27.03.2023

Akademicy wygrali w Bełchatowie i pozbawili Skrę szans na awans!

Indykpol AZS Olsztyn pokonał na wyjeździe 3:0 (25:23, 25:19, 25:22) PGE Skrę Bełchatów i pozbawił utytułowanego rywala szans na wywalczenie awansu do fazy play-off obecnego sezonu PlusLigi. Akademicy pokazali charakter i bardzo dobrą grę, choć wynik tego meczu nie miał wpływu na ich miejsce w tabeli.

Olsztyńska drużyna już przed meczem w Bełchatowie była pewna siódmej pozycji w tabeli na zakończenie fazy zasadniczej. Trener Javier Weber zapowiadał, że w dwóch ostatnich spotkaniach będzie chciał dać szansę wszystkim swoim zawodnikom. Rywalizację ze Skrą od pierwszych minut rozpoczęli: Grzegorz Pająk, Karol Butryn, Taylor Averill, Mateusz Poręba, Robbert Andringa, Bartłomiej Lipiński i Jakub Hawryluk.

Po wyrównanym początku premierowego seta, do głosu doszli goście. M.in. dzięki asom serwisowym Poręby i Pająka udało im się odskoczyć na trzypunktowe prowadzenie 9:6. Bełchatowianie jednak szybko wyrównali a chwilę później - dzięki skutecznej grze Aleksandra Atanasijevica i Filippo Lanzy - zbudowali swoją przewagę (15:12, 18:14). Ale cieszyli się nią tylko do stanu 19:19. W tym fragmencie spotkania błysnęli Andringa, Lipiński i Averill. A w końcówce kilka punktów dorzucił także Butryn i Indykpol wygrał 25:23.

Akademicy dobrze weszli także w drugą partię. I podkreślić trzeba, że to zasługa skutecznej gry całej drużyny. Stopniowo powiększali swoją przewagę (2:0, 4:2, 10:6, 15:10). I choć Skra momentami niwelowała straty, potrafili znów przycinąć rywala i dołożyć kolejne punkty. Ponownie w decydującym momencie błysnął Karol Butryn, kończąc seta dwoma asami serwisowymi! Olsztynianie wygrali 25:19 pozbawiając już w tym momencie Skrę szans na awans do fazy play-off.

Bełchatowianie jednak nie zwiesili głów. Trzeciego seta rozpoczęli mocno - od prowadzenia 4:0. Ale po kilku minutach zawodnicy z Kortowa wyrównali (7:7). Nie byli już jednak tak skuteczni, jak w pierwszej fazie meczu, co wykorzystali gopodarze. Znów zbudowali swoją przewagę (15:12, 19:16) a w ataku błyszczeć zaczął Dick Kooy. Ale w końcówce zgasł i on, a przypomnieli o sobie Mateusz Poręba i Karol Butryn. Ich punkty odwróciły losy tej partii i dały Indykpolowi zwycięstwo 25:22 a w całym spotkaniu 3:0!

Najskuteczniejszym zawodnikiem meczu był Karol Butryn. Zdobył 21 punktów (w tym trzy asy serwisowe) i to właśnie do niego trafiła statuetka MVP. "Chcemy wygrywać kolejne spotkania, bo to na pewno buduje drużynę" - podkreślał atakujący Indykpolu AZS Olsztyn. A rozmawiał z nim Janusz Siennicki.

Mateusz Lewandowski o podsumowanie spotkania poprosił natomiast Bartłomieja Lipińskiego. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Dotychczasowy bilans Indykpolu AZS Olsztyn w sezonie 2022/2023 w PlusLidze to osiemnaście zwycięstw i jedenaście porażek. Ostatnie spotkanie rundy zasadniczej akademicy rozegrają w niedzielę 2 kwietnia. O 20:30 w Iławie zmierzą się z Cerradem Enea Czarnymi Radom. Transmisja meczu na antenie Radia UWM FM. Zapraszamy!