10.12.2021

Bez niespodzianki w starciu akademików z liderem PlusLigi

Indykpol AZS Olsztyn przegrał na wyjeździe z liderem PlusLigi - Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 20:25, 16:25). Przed spotkaniem klub poinformował o rozwiązaniu kontraktu z trenerem Marco Bonittą. Drużynę poprowadził Marcin Mierzejewski.

Akademicy spotkanie z liderem PlusLigi rozpoczęli w składzie: Jędrzej Gruszczyński, Torey DeFalco, Robbert Andringa, Jan Firlej, Mateusz Poręba, Taylor Averill i Karol Butryn. Marcin Mierzejewski nie mógł skorzystać z kontuzjowanych przyjmujących: Meisama Salehiego i Wiktora Janiszewskiego, co bardzo ograniczyło rotację w składzie.

W mecz świetnie weszli gospodarze. Rozpoczęli go od prowadzenia 5:1. Ale olsztynianie szybko wyrównali (5:5) i później długo dotrzymywali kroku zwycięzcom tegorocznej Ligi Mistrzów. W końcówce zbudowali sobie trzypunktową przewagę (19:16, 21:18), ale stracili ją (21:21) po dwóch asach Norberta Hubera. ZAKSA złapała właściwy rytm i wygrała pierwszą partię 25:23.

Drugiego seta kędzierzynianie kontrolowali od pierwszych minut. Prowadzili 9:5, ale wtedy akademikom udało się odrobić trzy punkty. Później jednak znów popełniali błędy i przegrali bardziej zdecydowanie 20:25. To rozbiło drużynę z Olsztyna. W trzeciej i ostatniej partii była tylko tłem dla rywala. ZAKSA wygrała pewnie 25:16. W jej szeregach błyszczeli zwłaszcza: Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka i Łukasz Kaczmarek. Statuetkę MVP otrzymał jednak Marcin Janusz.

W ekipie gości najskuteczniejsi byli natomiast: Karol Butryn, Torey DeFalco i Mateusz Poręba.

"ZAKSA jest zespołem, który nie daje drugiej szansy. Z nim faktycznie trzeba wykorzystywać wszystko, co ma się w górze. My tego nie zrobiliśmy i oni wygrali pierwszego seta. W drugim walczyliśmy i nie udało się. A trzeci był pokłosiem tych dwóch pierwszych. Poddaliśmy i czekaliśmy, co się wydarzy. A nie na tym to polega..." - ocenił Marcin Mierzejewski.

Mateusz Lewandowski rozmawiał także z Janem Firlejem. Posłuchajcie!

Indykpol AZS Olsztyn spadł na piąte miejsce w tabeli PlusLigi. O kolejne punkty powalczy w niedzielę 19 grudnia. Na wyjeździe zmierzy się z Projektem Warszawa. Transmisja spotkania od 14:45 na antenie Radia UWM FM.