Aktualności
31.10.2021

Nowości muzyczne 1-7.11.2021

HEIMA i PATRYK PIETRZAK - Nie Spotkamy Się [PIOSENKA TYGODNIA]

„Nie spotkamy się" to kolejny singiel zapowiadający debiutancki album zespołu Heima. Krążek ukaże się na początku 2022 roku nakładem wytwórni Agora Muzyka. W utworze gościnnie zaśpiewał Patryk Pietrzak, wokalista znany z formacji Ted Nemeth, a obecnie także ze swojego solowego projektu. Do „Nie spotkamy się" powstał również piękny i klimatyczny teledysk stworzony przez Brave Boy Studio.

"Nie mogłam doczekać się, aż ten utwór będzie miał premierę. Leżał gotowy od dłuższego czasu i dojrzewał, aby wreszcie w odpowiedniej chwili ujrzeć światło dzienne" - wspomina Olga Stolarek, wokalistka i autorka tekstu. "To dla mnie jeden z ważniejszych (jeśli nie najważniejszy) z utworów wchodzących w skład naszej debiutanckiej płyty. To coś co czuję całą sobą i jest całkowicie w moim stylu. Tekst to też swego rodzaju terapia dla mnie samej - uświadomienie, że nie jestem sama i muszę bardziej zwracać uwagę na to co czują inni. Utwór nabrał dla mnie jeszcze większej wartości w momencie, kiedy udało mi się zaprosić do współpracy przy nim świetnego muzyka i tekściarza – Patryka Pietrzaka. To jedna z tych osób, dzięki którym zainteresowałam się tworzeniem własnej muzyki. Mogę śmiało powiedzieć, że gdyby nie jego twórczość, Heima mogłaby wcale nie powstać. Utwór nabrał głębi dzięki dialogowi dwóch głosów. Mam nadzieję, że Wy równie mocno co ja poczujecie „Nie spotkamy się" i zinterpretujecie w najbardziej potrzebny dla siebie sposób."

Charakter utworów kształtuje ujmujący wokal w połączeniu z nastrojowymi partiami gitarowymi, klimatycznym brzmieniem pianina i syntezatorów oraz niebanalną warstwą rytmiczną. Style gry i muzyczne inspiracje członków formacji przenikają się wzajemnie i pomimo ogromnego zróżnicowania, tworzą połączenie o intrygującej, onirycznej aurze.

Muzycy grupy Heima współpracują z łódzkim producentem Pawłem Cieślakiem. W ramach tej kolaboracji powstał materiał na debiutancką płytę zespołu, której premiera planowana jest na początek 2022 roku.

GUNDELACH - Riverside

Artysta, autor tekstów i producent Gundelach jest często określany mianem introwertycznego ekstrawertyka, niechętnego, ale naturalnego centrum uwagi i melancholijnego księcia indie-elektroniki. Teraz prezentuje nowy singiel „Riverside”. Muzycznie balansujący pomiędzy introwertyczną ciemnością a niemal zabawną lekkością.

Artysta opowiada: „Napisałem Riverside 10 lat temu, moje życie wyglądało wtedy zupełnie inaczej. Właśnie wyszedłem z bardzo ciężkiej depresji i miałem boleśnie złamane serce. Tekst jest metaforyczny, odzwierciedla stan mojego zdrowia psychicznego w tamtym czasie. Brzeg rzeki to ten środek, na którym możecie się spotkać, obserwując drugą osobę z daleka – obserwując osobę, kogo kochasz, kiedy ta osoba nie odwzajemnia już uczuć. Ale widziałem cię nad brzegiem rzeki…”.

Dwoistość Kaia Gundelacha znajduje odzwierciedlenie w jego twórczości. To zmysłowa i marzycielska, a jednocześnie taneczna i chwytliwa muzyka, która zamieszkuje nie tylko pejzaż dźwiękowy, ale cały wszechświat. Jego twórczość jest chwalona przez krytyków i nominowana do wielu nagród, a wyjątkowe występy na żywo pomogły mu zbudować małą armię fanów na całym świecie. 

