Aktualności
02.05.2024

Najlepszy atakujący PlusLigi odszedł z Indykpolu AZS Olsztyn

Alan Souza - najlepszy atakujący i punktujący rozgrywek PlusLigi w sezonie 2023/2024 - nie będzie już zawodnikiem Indykpolu AZS Olsztyn. Brazylijczyk przenosi się do Japonii. "Wasz doping i wsparcie na długo pozostanie w pamięci" - tymi słowami pożegnał się z kibicami akademików.

Dla Alana Souzy był to pierwszy sezon w PlusLidze. Brazylijski atakujący do tej pory bronił barw takich klubów jak: Sada Cruzeiro Vôlei, SESI São Paulo czy Apan/Eleva. Alan to także podstawowy atakujący reprezentacji Brazylii, z którą odniósł wiele sukcesów. W seniorskiej kadrze, zwyciężył m.in w Mistrzostwach Ameryki Południowej, Pucharze Świata i Siatkarskiej Lidze Narodów.

W obecnym sezonie, zawodnika mogliśmy zobaczyć w 33 spotkaniach, w których zdobył 623 punkty – 523 w ataku (49% skuteczności), 60 w bloku oraz 40 w polu serwisowym. Jego najlepszym wynikiem jest zdobycie 29 „oczek” podczas wyjazdowego starcia z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Zwyciężył także w rankingu najlepiej atakujących (523 punkty - 29 „oczek” przewagi nad drugim Bartłomiejem Bołądziem) oraz najlepiej punktujących (zdobył 623 pkt, wyprzedzając o 27 pkt Karola Butryna). Trzykrotnie został nagrodzony statuetką MVP za najlepszego zawodnika meczu.

"Chciałbym podziękować wszystkim za mimiony sezon. Był on dla mnie niesamowity. Wielkie ukłony i podziękowania także dla naszych Kibiców, którzy tłumnie przychodzili na każdy mecz w Uranii. Wasz doping i wsparcie na długo pozostanie w pamięci!" - przyznaje sam zawodnik.

"Chciałbym podziękować reprezentantowi Brazylii, Alanowi, za reprezentowanie barw Indykpolu AZS Olsztyn. Według mnie, jest on jednym z najlepszych atakujących na świecie, co potwierdził, wygrywając ranking na najlepszego punktującego w minionym sezonie. Chcieliśmy zatrzymać Alana na nowy sezon, jednak nie byliśmy w stanie konkurować z drużyną w Japonii. Jest mi przykro z powodu odejścia Alana – życzymy mu wszystkiego dobrego w przyszłości" - mówi Tomasz Jankowski, Prezes Zarządu Piłki Siatkowej AZS UWM SA.

W przyszłym sezonie w barwach Indykpolu AZS Olsztyn nie zobaczymy także Josha Tuanigi i Cezarego Sapińskiego. Jak donoszą media, do akademików mają dołączyć natomiast m.in. Jan Hadrava i Eemi Tervaportti.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: