20.01.2023

Zwycięstwo akademików w cieniu kontuzji rozgrywającego

Indykpol AZS Olsztyn wygrał na wyjeździe 3:1 (25:20, 25:17, 22:25, 25:19) z BBTS-em Bielsko-Biała i awansował na siódme miejsce w tabeli PlusLigi. Akademicy potwierdzili dobrą formę, ale ich radość przysłania nieco kontuzja rozgrywającego. Joshua Tuaniga w trakcie drugiego seta został odwieziony do szpitala. A drobnych urazów doznało też trzech innych zawodników.

W porównaniu z poprzednim (wygranym 3:1) spotkaniem z GKS-em Katowice, trener Javier Weber dokonał jednej zmiany w wyjściowym składzie. Argentyński szkoleniowiec dał odpocząć kapitanowi Robbertowi Andrindze. A od pierwszej minuty na parkiecie pojawił się Moritz Karlitzek.

Gospodarze piątkowego meczu są zdecydowanie najsłabszą drużyną obecnego sezonu. Zamykają tabelę z dorobkiem zaledwie pięciu punktów. Ale Indykpol łapał właściwy rytm powoli. Pierwszego seta wygrał 25:20, choć długo nie był w stanie odskoczyć rywalom. Jednak gdy tylko w drugiej partii goście zaczęli serwować na swoim poziomie, różnicę klas widać było gołym okiem. Bardzo skuteczny był zwłaszcza Taylor Averill. Dobrze wprowadził się także wracający do gry po kontuzji Karlitzek. Nieco słabiej radził sobie natomiast Karol Butryn, zastąpiony z czasem przez Jana Króla. Olsztynianie wygrali 25:17, ale zanim cieszyli się ze zwycięstwa, przeżyli chwile grozy. Przy stanie 21:16 na parkiet upadł Joshua Tuaniga. Zderzył się z Królem i prawdopodobnie doznał poważnej kontuzji łokcia. Zastąpił go Karol Jankiewicz.

Te wydarzenia wpłynęły na postawę drużyny z Kortowa w trzecim secie. Widać było ich zagubienie i brak koncetracji. Do stanu 17:14 utrzymywała się przewaga bielszczan. Duża w tym zasługa Jakuba Urbanowicza i Daultona Sinoskiego. Akademicy ocknęli się na moment i odrobili straty. Ale w końcówce znów popełniali sporo błędów i przegrali 22:25.

Udało im się jednak pozbierać i wywalczyć komplet punktów. Choć w czwartej partii kolejni zawodnicy z powodu drobnych urazów musieli siąść na ławce (Mateusz Poręba, Karol Butryn i Moritz Karlitzek). Ale wprowadzeni do gry Szymon Jakubiszak, Jan Król i Robbert Andringa oraz pozostający na boisku Karol Jankiewicz, Bartłomiej Lipiński, Taylor Averill i Jakub Hawryluk potrafili ponownie przełamać rywala. Indykpol wygrał 25:19 a całe spotkani 3:1.

Najskuteczniejszymi zawodnikami gości byli Taylor Averill i Bartłomiej Lipiński. Statuetka MVP trafiła do Amerykanina.

Emocji po spotkaniu nie kryli zawodnicy. Cieszyli się ze zwycięstwa, ale byli bardzo przejęci kontuzją Josha Tuanigi. Mateusz Lewandowski rozmawiał z Robbertem Andringą i Taylorem Averillem. Posłuchajcie!

Indykpol AZS Olsztyn zajmuje obecnie siódme miejsce w tabeli PlusLigi. W kolejny piątek 27 stycznia o 17:30 w Iławie zmierzy się z PSG Stalą Nysa. To bardzo ważne spotkanie w kontekście walki o grę w fazie play-off. Obie drużyny sąsiadują bowiem z sobą w tabeli.