17.01.2023

Pewne zwycięstwo akademików w Katowicach

Indykpol AZS Olsztyn pokonał na wyjeździe 3:1 (39:37, 25:14, 21:25, 25:22) GKS Katowice i awansował na siódme miejsce w tabeli PlusLigi. To już dwunaste zwycięstwo drużyny Javiera Webera w obecnym sezonie. Akademicy zostają na południu Polski. Już w piątek zagrają z BBT-em Bielsko-Biała.

Argentyński szkoleniowiec nie zdecydował się na zmiany w wyjściowym składzie po sobotnim spotkaniu z Aluronem CMC Wartą Zawiercie. Olsztynianie wygrali w Iławie 3:0. Nie mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek. Już w poniedziałek mieli przed sobą długą podróż do Katowic. I widać było, że kosztowała ich ona sporo energii.

GKS w obecnym sezonie zawodzi. Zajmuje odlegą czternastą pozycję w tabeli. Ale w pierwszym secie postraszył akademików. Gospodarze prowadzili już nawet 13:9. Kortowska drużyna szybko jednak zniwelowała straty (13:13) i długo utrzymywała dwupunktową przewagę. I właśnie prowadząc 24:22 Indykpol miał w górze dwie piłki setowe. Nie wykorzystał ich jednak i wtedy... zaczęła się wymiana ciosów. Partia trwała ponad 40 minut i zakończyła się ostatecznie niecodziennym wynikiem... 39:37 dla gości.

Katowiczanie wyraźnie stracili wiarę i na początku drugiego seta dali się zdominować "Zielonej Armii", która prowadziła kolejno 7:1, 11:4, 14:8, 18:12, 23:13 i wygrała bardzo pewnie 25:14. Najskuteczniejszymi zawodnikami akademików w hali Szopienice byli Karol Butryn i Bartłomiej Lipiński. Świetnie w przyjęciu oraz polu serwisowym (i nieźle w ataku) prezentował się też drugi z przyjmujących - Robbert Andringa. Gdy wydawało się, że mecz rozstrzygnie się w trzech partiach, gospodarze zaczęli wykorzystywać błędy widocznie opadających z sił rywali. W trzecim secie prowadzili niemal od początku i nie dali się dogonić. Zwycięstwo 25:21 zawdzięczali m.in. skutcznej grze Gonzalo Quirogi. A w szeregach Indykpolu zawodził m.in. Karol Butryn.

Olsztynianie pozbierali się jednak szybko. Czwartą parię rozpoczęli od prowadzenia 6:2. Później systematycznie zwiększali przewagę (12:6, 17:10, 19:11). I choć w końcówce GKS odrobił kilka punktów, akademicy wygrali ostatecznie 25:22 a w całym spotkaniu 3:1. Statuetką MVP wyróżniony został Bartłomiej Lipiński.

"Cieszę się bardzo z tego zwycięstwa za trzy punkty. Było to bardzo ciężkie spotkanie. Dobrze, że wytrzymaliśmy tę końcówkę, bo było naprawdę gorąco. Chwilę odpoczniemy i od jutra zaczynamy misję Bielsko!" - podsumował Bartłomiej Lipiński.

Mateusz Lewandowski rozmawiał także z kapitanem akademików - Robbertem Andringą. Posłuchajcie!

Indykpol AZS Olsztyn awansował na siódme miejsce w tabeli PlusLigi. Kolejny mecz rozegra już w piątek 20 stycznia. O 17:30 na wyjeździe zmierzy się z BBTS-em Bielsko-Biała. Transmisja spotkania na antenie Radia UWM FM.