07.04.2024

Indykpol AZS Olsztyn awansował do fazy play-off PlusLigi!

W ostatnim meczu rundy zasadniczej sezonu 2023/2024 Indykpol AZS Olsztyn pokonał w Hali Urania 3:1 (25:22, 25:18, 23:25, 25:22) Ślepsk Malow Suwałki i awansował do fazy play-off PlusLigi! W ćwierćfinałowym dwumeczu zmierzy się z Jastrzębskim Węglem. Pierwsze spotkanie już w środę 10 kwietnia o 18:20.

Do pewnego awansu akademicy potrzebowali w sobotę tylko jednego punktu. Wciąż szansę na przegonienie ich w tabeli miały bowiem PGE GiEK Skra Bełchatów i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Natomiast zespół z Kortowa mógł jeszcze przeskoczyć PSG Stal Nysa.

Trener Javier Weber dokonał dwóch korekt w wyjściowym składzie. Na rozegraniu zagrał Josh Tuaniga a na przyjęciu Mateusz Janikowski. Obaj dali dobre zmiany w poprzednim meczu - wygranym 3:2 z Projektem Warszawa. A na parkiecie od pierwszej minuty pojawili się także: Moritz Karlitzek, Jakub Hawryluk, Szymon Jakubiszak, Cezary Sapiński i Alan Souza.

Pierwsze dwa sety to koncertowa gra Indykpolu AZS Olsztyn. Gospodarze prezentowali się lepiej w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Efektem tego była wygrana 25:22 i 25:18. Dzięki temu już w tym momencie kibice mogli świętować z zawodnikami awans do ćwiercfinału rozgrywek! A waarto dodać, że kolejny raz do ostatniego miejsca wypełnili Halę Urania. Liderami na parkiecie byli: Alan Souza i Moritz Karlitzek. Ale skutecznie pod siatką grali też Jakubiszak i Sapiński.

W trzeciej partii przebudzili się suwalszczanie. Wykorzystali rozluźnienie, które wkradło się w szeregi Indykpolu. Ślepsk wygrał 25:23. Ale już w czwartym secie - choć bardzo wyrównanym - górą byli olsztynianie. Zwyciężyli 25:22, a w całym spotkaniu 3:1. Statuetkę MVP otrzymał Joshua Tuaniga.

"Przed meczem ustaliliśmy, że gramy o wygraną a nie tylko o dwa sety, które dały nam awans do play-off. Dużo osób mówiło, że celem minimum powinien być jeden punkt, a my od razu celowaliśmy w zwycięstwo. Mamy bowiem szanse, aby zakończyć fazę zasadnicza na siódmym miejscu. W tym meczu udało nam się ustabilizować formę i utrzymać koncentrację. Choć w trzecim secie wkradło nam się rozkojarzenie, to kolejny set to była nasza dominacja" - powiedział po meczu Cezary Sapiński.

"W play-off powinniśmy walczyć tak, jak podczas ostatniego meczu fazy zasadniczej. Bardzo chcieliśmy awansować i zrealizować nasz cel. Teraz chcemy jeszcze więcej, a przede wszystkim pokazać naszą najlepszą siatkówkę!" - powiedział Joshua Tuaniga. Z MVP sobotniego spotkania rozmawiał Janusz Siennicki. Posłuchajcie!

Mateusz Lewandowski rozmawiał także z Alanem Souzą.

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn zakończyli rundę zasadniczą sezonu 2023/2024 na ósmej pozycji w tabeli. Swój mecz z Aluronem CMC Wartą Zawiercie wygrała bowiem PSG Stal Nysa. Oprócz tych trzech drużyn, awans do fazy play-off wywalczyły także: Bogdanka LUK Lublin, Trefl Gdańsk, Asseco Resovia Rzeszów, Projekt Warszawa i Jastrzębski Węgiel. Właśnie z ekipą aktualnych mistrzów Polski w ćwierćfinale zmierzą się akademicy. Pierwsze spotkanie już w środę 10 kwietnia o 18:20 w Hali Urania. Rewanż trzy dni później w Jastrzębiu-Zdroju.

Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw. W przypadku remisu 1:1, po drugim spotkaniu zostanie rozegrany tzw. złoty set do 15 punktów. Wygrany zagra w półfinale, a przegrany o miejsca 5-8.