Aktualności
12.02.2024

Michał Burczyński - mistrz świata i Europy 2024

To najlepszy sezon w karierze Michała Burczyńskiego. Po wywalczeniu w estońskiej Parnawie tytułu bojerowego mistrza świata w klasie DN, kilka dni później był najlepszy także w Mistrzostwach Europy. Reprezentant klubu AZS UWM Olsztyn przez 25 lat swojej sportowej drogi... 25 razy stawał na podium tych dwóch imprez.

 

Michał Burczyński to jeden z najbardziej utytułowanych bojerowców na świecie. Od teraz może pochwalić się czterema złotymi medalami Mistrzostw Świata. Zdobył także trzy srebrne i cztery brązowe krążki. Pięciokrotnie sięgał również po tytuł mistrza Europy. A na podium tej imprezy stawał w sumie... czternastokrotnie (zdobywając też siedem srebrnych i dwa brązowe medale).

"Zawsze mówię, że dostajemy to, czego aż tak bardzo nie pragniemy. Chyba trochę inne rzeczy pchają mnie do przodu. W tym roku także nie byłem głodny sukcesu jadąc na regaty. Chciałem się po prostu ścigać z najlepszymi, rywalizować i mieć fajne, udane regaty. To mnie nakręca!" - podkreśla reprezentant klubu AZS UWM Olsztyn.

Na szczyt wrócił po pięciu latach i walce z kontuzją. "Trzy lata temu zerwałem całkowicie ścięgno Achillesa. Byłem operowany. Czekała mnie długa i mozolna rehabilitacja, którą uczciwie przepracowałem. Nie ukrywam, że w tym czasie towarzyszyła mi myśl, że może nigdy nie wrócę, będę biegał trochę wolniej niż koledzy. A ten start jest istotny. Jednak wróciłem do tej prędkości. Wróciłem w to miejsce, w którym byłem. A nawet ten sezon był lepszy niż wszystkie poprzednie!".

Z Michałem Burczyńskim i jego tatą - Piotrem Burczyńskim, który także sięgał po medale Mistrzostw Świata i Europy - spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Rywalizację w tegorocznych MŚ i ME zdominowali Polacy i Estończycy. W obu imprezach zajęli wszystkie miejsca w czołowej dziesiątce. Po medale Mistrzostw Świata oprócz Michała Burczyńskiego sięgnęli: Łukasza Zakrzewski i Joonas Kiiser. Na podium Mistrzostw Europy stanęli natomiast Burczyński, Zakrzewski i Jarosław Radzki.

Wyniki bojerowych Mistrzostw Świata seniorów w klasie DN (czołowa dziesiątka):
 
1. Michał Burczyński (Polska)    
2. Łukasz Zakrzewski (Polska)  
3. Joonas Kiiser (Estonia)         
4. Hardi Laurits (Estonia)         
5. Tomasz Zakrzewski (Polska)
6. Jarosław Radzki (Polska)      
7. Karol Jabłoński (Polska)       
8. Rasmus Maalinn (Estonia)    
9. Robert Graczyk (Polska)       
10. Mikhel Kosk (Estonia)         

Wyniki bojerowych Mistrzostw Europy seniorów w klasie DN (czołowa dziesiątka):

1. Michał Burczyński (Polska)
2. Łukasz Zakrzewski (Polska)
3. Jarosław Radzki (Polska)
4. Joonas Kiisler (Estonia)
5. Karol Jabłoński (Polska)
6. Hardi Laurits (Estonia)
7. Rasmus Maalinn (Estonia)
8. Robert Graczyk (Polska)
9. Argo Vooremaa (Estonia)
10. Tomasz Zakrzewski (Polska)

Pełne wyniki można znaleźć TU.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: