09.06.2024

Stomilanki przegrały ostatni mecz sezonu, ale utrzymały się w Ekstralidze

W ostatniej kolejce sezonu 2023/2024 Orlen Ekstraligi piłki nożnej kobiet Stomilanki Olsztyn przegrały na wyjeździe 0-1 (0-0) z AP Orlen Gdańsk. Mimo porażki drużyna prowadzona w niedzielę wyjątkowo przez Marka Maleszewskiego utrzymała się na najwyższym szczeblu rozgrywkowym.

Na finiszu sezonu 2023/2024 w Orlen Ekstralidze piłki nożnej kobiet Stomilanki Olsztyn sportowo prezentowały się bardzo dobrze. Choć jeszcze na początku maja były jedną nogą w I lidze, po trzech kolejnych zwycięstwach opuściły strefę spadkową. I w niedzielę miały wszystko w swoich rękach, a właściwie... w nogach. Wyjazdowa wygrana z AP Orlen Gdańsk dawała im utrzymanie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. W przypadku innego wyniku, musiały liczyć na stratę punktów przez dwie drużyny, które w tabeli zajmowały niższe pozycje - Medyka Konin i UJ Kraków.

Mimo wielu sytuacji stwarzanych w niedzielę w Gdańsku przez oba zespoły, pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem. Minimalną przewagę miały w niej Stomilanki. Po przerwie kibice zobaczyli tylko jednego gola. Gospodynie wyszły na prowadzenie w 60. minucie po trafieniu Olgi Massombo. Ani bardzo aktywna Kamila Osajkowska, ani Wiktoria Skrzypińska (która groźnie uderzała z rzutu wolnego) nie zdołały pokonać Marty Michlewicz.

Olsztynianki - choć przegrały mecz 0-1 - miały w niedzielę dużo szczęścia. Przez pewnien czas były bowiem jedną nogą w I lidze. Medyk Konin prowadził bowiem na wyjeździe 3-1 z Pogonią Tczew. Ale rywalkom w końcówce udało się doprowadzić do remisu 3-3. I to dzięki takiemu rozstrzygnięciu "Kobieca Duma Warmii" utrzymała się w Ekstralidze. Kończy rozgrywki na dziesiątym miejscu w tabeli.

AP Orlen Gdańsk – Stomilanki Olsztyn 1-0 (0-0)
Olga Massombo 60′

AP Orlen Gdańsk: Marta Michlewicz – Jagoda Szewczuk, Kimberly Sanford, Jolanta Siwińska, Anna Skrzypczyk (71′ Tatiana Dabney), Julia Ignatowicz (90′ Klaudia Lepska), Angelika Kołodziejek (86′ Klaudia Dymińska), Weronika Tarnawska (83′ Julia Formela), Oliwia Łapińska, Venessa Mazur (86′ Olga Sirant), Olga Massombo.

Stomilanki Olsztyn: Ewa Sikora – Justyna Libera (83′ Oliwia Zagórska), Wiktoria Skrzypińska, Karolina Taranowska, Gabriela Kędzia (62′ Jayda Brown), Katarzyna Kałużna, Alicja Sokołowska, Kamila Osajkowska, Weronika Kamala (62′ Olha Zubchyk), Federica Dall’Ara (83′ Oliwia Czarnecka), Bruna Marques.

Żółte kartki: Dymińska, Sanford – Osajkowska.

Bilans Stomilanek w debiutanckim sezonie występów w Orlen Ekstralidze to: 5 zwycięstw, 1 remis i 16 porażek. O jeden punkt wyprzedziły Medyka Konin a o dwa oczka UJ Kraków. Mistrzyniami Polski zostały zawodniczki Pogoni Szczecin, która w ostatniej kolejce wygrała na wyjeździe aż 6-0 z Rekordem Bielsko-Biała, dzięki czemu zrównała się z punktami z dotychczasowym liderem - GKS-em Katowice. Zespół ze Śląska przegrał na wyjeździe 0-1 z UKS-em SMS Łódź i stracił szansę na tytuł.