RIVERSIDE - Story of My Dream

Zespół Riverside zaprezentował nowy singiel „Story of My Dream" promujący specjalne jubileuszowe wydawnictwo „Riverside 20". „To kompozycja przygotowana specjalnie na nasze 20-lecie. Chcieliśmy, żeby zawierała wszystkie elementy charakterystyczne dla naszego stylu i była połączeniem Riverside z pierwszej dekady, gdzie graliśmy "ostrzej", i Riverside z drugiej dekady, tej bardziej melancholijno-piosenkowej. Warstwa liryczna zawiera cytaty, wersy i odniesienia do wielu tytułów naszych wcześniejszych utworów. Okładka singla, przygotowana przez Travisa Smitha również zawiera fragmenty naszych dawnych okładek i grafik" - tłumaczy Mariusz Duda.

"Story of My Dream" to pierwszy utwór powstały w nowym czteroosobowym składzie, z Maciejem Mellerem jako oficjalnym członkiem. To również - w pewnym sensie - zwiastun brzmienia, które pojawi się na nowym, ósmym albumie zespołu (w 2022 roku). I chociaż sam singiel się na nim nie znajdzie, będzie za to pieśnią otwarcia nowego tegorocznego wydawnictwa "RIVERSIDE 20" (premiera 19.11.2021) zawierającego na nowo zremasterowane wersje wybranych utworów zespołu.

"W czasach retromanii, playlist i wszelkiego rodzaju kompilacji uznaliśmy, że z okazji 20-lecia możemy pozwolić sobie na tego typu wydawnictwo. Kompilacja będzie podzielona na dwa muzyczne światy o nazwach "The Shorts" i "The Longs", stanowić będzie wizytówkę naszych dotychczasowych dokonań, podsumowanie działalności oraz pewną formę przygotowania do nadchodzącego nowego albumu, otwierającego kolejny muzyczny rozdział w naszej karierze" - dodaje lider Riverside.

THE CASSINO - Spalona Ziemia

Utwór "Spalona Ziemia" to najnowszy singiel promujący debiutancką płytę grupy The Cassino "Części". Album ukazał się 22 października. To wyjątkowe połączenie rockowego brzmienia z elementami bluesa i funku.

Autorem tekstu piosenki jest Hubert Wiśniewski, który wspólnie z Piotrem Dawidkiem i Michałem Badeckim odpowiada również za warstwę muzyczną "Spalonej Ziemi". Za produkcję oraz miks odpowiedzialny jest Jeremiasz Hendzel, a za master Magda Piotrowska, Hear Candy Mastering. Utworowi "Spalona Ziemia" towarzyszy teledysk w reżyserii Janka Cabana (Agencja Kreatywna Sweet Jesus!).

The Cassino powstało w 2013 roku w Braniewie jako zespół trzech kumpli - Huberta Wiśniewskiego, Michała Badeckiego i Piotra Dawidka. Pierwsze kroki stawiali w starym, wojskowym kasynie, od którego wzięli swoją nazwę. W 2016 roku pojawili się w 11. edycji programu Must Be The Music. Wzięli również udział w konkursie Start NaGranie i wystąpili na scenie Studia Muzycznego Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. W 2019 r. zaznaczyli swoją obecność na trasie Męskiego Grania.
Przed ukazaniem się debiutanckiej płyty wydali trzy EPki:  "Glass and Styrofoam", "The Cassino" i "Zima".

FISZ EMADE TWORZYWO - Ballady i Protesty [PŁYTA TYGODNIA]

 „Ballady i protesty" to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta - hip hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań.

Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów, jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.

Na płycie znajdziemy 18 utworów, w nagraniach których udział wzięli m.in. Mariusz Obijalski (instr. klawiszowe), Michał Sobolewski (gitary), Marcin Pendowski i Staszek Wróbel (bas), oraz wokalistka zespołu Shyness! i Rebeka Iwona Skwarek oraz Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.

Lista utworów:

CD 1:

1. Nie za miłe wiadomości
2. Muzyka jest o nas
3. Spektrum barw
4. Za mało czasu
5. Krew 2021
6. Kurz
7. Start
8. Dresiarze w garniturach
9. Kominy
10. Po co?

CD 2:

1. Szukam
2. 2020
3. 1,5 metra
4. Paradoksy
5. Mój kraj znika
6. Arktyka
7. Dobre wieści
8. OK Boomer!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: