Teeth oraz Devaner! Ta wybuchowa mieszanka ciężkiej muzyki gwarantuje niesamowite doznania dla każdego obecnego na koncercie!

20:00 - DEVANER
21:00 - RUSTED TEETH
22:00 - HOW WE MET

Rusted Teeth to zespół który zadebiutował na scenie muzycznej w 2022 roku. Gra muzyke z pogranicza punka, rocka, emo oraz metalu. Udało im się oczarować swoją muzyką wielu ludzi grając na takich imprezach jak ROCKOWANIA czy WERNISAŻ DŹWIĘKU. Pod koniec 2023 roku wydali oni swój debiutancki album o nazwie "Pictures" który skradł serca fanów, co pozwoliło im na zajęcie miejsca na największych playlistach międzynarodowych spotify takich jak All New Rock. Od tego czasu ciągle rozwijają się oraz tworzą nowe projekty takie jak live sesja w studio Dobra 12.

How We Met - Jesteśmy zespołem pochodzącym z Olsztyna, który swoją działalność rozpoczął w 2022 roku. Skład zespołu to przede wszystkim czwórka przyjaciół: Oscar, Mati, Hubi i Miki, których połączyła pasja do muzyki. Styl, w którym tworzymy można określić jako Kalifornijski Punk Rock, a nasze koncerty to wulkan energii. Na koncie mamy dwa single nagrane po Polsku: "Buzi" i "Grała na gitarze" oraz debiutancki album zatytułowany "GoodA$$ Memories", który jest zapowiedzią naszego "Amerykańskiego brzmienia".

Wejsciówki do wygrania w poniedziałek i wtorek w audycji Uwierz w Muzykę oraz w czwartek i piątek w UWM FM Po Południu.

16 czerwca (niedziela) - Galeria Sowa, 18:00

HARDY BLUES BAND

"Gramy bluesa takiego zadziornego stąd i nazwa zespołu Hardy Blues Band" - piszą o sobie muzycy, którzy w niedzielę wystąpią w olsztyńskiej Galerii Sowa. I dodają: "Wiemy, wiemy, że o 15.00 Polska gra z Holandią... Spokojnie dacie radę obejrzeć i mecz i nasz koncert. Hardy typuje wynik 2:1 dla Polski!".

Wejściówka do wygrania we wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: